Competition: Viking Race Juniors AG 12 -17 2000

Rink:
Heerenveen (NED)
Date:
10. - 11.03.2000
Records:
Information:
  • 288 athletes from 9 nations
  • 144 women and 144 men
  • 10 distances (1000m, 1000m (1. Race), 1000m (2. Race), 1500m, 3000m, 500m, 500m (1. Race), 500m (2. Race), 500m (3. Race), 500m (4. Race))
  • 1152 races

Women Juniors D , Samalog - Allround 500m/500m/500m/1000m
10. - 11.03.2000

PosNameNation500m 1. Race500m 2. Race500m 3. Race1000mPointsDiff
1 Foske Tamar van der Wal (D2) NED 46.06 (1) 46.85 (4) 45.19 (1) SB 1:31.49 (1) SB 183.845 -
2 Mirjam Visser (D2) NED 46.69 (4) 45.69 (1) 45.44 (2) PB 1:34.45 (5) PB 185.045 +1.200
3 Femke Hilgersom (D2) NED 46.42 (3) 46.03 (2) SB 46.18 (3) 1:33.30 (2) SB 185.280 +1.435
4 Jennifer Plate (D2) GER 46.23 (2) 46.09 (3) SB 46.20 (4) 1:36.71 (6) SB 186.875 +3.030
5 Janneke Ensing (D2) NED 46.97 (5) 47.06 (6) 46.60 (5) SB 1:33.77 (3) SB 187.515 +3.670
6 Paulina Juda (D2) POL 47.64 (7) 48.04 (7) 46.99 (6) NRJ 1:33.84 (4) NRJ 189.590 +5.745
7 Andrea Wazlawik (D2) GER 47.52 (6) 46.85 (4) SB 47.16 (7) 1:38.73 (7) 190.895 +7.050
8 Stefanie Weinzierl (D2) AUT 47.96 (8) 48.06 (8) 47.66 (9) 1:38.80 (8) 193.080 +9.235
9 Monika Heiss (D2) ITA 48.42 (9) 48.72 (11) 47.40 (8) SB 1:41.25 (13) 195.165 +11.320
10 Froukje Fennema (D2) NED 49.19 (12) 48.39 (9) 48.09 (10) PB 1:40.12 (10) PB 195.730 +11.885
11 Annemieke Hazelhoff (D2) NED 48.99 (11) 48.61 (10) 48.57 (12) SB 1:39.75 (9) SB 196.045 +12.200
12 Richt Faber (D2) NED 48.86 (10) 49.07 (12) 48.11 (11) SB 1:41.25 (13) SB 196.665 +12.820
13 Jessica Zuidema (E2) NED 49.96 (15) 49.81 (14) 49.58 (14) PB 1:40.24 (11) PB 199.470 +15.625
14 Alessia Bertoldi (D2) ITA 49.80 (13) 49.63 (13) 49.27 (13) 1:42.44 (15) 199.920 +16.075
15 Cathrine Hoff (D2) NOR 50.47 (17) SB 50.57 (17) 50.67 (17) 1:41.23 (12) 202.325 +18.480
16 Julija Ivanova (D2) BLR 51.03 (18) 51.55 (18) 50.66 (16) NRJ 1:43.55 (16) NRJ 205.015 +21.170
17 Claudia Wallin (D2) SWE 50.34 (16) 50.06 (16) SB 51.73 (19) 1:46.37 (18) SB 205.315 +21.470
18 Sara Eriksson (D2) SWE 51.90 (19) 51.75 (19) 51.21 (18) SB 1:46.31 (17) SB 208.015 +24.170
19 Linn Jeanette Lorentzen (D2) NOR 53.68 (22) 52.41 (20) 52.33 (21) PB 1:47.39 (19) PB 212.115 +28.270
20 Elsa Nilsson (D2) SWE 52.35 (20) SB 53.29 (21) 53.51 (22) 1:48.55 (20) SB 213.425 +29.580
21 Anke van Oorschot (D2) NED 52.73 (21) 53.65 (22) 51.79 (20) SB 1:51.15 (21) SB 213.745 +29.900
22 Hanna Stensrud Thorød (D2) NOR 49.95 (14) 49.93 (15) 49.68 (15) 2:18.07 (24) 218.595 +34.750
23 Niina Isokoski (D1) FIN 57.99 (23) 59.18 (24) 56.75 (23) SB 1:58.97 (23) SB 233.405 +49.560
24 Pia Humisto (D1) FIN 58.42 (24) 58.56 (23) 58.11 (24) SB 1:57.72 (22) SB 233.950 +50.105
DD2 - Age Group Record D1/D2, SB - Seasonal Best

Women - 500 (1. Race) meter
10.03.2000

PosNameNationTimeDiff
1 Foske Tamar van der Wal (D2) NED 46.06 -
2 Jennifer Plate (D2) GER 46.23 +0.170
3 Femke Hilgersom (D2) NED 46.42 +0.360
4 Mirjam Visser (D2) NED 46.69 +0.630
5 Janneke Ensing (D2) NED 46.97 +0.910
6 Andrea Wazlawik (D2) GER 47.52 +1.460
7 Paulina Juda (D2) POL 47.64 +1.580
8 Stefanie Weinzierl (D2) AUT 47.96 +1.900
9 Monika Heiss (D2) ITA 48.42 +2.360
10 Richt Faber (D2) NED 48.86 +2.800
11 Annemieke Hazelhoff (D2) NED 48.99 +2.930
12 Froukje Fennema (D2) NED 49.19 +3.130
13 Alessia Bertoldi (D2) ITA 49.80 +3.740
14 Hanna Stensrud Thorød (D2) NOR 49.95 +3.890
15 Jessica Zuidema (E2) NED 49.96 +3.900
16 Claudia Wallin (D2) SWE 50.34 +4.280
17 Cathrine Hoff (D2) NOR 50.47 SB +4.410
18 Julija Ivanova (D2) BLR 51.03 +4.970
19 Sara Eriksson (D2) SWE 51.90 +5.840
20 Elsa Nilsson (D2) SWE 52.35 SB +6.290
21 Anke van Oorschot (D2) NED 52.73 +6.670
22 Linn Jeanette Lorentzen (D2) NOR 53.68 +7.620
23 Niina Isokoski (D1) FIN 57.99 +11.930
24 Pia Humisto (D1) FIN 58.42 +12.360
DD2 - Age Group Record D1/D2, SB - Seasonal Best

Women - 500 (2. Race) meter
10.03.2000

PosNameNationTimeDiff
1 Mirjam Visser (D2) NED 45.69 -
2 Femke Hilgersom (D2) NED 46.03 SB +0.340
3 Jennifer Plate (D2) GER 46.09 SB +0.400
4 Foske Tamar van der Wal (D2) NED 46.85 +1.160
Andrea Wazlawik (D2) GER 46.85 SB +1.160
6 Janneke Ensing (D2) NED 47.06 +1.370
7 Paulina Juda (D2) POL 48.04 +2.350
8 Stefanie Weinzierl (D2) AUT 48.06 +2.370
9 Froukje Fennema (D2) NED 48.39 +2.700
10 Annemieke Hazelhoff (D2) NED 48.61 +2.920
11 Monika Heiss (D2) ITA 48.72 +3.030
12 Richt Faber (D2) NED 49.07 +3.380
13 Alessia Bertoldi (D2) ITA 49.63 +3.940
14 Jessica Zuidema (E2) NED 49.81 +4.120
15 Hanna Stensrud Thorød (D2) NOR 49.93 +4.240
16 Claudia Wallin (D2) SWE 50.06 SB +4.370
17 Cathrine Hoff (D2) NOR 50.57 +4.880
18 Julija Ivanova (D2) BLR 51.55 +5.860
19 Sara Eriksson (D2) SWE 51.75 +6.060
20 Linn Jeanette Lorentzen (D2) NOR 52.41 +6.720
21 Elsa Nilsson (D2) SWE 53.29 +7.600
22 Anke van Oorschot (D2) NED 53.65 +7.960
23 Pia Humisto (D1) FIN 58.56 +12.870
24 Niina Isokoski (D1) FIN 59.18 +13.490
DD2 - Age Group Record D1/D2, SB - Seasonal Best

Women - 500 (3. Race) meter
10.03.2000

PosNameNationTimeDiff
1 Foske Tamar van der Wal (D2) NED 45.19 SB -
2 Mirjam Visser (D2) NED 45.44 PB +0.250
3 Femke Hilgersom (D2) NED 46.18 +0.990
4 Jennifer Plate (D2) GER 46.20 +1.010
5 Janneke Ensing (D2) NED 46.60 SB +1.410
6 Paulina Juda (D2) POL 46.99 NRJ +1.800
7 Andrea Wazlawik (D2) GER 47.16 +1.970
8 Monika Heiss (D2) ITA 47.40 SB +2.210
9 Stefanie Weinzierl (D2) AUT 47.66 +2.470
10 Froukje Fennema (D2) NED 48.09 PB +2.900
11 Richt Faber (D2) NED 48.11 SB +2.920
12 Annemieke Hazelhoff (D2) NED 48.57 SB +3.380
13 Alessia Bertoldi (D2) ITA 49.27 +4.080
14 Jessica Zuidema (E2) NED 49.58 PB +4.390
15 Hanna Stensrud Thorød (D2) NOR 49.68 +4.490
16 Julija Ivanova (D2) BLR 50.66 NRJ +5.470
17 Cathrine Hoff (D2) NOR 50.67 +5.480
18 Sara Eriksson (D2) SWE 51.21 SB +6.020
19 Claudia Wallin (D2) SWE 51.73 +6.540
20 Anke van Oorschot (D2) NED 51.79 SB +6.600
21 Linn Jeanette Lorentzen (D2) NOR 52.33 PB +7.140
22 Elsa Nilsson (D2) SWE 53.51 +8.320
23 Niina Isokoski (D1) FIN 56.75 SB +11.560
24 Pia Humisto (D1) FIN 58.11 SB +12.920
DD2 - Age Group Record D1/D2, SB - Seasonal Best

Women - 1000 meter
10.03.2000

PosNameNationTimeDiff
1 Foske Tamar van der Wal (D2) NED 1:31.49 SB -
2 Femke Hilgersom (D2) NED 1:33.30 SB +1.810
3 Janneke Ensing (D2) NED 1:33.77 SB +2.280
4 Paulina Juda (D2) POL 1:33.84 NRJ +2.350
5 Mirjam Visser (D2) NED 1:34.45 PB +2.960
6 Jennifer Plate (D2) GER 1:36.71 SB +5.220
7 Andrea Wazlawik (D2) GER 1:38.73 +7.240
8 Stefanie Weinzierl (D2) AUT 1:38.80 +7.310
9 Annemieke Hazelhoff (D2) NED 1:39.75 SB +8.260
10 Froukje Fennema (D2) NED 1:40.12 PB +8.630
11 Jessica Zuidema (E2) NED 1:40.24 PB +8.750
12 Cathrine Hoff (D2) NOR 1:41.23 +9.740
13 Monika Heiss (D2) ITA 1:41.25 +9.760
Richt Faber (D2) NED 1:41.25 SB +9.760
15 Alessia Bertoldi (D2) ITA 1:42.44 +10.950
16 Julija Ivanova (D2) BLR 1:43.55 NRJ +12.060
17 Sara Eriksson (D2) SWE 1:46.31 SB +14.820
18 Claudia Wallin (D2) SWE 1:46.37 SB +14.880
19 Linn Jeanette Lorentzen (D2) NOR 1:47.39 PB +15.900
20 Elsa Nilsson (D2) SWE 1:48.55 SB +17.060
21 Anke van Oorschot (D2) NED 1:51.15 SB +19.660
22 Pia Humisto (D1) FIN 1:57.72 SB +26.230
23 Niina Isokoski (D1) FIN 1:58.97 SB +27.480
24 Hanna Stensrud Thorød (D2) NOR 2:18.07 +46.580
DD2 - Age Group Record D1/D2, SB - Seasonal Best

Samalogs 10. - 11.03.2000

  • Men

  • Juniors D1

  • Allround
    500 (1. Race) meter
    500 (2. Race) meter
    500 (3. Race) meter
    500 (4. Race) meter
  • Juniors D

  • Allround
    500 (1. Race) meter
    500 (2. Race) meter
    500 (3. Race) meter
    1000 meter
  • Juniors C1

  • Sprint Combination
    500 (1. Race) meter
    1000 (1. Race) meter
    500 (2. Race) meter
    1000 (2. Race) meter
  • Juniors C2

  • Allround
    500 (1. Race) meter
    1000 meter
    500 (2. Race) meter
    1500 meter
  • Juniors B1

  • Mini Combination
    500 meter
    1500 meter
    1000 meter
    3000 meter
  • Juniors B2

  • Mini Combination
    500 meter
    1500 meter
    1000 meter
    3000 meter
  • Women

  • Juniors D1

  • Allround
    500 (1. Race) meter
    500 (2. Race) meter
    500 (3. Race) meter
    500 (4. Race) meter
  • Juniors D

  • Allround
    500 (1. Race) meter
    500 (2. Race) meter
    500 (3. Race) meter
    1000 meter
  • Juniors C1

  • Sprint Combination
    500 (1. Race) meter
    1000 (1. Race) meter
    500 (2. Race) meter
    1000 (2. Race) meter
  • Juniors C2

  • Allround
    500 (1. Race) meter
    1000 meter
    500 (2. Race) meter
    1500 meter
  • Juniors B1

  • Allround
    500 (1. Race) meter
    1000 meter
    500 (2. Race) meter
    1500 meter
  • Juniors B2

  • Allround
    500 (1. Race) meter
    1000 meter
    500 (2. Race) meter
    1500 meter