Competition: Russian B-Junior Allround Championships 2016

Information:
  • 135 athletes from 2 nations
  • 64 women and 71 men
  • 5 distances (1000m, 1500m, 3000m, 5000m, 500m)
  • 540 races (16x mit DNF/DNS/DQ)

Text view of the competition results

Russian B-Junior Allround Championships 2016
23. - 24.02.2016
Uralskaja Molnija (Uralblitz) (RUS)

Mini Combination (Women), 23. - 24.02.2016

POS   NAME                      AG   NAT   500M                  1500M                 1000M                 3000M                 POINTS    DIFF      RECORDS   
1     Kristina Silaeva          B1   RUS   41.14     (2)         2:10.46   (7)         1:23.40   (3)         4:36.22   (3)         172.362                       
2     Irina.98 Kuznetsova       B2   RUS   41.52     (4)         2:08.43   (1)         1:21.90   (1)         4:44.32   (10)   SB   172.666   +0.304    SB        
3     Ekaterina Sloeva          B2   RUS   40.94     (1)         2:10.52   (8)    SB   1:23.34   (2)    SB   4:40.71   (5)         172.901   +0.539    PB        
4     Jekaterina Saprykina      B2   RUS   42.73     (9)         2:09.26   (2)         1:24.64   (8)         4:34.81   (2)    SB   173.937   +1.575              
5     Jekaterina Komova         B1   RUS   42.98     (12)        2:09.79   (3)         1:24.50   (7)         4:36.85   (4)         174.634   +2.272              
6     Marija Minibajeva         B1   RUS   42.02     (6)    PB   2:11.82   (10)   PB   1:25.20   (10)   SB   4:43.79   (9)         175.858   +3.496    PB        
7     Jekaterina Kosjeleva      B1   RUS   43.67     (16)        2:10.03   (6)    SB   1:24.95   (9)    SB   4:41.11   (6)         176.339   +3.977              
8     Polina Altynbajeva        B1   RUS   42.29     (7)         2:10.03   (5)         1:23.45   (4)         4:54.70   (16)        176.474   +4.112    PB        
9     Marija.98 Kozlova         B2   RUS   44.67     (23)   SB   2:11.57   (9)         1:25.82   (12)   SB   4:34.56   (1)         177.196   +4.834    SB        
10    Anastasija Korkina        B1   RUS   41.82     (5)         2:12.40   (11)        1:24.06   (5)         5:07.55   (23)        179.241   +6.879    SB        
11    Kristina Kemajeva         B1   RUS   44.78     (26)   SB   2:13.49   (14)   SB   1:26.38   (13)   SB   4:41.60   (7)    SB   179.399   +7.037    SB        
12    Zjanna Butsko             B2   RUS   43.11     (14)        2:13.24   (13)        1:26.81   (14)        4:53.57   (14)        179.856   +7.494    SB        
13    Polina Bukina             B2   RUS   45.69     (40)        2:12.82   (12)   SB   1:27.74   (17)        4:43.40   (8)         181.066   +8.704              
14    Marija.00 Kalinina        B1   RUS   44.58     (22)   SB   2:15.33   (17)   SB   1:27.81   (18)   SB   4:46.65   (12)   SB   181.370   +9.008    SB        
15    Lilija Afanasjeva         B1   RUS   45.33     (35)   SB   2:14.19   (16)   SB   1:28.22   (19)   PB   4:44.79   (11)   SB   181.635   +9.273    PB        
16    Regina Ilmetova           B2   RUS   42.96     (11)   SB   2:20.85   (33)   SB   1:25.72   (11)   PB   5:00.91   (19)   PB   182.921   +10.559   SB        
17    Marina Bogatyrtsjuk       B1   RUS   42.78     (10)        2:18.56   (23)        1:27.21   (16)        5:02.29   (22)        182.952   +10.590   SB        
18    Anastasija.99 Antonova    B2   RUS   44.14     (21)   SB   2:16.39   (18)   SB   1:28.86   (25)   SB   4:53.63   (15)        182.971   +10.609   SB        
19    Darja Prokopenko          B1   RUS   44.09     (19)        2:16.50   (19)   SB   1:28.39   (22)        4:56.80   (17)   SB   183.251   +10.889   SB        
20    Polina Milanitsj          B1   RUS   45.52     (39)        2:17.33   (20)   SB   1:28.78   (24)   SB   4:57.55   (18)        185.277   +12.915             
21    Tatjana Sjerstobitova     B1   RUS   43.50     (15)        2:21.25   (36)   SB   1:29.62   (30)   PB   5:01.44   (21)        185.633   +13.271   PB        
22    Alena Nagornova           B2   RUS   46.55     (49)        2:18.35   (21)   SB   1:29.45   (28)   PB   4:49.92   (13)   PB   185.711   +13.349   PB        
23    Darja Gudosjnikova        B1   RUS   1:07.16   (64)        2:13.60   (15)        1:27.00   (15)        5:01.22   (20)        205.396   +33.034             
      Karina Akhmetova          B2   RUS   41.21     (3)         -                     -                     -                     -                             
      Jekaterina Platsjinda     B2   RUS   -                     2:20.87   (34)        1:33.33   (48)        -                     -                             
      Alina Zolotareva          B2   RUS   49.17     (62)        2:38.87   (62)        -                     -                     -                             
      Polina Domosjonkina       B2   RUS   44.71     (24)   SB   2:23.46   (43)   SB   -                     -                     -                             
      Ljubov Dikusjina          B1   RUS   46.27     (46)   PB   -                     1:33.05   (47)   SB   -                     -                             
      Darja Igumnova            B1   RUS   49.81     (63)        2:36.84   (61)        1:42.59   (62)        -                     -                             
      Marija Grisjajeva         B1   RUS   48.12     (60)        2:34.81   (59)   SB   1:40.93   (61)        -                     -                             
      Valerija Kononova         B1   RUS   47.07     (53)        2:36.24   (60)   PB   1:40.04   (60)        -                     -                             
      Anastasija Seliverstova   B2   RUS   45.18     (32)        2:43.15   (63)        1:31.02   (38)        -                     -                             
      Snezjana Usjakova         B1   RUS   48.40     (61)   PB   2:31.62   (58)   PB   1:38.15   (59)   PB   -                     -                             
      Anastasija Fukalova       B2   RUS   45.83     (42)   PB   2:31.60   (57)   PB   1:35.13   (57)   PB   -                     -                             
      Aleksandra Petrutsjenko   B2   RUS   47.70     (56)        2:30.17   (56)        1:34.26   (53)        -                     -                             
      Jelizaveta Stsjerbakova   B2   RUS   47.85     (58)        2:25.34   (47)   SB   1:35.51   (58)        -                     -                             
      Anna.99 Vasileva          B1   RUS   47.98     (59)   SB   2:25.83   (50)   SB   1:34.75   (56)        -                     -                             
      Ksenija Votsjal           B1   RUS   45.77     (41)        2:29.07   (55)        1:33.47   (50)        -                     -                             
      Veronika Simonova         B2   RUS   47.61     (55)   PB   2:25.78   (48)   PB   1:34.70   (55)   PB   -                     -                             
      Jelizaveta.99 Smirnova    B1   RUS   47.79     (57)   PB   2:25.82   (49)   PB   1:34.46   (54)   PB   -                     -                             
      Darja Bezmaternykh        B2   RUS   46.76     (51)        2:26.78   (53)   SB   1:34.24   (52)        -                     -                             
      Jelizaveta Beresneva      B1   RUS   46.23     (45)   SB   2:25.88   (51)   SB   1:33.86   (51)   SB   -                     -                             
      Aleksandra Ljapina        B2   RUS   43.99     (17)   SB   2:27.90   (54)   SB   1:32.15   (43)   SB   -                     -                             
      Alena.99 Afanasjeva       B2   RUS   47.07     (54)        2:23.81   (46)   PB   1:32.06   (42)   PB   -                     -                             
      Darja Dmitrienko          B1   RUS   46.42     (47)   SB   2:23.11   (41)   PB   1:33.34   (49)   PB   -                     -                             
      Anastasija Anisjenko      B1   RUS   46.17     (44)        2:23.19   (42)   SB   1:32.79   (46)        -                     -                             
      Irina Balandina           B2   RUS   46.74     (50)   SB   2:21.79   (38)   SB   1:32.70   (45)   SB   -                     -                             
      Aleksandra Asejeva        B1   RUS   47.06     (52)   PB   2:20.89   (35)   PB   1:32.59   (44)   PB   -                     -                             
      Irina.00 Kuzmina          B1   RUS   44.89     (28)        2:23.52   (44)        1:31.98   (41)        -                     -                             
      Alina Petrutsjenko        B2   RUS   44.99     (29)        2:23.04   (40)        1:31.67   (40)        -                     -                             
      Ksenija Sjajmieva         B1   RUS   46.00     (43)        2:22.23   (39)        1:30.63   (35)   PB   -                     -                             
      Tatjana Grinevitsj        B1   RUS   44.84     (27)   SB   2:23.53   (45)   SB   1:30.26   (34)   SB   -                     -                             
      Jelena Semerikova         B2   RUS   46.54     (48)   SB   2:20.11   (25)   SB   1:31.61   (39)   PB   -                     -                             
      Milana Kostenko           B1   RUS   43.02     (13)   SB   2:26.21   (52)        1:28.31   (21)   SB   -                     -                             
      Arina Postrigan           B2   RUS   45.49     (38)        2:20.42   (29)   PB   1:30.93   (37)   PB   -                     -                             
      Anastasija Malkina        B2   RUS   45.29     (34)   PB   2:20.23   (27)   SB   1:30.68   (36)   PB   -                     -                             
      Anastasija Koroljeva      B2   RUS   44.03     (18)        2:21.72   (37)        1:29.52   (29)   SB   -                     -                             
      Vladislava Tsutskiridze   B2   RUS   45.18     (33)        2:20.15   (26)   SB   1:29.82   (32)   SB   -                     -                             
      Jekaterina Sjabalkina     B1   RUS   45.17     (31)   SB   2:20.66   (32)   SB   1:29.22   (26)   SB   -                     -                             
      Natalja.00 Zjidkova       B1   RUS   44.11     (20)        2:20.49   (31)        1:29.81   (31)        -                     -                             
      Viktorija Sjabanova       B1   RUS   45.33     (36)        2:19.52   (24)        1:29.41   (27)        -                     -                             
      Olga Marakulina           B1   RUS   45.42     (37)   SB   2:20.48   (30)   SB   1:28.27   (20)   SB   -                     -                             
      Jekaterina Kuzmenko       B1   RUS   44.72     (25)   SB   2:20.34   (28)   SB   1:28.77   (23)   SB   -                     -                             
      Alina Astsjeulova         B1   RUS   45.02     (30)   SB   2:18.42   (22)   SB   1:30.18   (33)   SB   -                     -                             
      Darja Alesjkova           B1   RUS   42.33     (8)         2:09.86   (4)    PB   1:24.09   (6)         -                     -                             



Small Combination (Men), 23. - 24.02.2016

POS   NAME                     AG   NAT   500M                3000M                 1500M                 5000M                 POINTS    DIFF      RECORDS   
1     Jegor Bukin              B2   RUS   38.76   (9)         4:05.37   (1)         1:54.57   (1)         7:03.74   (1)         160.219                       
2     Anton Borodaj            B2   RUS   37.68   (4)    SB   4:07.76   (5)         1:55.01   (2)         7:26.41   (7)         161.950   +1.731    PB        
3     Aleksandr Podolskij      B2   RUS   39.68   (30)        4:06.46   (3)    SB   1:59.44   (11)        7:12.75   (3)    SB   163.844   +3.625    SB        
4     Anton Voditsjenkov       B1   RUS   39.75   (31)        4:06.82   (4)         2:00.55   (18)        7:08.26   (2)         163.895   +3.676    SB        
5     Sergej Loginov           B1   RUS   38.84   (12)        4:10.71   (7)         1:57.43   (5)         7:29.39   (11)   SB   164.707   +4.488    SB        
6     Leonid Putsjkov          B2   RUS   39.50   (25)        4:09.22   (6)    PB   1:58.67   (6)         7:21.94   (5)         164.786   +4.567    PB        
7     Andrej Sjabanov          B1   RUS   39.25   (18)        4:10.89   (8)    SB   2:00.19   (15)        7:27.57   (8)         165.885   +5.666    SB        
8     Nikolas.99 Rudenko       B1   RUS   39.31   (22)   SB   4:15.10   (12)   SB   1:58.77   (7)    SB   7:28.69   (9)    PB   166.285   +6.066    PB        
9     Demid Uljanov            B2   RUS   39.95   (32)        4:15.32   (13)   PB   1:59.23   (9)    PB   7:31.43   (12)        167.389   +7.170    PB        
10    Ilja Ivanov              B2   RUS   41.77   (62)        4:05.99   (2)    SB   2:04.44   (35)        7:16.36   (4)         167.884   +7.665    SB        
11    Denis Tsjoban            B2   RUS   40.23   (39)   PB   4:14.51   (9)    PB   1:59.55   (12)   PB   7:34.68   (14)   SB   167.966   +7.747    PB        
12    Gleb Petrenko            B1   RUS   39.52   (26)        4:14.87   (10)   SB   2:00.53   (17)        7:38.33   (15)        168.007   +7.788              
13    Maksim Tsaplin           B2   RUS   38.67   (8)         4:20.41   (18)   PB   1:57.41   (4)    PB   7:48.85   (20)   PB   168.092   +7.873    PB        
14    Vladislav Meluzov        B2   RUS   39.35   (23)   PB   4:19.04   (16)   PB   1:59.81   (14)   PB   7:42.65   (17)   SB   168.724   +8.505    PB        
15    Aleksandr.00 Romanov     B1   RUS   38.47   (7)         4:22.75   (25)   SB   1:59.65   (13)   SB   7:46.49   (19)   SB   168.793   +8.574    SB        
16    Nikolaj Trusov           B1   RUS   38.18   (6)         4:21.91   (22)        1:55.67   (3)    SB   8:08.44   (23)   SB   169.231   +9.012    SB        
17    Maksim Pustovoj          B1   RUS   41.09   (51)   SB   4:18.22   (15)   SB   2:02.51   (24)   SB   7:29.07   (10)   SB   169.869   +9.650    SB        
18    Stefan Neumiarzhytski    B2   RUS   39.30   (20)        4:22.02   (23)        2:02.69   (26)   SB   7:40.22   (16)        169.888   +9.669    SB        
19    Vladislav Tsjatsjin      B2   RUS   39.03   (13)        4:27.61   (37)        2:00.28   (16)        7:59.22   (21)        171.646   +11.427   PB        
20    Sergej Suslov            B2   RUS   41.86   (63)   SB   4:20.51   (19)   SB   2:04.16   (32)   SB   7:31.98   (13)   SB   171.862   +11.643   SB        
21    Amal Mukhamedov          B1   RUS   39.50   (24)        4:24.42   (29)        2:01.38   (19)        8:01.36   (22)   SB   172.166   +11.947   SB        
22    Vladislav Demin          B2   RUS   41.46   (59)        4:20.82   (20)        2:05.67   (46)        7:45.48   (18)        173.368   +13.149   SB        
23    Ilja Kortsjinskij        B2   RUS   48.84   (67)        4:15.06   (11)   SB   2:01.70   (21)   SB   7:25.53   (6)         176.469   +16.250   SB        
      Danil Ilalov             B1   RUS   -                   4:33.22   (54)   SB   2:15.27   (65)        -                     -                             
      Vladislav Grosjev        B2   RUS   -                   4:33.83   (55)        2:08.05   (56)        -                     -                             
      Aleksandr Trukhin        B2   RUS   -                   4:24.22   (28)   SB   2:05.45   (41)   SB   -                     -                             
      Dmitrij Rjabinin         B2   RUS   40.10   (34)   SB   4:50.39   (66)        -                     -                     -                             
      Denis Permjakov          B2   RUS   40.90   (49)   SB   4:30.22   (48)   PB   -                     -                     -                             
      Daniil Golubtsjikov      B1   RUS   37.52   (1)         4:19.31   (17)        -                     -                     -                             
      Jegor Sjkolin            B2   RUS   39.59   (27)        4:15.55   (14)        -                     -                     -                             
      Artem Goloviznin         B1   RUS   40.87   (48)   SB   -                     2:08.94   (59)   SB   -                     -                             
      Nikita Bazjuk            B1   RUS   40.15   (36)        -                     2:06.60   (53)        -                     -                             
      Vjatsjeslav Anosov       B1   RUS   43.68   (65)   PB   4:58.89   (67)   PB   2:17.53   (66)   PB   -                     -                             
      Pavel Kijashko           B1   RUS   37.78   (5)         4:59.37   (68)   SB   2:01.69   (20)   SB   -                     -                             
      Nikita Belousov          B2   RUS   41.46   (58)   SB   4:42.10   (65)   PB   2:13.32   (64)   SB   -                     -                             
      Denis Torlopov           B2   RUS   41.40   (56)   PB   4:41.51   (64)        2:10.00   (61)   PB   -                     -                             
      Nikita Sjotin            B1   RUS   39.30   (21)        4:38.16   (62)        2:12.56   (63)        -                     -                             
      Igor Tentjukov           B2   RUS   42.60   (64)        4:35.07   (58)   PB   2:08.79   (58)   PB   -                     -                             
      Ivan Karjakin            B1   RUS   40.85   (47)   SB   4:34.56   (56)   SB   2:09.53   (60)   SB   -                     -                             
      Maksim Khripunov         B1   RUS   41.44   (57)   SB   4:36.48   (61)   SB   2:05.84   (47)   SB   -                     -                             
      Aleksandr Purgin         B1   RUS   43.71   (66)        4:28.65   (39)   SB   2:10.87   (62)        -                     -                             
      Aleksandr.99 Sjerstnev   B2   RUS   39.67   (29)        4:38.26   (63)        2:04.89   (39)   PB   -                     -                             
      Aleksandr Talunin        B2   RUS   40.11   (35)   PB   4:35.23   (60)   PB   2:06.83   (54)   PB   -                     -                             
      Nikolaj Byvaltsev        B1   RUS   40.41   (41)   PB   4:29.56   (45)   SB   2:08.45   (57)   SB   -                     -                             
      Denis Tsjekmenev         B1   RUS   39.10   (16)   SB   4:32.82   (53)   SB   2:06.46   (52)   SB   -                     -                             
      Maksim Nesterov          B1   RUS   39.09   (15)        4:35.23   (59)        2:03.97   (31)        -                     -                             
      Andrej Trosjev           B2   RUS   40.21   (38)   SB   4:31.52   (52)   SB   2:05.52   (42)   SB   -                     -                             
      Dmitrij Sjestilovskij    B2   RUS   40.82   (46)   SB   4:30.21   (47)   PB   2:06.11   (49)   SB   -                     -                             
      Andrej Kulyba            B1   RUS   38.83   (11)        4:34.84   (57)        2:02.64   (25)        -                     -                             
      Jakov Zjurkin            B1   RUS   39.98   (33)   SB   4:28.77   (41)   SB   2:07.22   (55)   SB   -                     -                             
      Vladislav Titov          B1   RUS   40.31   (40)        4:30.60   (50)        2:04.91   (40)        -                     -                             
      Grigorij Perin           B2   RUS   40.59   (44)        4:30.31   (49)   SB   2:04.80   (38)        -                     -                             
      Artem Monakhov           B1   RUS   39.24   (17)        4:30.09   (46)        2:05.94   (48)        -                     -                             
      Denis Samutsjenko        B2   RUS   41.49   (60)   PB   4:29.23   (42)   PB   2:03.81   (29)   PB   -                     -                             
      Igor Dovidovitsj         B1   RUS   41.08   (50)        4:28.21   (38)        2:04.48   (37)   PB   -                     -                             
      Valerij Kulpin           B2   RUS   40.56   (43)        4:29.52   (44)        2:03.29   (28)        -                     -                             
      Artur Gabitov            B1   RUS   40.50   (42)        4:27.12   (35)   SB   2:05.54   (44)   SB   -                     -                             
      Jegor Jablonskij         B2   RUS   41.15   (53)        4:27.23   (36)        2:04.46   (36)        -                     -                             
      Maksim.00 Baranov        B1   RUS   40.67   (45)        4:25.55   (31)   SB   2:06.34   (51)   SB   -                     -                             
      Aleksandr Samsonov       B1   RUS   41.58   (61)   SB   4:24.82   (30)   SB   2:06.14   (50)   SB   -                     -                             
      Daniil Kapustin          B2   RUS   41.27   (55)   SB   4:25.68   (33)   SB   2:04.25   (33)   SB   -                     -                             
      Andrej.98 Tikhonov       B2   RUS   39.28   (19)   SB   4:26.20   (34)   PB   2:05.61   (45)   SB   -                     -                             
      Jegor Korjakovskij       B2   RUS   39.07   (14)        4:29.32   (43)        2:01.84   (22)        -                     -                             
      Ilja Aleksejev           B1   RUS   38.79   (10)        4:28.69   (40)        2:02.44   (23)        -                     -                             
      Ivan Zinovjev            B2   RUS   41.09   (52)   SB   4:23.11   (26)   SB   2:05.53   (43)   SB   -                     -                             
      Bogdan Zajats            B1   RUS   39.64   (28)   SB   4:25.67   (32)        2:03.26   (27)   SB   -                     -                             
      Daniil Tsjmutov          B1   RUS   40.17   (37)        4:23.78   (27)   SB   2:03.90   (30)   SB   -                     -                             
      Ruslan.98 Zakharov       B2   RUS   37.54   (2)    SB   4:31.09   (51)        1:58.78   (8)    SB   -                     -                             
      Daniil.99 Sidorov        B2   RUS   41.24   (54)   SB   4:21.27   (21)   SB   2:04.40   (34)   SB   -                     -                             
      Jegor.99 Jegorov         B2   RUS   37.57   (3)    SB   4:22.42   (24)        1:59.33   (10)        -                     -                             



Russian B-Junior Allround Championships 2016
23. - 24.02.2016
Uralskaja Molnija (Uralblitz) (RUS)

NAME                      AG   500M           500M           1000M            1500M            1500M            3000M      3000M            5000M            
Jelizaveta Stsjerbakova   B2   47.85   (58)                  1:35.51   (58)   2:25.34   (47)                                                                 
Jegor.99 Jegorov          B2                  37.57   (3)                                      1:59.33   (10)              4:22.42   (24)                    
Jegor Bukin               B2                  38.76   (9)                                      1:54.57   (1)               4:05.37   (1)    7:03.74   (1)    
Anton Borodaj             B2                  37.68   (4)                                      1:55.01   (2)               4:07.76   (5)    7:26.41   (7)    
Igor Tentjukov            B2                  42.60   (64)                                     2:08.79   (58)              4:35.07   (58)                    
Jegor Korjakovskij        B2                  39.07   (14)                                     2:01.84   (22)              4:29.32   (43)                    
Daniil Golubtsjikov       B1                  37.52   (1)                                      DQ                          4:19.31   (17)                    
Leonid Putsjkov           B2                  39.50   (25)                                     1:58.67   (6)               4:09.22   (6)    7:21.94   (5)    
Aleksandr Podolskij       B2                  39.68   (30)                                     1:59.44   (11)              4:06.46   (3)    7:12.75   (3)    
Jegor Jablonskij          B2                  41.15   (53)                                     2:04.46   (36)              4:27.23   (36)                    
Maksim Tsaplin            B2                  38.67   (8)                                      1:57.41   (4)               4:20.41   (18)   7:48.85   (20)   
Daniil.99 Sidorov         B2                  41.24   (54)                                     2:04.40   (34)              4:21.27   (21)                    
Sergej Suslov             B2                  41.86   (63)                                     2:04.16   (32)              4:20.51   (19)   7:31.98   (13)   
Artem Goloviznin          B1                  40.87   (48)                                     2:08.94   (59)              DQ                                
Valerij Kulpin            B2                  40.56   (43)                                     2:03.29   (28)              4:29.52   (44)                    
Vladislav Demin           B2                  41.46   (59)                                     2:05.67   (46)              4:20.82   (20)   7:45.48   (18)   
Danil Ilalov              B1                  DQ                                               2:15.27   (65)              4:33.22   (54)                    
Artur Gabitov             B1                  40.50   (42)                                     2:05.54   (44)              4:27.12   (35)                    
Igor Dovidovitsj          B1                  41.08   (50)                                     2:04.48   (37)              4:28.21   (38)                    
Andrej Trosjev            B2                  40.21   (38)                                     2:05.52   (42)              4:31.52   (52)                    
Maksim Pustovoj           B1                  41.09   (51)                                     2:02.51   (24)              4:18.22   (15)   7:29.07   (10)   
Andrej.98 Tikhonov        B2                  39.28   (19)                                     2:05.61   (45)              4:26.20   (34)                    
Ruslan.98 Zakharov        B2                  37.54   (2)                                      1:58.78   (8)               4:31.09   (51)   DNS              
Denis Torlopov            B2                  41.40   (56)                                     2:10.00   (61)              4:41.51   (64)                    
Aleksandr Talunin         B2                  40.11   (35)                                     2:06.83   (54)              4:35.23   (60)                    
Nikolas.99 Rudenko        B1                  39.31   (22)                                     1:58.77   (7)               4:15.10   (12)   7:28.69   (9)    
Vladislav Meluzov         B2                  39.35   (23)                                     1:59.81   (14)              4:19.04   (16)   7:42.65   (17)   
Pavel Kijashko            B1                  37.78   (5)                                      2:01.69   (20)              4:59.37   (68)                    
Andrej Kulyba             B1                  38.83   (11)                                     2:02.64   (25)              4:34.84   (57)                    
Grigorij Perin            B2                  40.59   (44)                                     2:04.80   (38)              4:30.31   (49)                    
Ilja Kortsjinskij         B2                  48.84   (67)                                     2:01.70   (21)              4:15.06   (11)   7:25.53   (6)    
Demid Uljanov             B2                  39.95   (32)                                     1:59.23   (9)               4:15.32   (13)   7:31.43   (12)   
Ilja Aleksejev            B1                  38.79   (10)                                     2:02.44   (23)              4:28.69   (40)                    
Vladislav Tsjatsjin       B2                  39.03   (13)                                     2:00.28   (16)              4:27.61   (37)   7:59.22   (21)   
Jegor Sjkolin             B2                  39.59   (27)                                     WDR                         4:15.55   (14)                    
Denis Samutsjenko         B2                  41.49   (60)                                     2:03.81   (29)              4:29.23   (42)                    
Denis Tsjoban             B2                  40.23   (39)                                     1:59.55   (12)              4:14.51   (9)    7:34.68   (14)   
Bogdan Zajats             B1                  39.64   (28)                                     2:03.26   (27)              4:25.67   (32)                    
Sergej Loginov            B1                  38.84   (12)                                     1:57.43   (5)               4:10.71   (7)    7:29.39   (11)   
Denis Permjakov           B2                  40.90   (49)                                     DQ                          4:30.22   (48)                    
Aleksandr Trukhin         B2                  DQ                                               2:05.45   (41)              4:24.22   (28)                    
Daniil Kapustin           B2                  41.27   (55)                                     2:04.25   (33)              4:25.68   (33)                    
Nikita Sjotin             B1                  39.30   (21)                                     2:12.56   (63)              4:38.16   (62)                    
Amal Mukhamedov           B1                  39.50   (24)                                     2:01.38   (19)              4:24.42   (29)   8:01.36   (22)   
Artem Monakhov            B1                  39.24   (17)                                     2:05.94   (48)              4:30.09   (46)                    
Aleksandr Samsonov        B1                  41.58   (61)                                     2:06.14   (50)              4:24.82   (30)                    
Gleb Petrenko             B1                  39.52   (26)                                     2:00.53   (17)              4:14.87   (10)   7:38.33   (15)   
Nikolaj Trusov            B1                  38.18   (6)                                      1:55.67   (3)               4:21.91   (22)   8:08.44   (23)   
Aleksandr.99 Sjerstnev    B2                  39.67   (29)                                     2:04.89   (39)              4:38.26   (63)                    
Vladislav Titov           B1                  40.31   (40)                                     2:04.91   (40)              4:30.60   (50)                    
Ivan Zinovjev             B2                  41.09   (52)                                     2:05.53   (43)              4:23.11   (26)                    
Nikita Bazjuk             B1                  40.15   (36)                                     2:06.60   (53)              DQ                                
Jakov Zjurkin             B1                  39.98   (33)                                     2:07.22   (55)              4:28.77   (41)                    
Daniil Tsjmutov           B1                  40.17   (37)                                     2:03.90   (30)              4:23.78   (27)                    
Aleksandr Purgin          B1                  43.71   (66)                                     2:10.87   (62)              4:28.65   (39)                    
Stefan Neumiarzhytski     B2                  39.30   (20)                                     2:02.69   (26)              4:22.02   (23)   7:40.22   (16)   
Aleksandr.00 Romanov      B1                  38.47   (7)                                      1:59.65   (13)              4:22.75   (25)   7:46.49   (19)   
Anton Voditsjenkov        B1                  39.75   (31)                                     2:00.55   (18)              4:06.82   (4)    7:08.26   (2)    
Maksim Nesterov           B1                  39.09   (15)                                     2:03.97   (31)              4:35.23   (59)                    
Maksim.00 Baranov         B1                  40.67   (45)                                     2:06.34   (51)              4:25.55   (31)                    
Denis Tsjekmenev          B1                  39.10   (16)                                     2:06.46   (52)              4:32.82   (53)                    
Nikolaj Byvaltsev         B1                  40.41   (41)                                     2:08.45   (57)              4:29.56   (45)                    
Ilja Ivanov               B2                  41.77   (62)                                     2:04.44   (35)              4:05.99   (2)    7:16.36   (4)    
Vladislav Grosjev         B2                  DQ                                               2:08.05   (56)              4:33.83   (55)                    
Maksim Khripunov          B1                  41.44   (57)                                     2:05.84   (47)              4:36.48   (61)                    
Vjatsjeslav Anosov        B1                  43.68   (65)                                     2:17.53   (66)              4:58.89   (67)                    
Ivan Karjakin             B1                  40.85   (47)                                     2:09.53   (60)              4:34.56   (56)                    
Dmitrij Rjabinin          B2                  40.10   (34)                                     WDR                         4:50.39   (66)                    
Andrej Sjabanov           B1                  39.25   (18)                                     2:00.19   (15)              4:10.89   (8)    7:27.57   (8)    
Nikita Belousov           B2                  41.46   (58)                                     2:13.32   (64)              4:42.10   (65)                    
Dmitrij Sjestilovskij     B2                  40.82   (46)                                     2:06.11   (49)              4:30.21   (47)                    

NAME                      AG   500M             1000M            1500M            3000M            
Karina Akhmetova          B2   41.21     (3)                     WDR                               
Jelena Semerikova         B2   46.54     (48)   1:31.61   (39)   2:20.11   (25)                    
Zjanna Butsko             B2   43.11     (14)   1:26.81   (14)   2:13.24   (13)   4:53.57   (14)   
Anastasija Koroljeva      B2   44.03     (18)   1:29.52   (29)   2:21.72   (37)                    
Kristina Silaeva          B1   41.14     (2)    1:23.40   (3)    2:10.46   (7)    4:36.22   (3)    
Ekaterina Sloeva          B2   40.94     (1)    1:23.34   (2)    2:10.52   (8)    4:40.71   (5)    
Viktorija Sjabanova       B1   45.33     (36)   1:29.41   (27)   2:19.52   (24)                    
Irina.98 Kuznetsova       B2   41.52     (4)    1:21.90   (1)    2:08.43   (1)    4:44.32   (10)   
Polina Altynbajeva        B1   42.29     (7)    1:23.45   (4)    2:10.03   (5)    4:54.70   (16)   
Marina Bogatyrtsjuk       B1   42.78     (10)   1:27.21   (16)   2:18.56   (23)   5:02.29   (22)   
Aleksandra Ljapina        B2   43.99     (17)   1:32.15   (43)   2:27.90   (54)                    
Polina Bukina             B2   45.69     (40)   1:27.74   (17)   2:12.82   (12)   4:43.40   (8)    
Marija.98 Kozlova         B2   44.67     (23)   1:25.82   (12)   2:11.57   (9)    4:34.56   (1)    
Alina Zolotareva          B2   49.17     (62)   DNS              2:38.87   (62)                    
Marija Grisjajeva         B1   48.12     (60)   1:40.93   (61)   2:34.81   (59)                    
Valerija Kononova         B1   47.07     (53)   1:40.04   (60)   2:36.24   (60)                    
Veronika Simonova         B2   47.61     (55)   1:34.70   (55)   2:25.78   (48)                    
Anastasija.99 Antonova    B2   44.14     (21)   1:28.86   (25)   2:16.39   (18)   4:53.63   (15)   
Milana Kostenko           B1   43.02     (13)   1:28.31   (21)   2:26.21   (52)                    
Darja Dmitrienko          B1   46.42     (47)   1:33.34   (49)   2:23.11   (41)                    
Irina Balandina           B2   46.74     (50)   1:32.70   (45)   2:21.79   (38)                    
Polina Domosjonkina       B2   44.71     (24)   DQ               2:23.46   (43)                    
Regina Ilmetova           B2   42.96     (11)   1:25.72   (11)   2:20.85   (33)   5:00.91   (19)   
Alina Astsjeulova         B1   45.02     (30)   1:30.18   (33)   2:18.42   (22)                    
Vladislava Tsutskiridze   B2   45.18     (33)   1:29.82   (32)   2:20.15   (26)                    
Anastasija Malkina        B2   45.29     (34)   1:30.68   (36)   2:20.23   (27)                    
Olga Marakulina           B1   45.42     (37)   1:28.27   (20)   2:20.48   (30)                    
Kristina Kemajeva         B1   44.78     (26)   1:26.38   (13)   2:13.49   (14)   4:41.60   (7)    
Natalja.00 Zjidkova       B1   44.11     (20)   1:29.81   (31)   2:20.49   (31)                    
Tatjana Sjerstobitova     B1   43.50     (15)   1:29.62   (30)   2:21.25   (36)   5:01.44   (21)   
Irina.00 Kuzmina          B1   44.89     (28)   1:31.98   (41)   2:23.52   (44)                    
Darja Igumnova            B1   49.81     (63)   1:42.59   (62)   2:36.84   (61)                    
Jekaterina Komova         B1   42.98     (12)   1:24.50   (7)    2:09.79   (3)    4:36.85   (4)    
Darja Alesjkova           B1   42.33     (8)    1:24.09   (6)    2:09.86   (4)    DQ               
Marija Minibajeva         B1   42.02     (6)    1:25.20   (10)   2:11.82   (10)   4:43.79   (9)    
Anastasija Seliverstova   B2   45.18     (32)   1:31.02   (38)   2:43.15   (63)                    
Jelizaveta.99 Smirnova    B1   47.79     (57)   1:34.46   (54)   2:25.82   (49)                    
Alena Nagornova           B2   46.55     (49)   1:29.45   (28)   2:18.35   (21)   4:49.92   (13)   
Darja Bezmaternykh        B2   46.76     (51)   1:34.24   (52)   2:26.78   (53)                    
Lilija Afanasjeva         B1   45.33     (35)   1:28.22   (19)   2:14.19   (16)   4:44.79   (11)   
Polina Milanitsj          B1   45.52     (39)   1:28.78   (24)   2:17.33   (20)   4:57.55   (18)   
Jekaterina Sjabalkina     B1   45.17     (31)   1:29.22   (26)   2:20.66   (32)                    
Anastasija Korkina        B1   41.82     (5)    1:24.06   (5)    2:12.40   (11)   5:07.55   (23)   
Darja Prokopenko          B1   44.09     (19)   1:28.39   (22)   2:16.50   (19)   4:56.80   (17)   
Ksenija Sjajmieva         B1   46.00     (43)   1:30.63   (35)   2:22.23   (39)                    
Jekaterina Saprykina      B2   42.73     (9)    1:24.64   (8)    2:09.26   (2)    4:34.81   (2)    
Anastasija Anisjenko      B1   46.17     (44)   1:32.79   (46)   2:23.19   (42)                    
Anna.99 Vasileva          B1   47.98     (59)   1:34.75   (56)   2:25.83   (50)                    
Aleksandra Asejeva        B1   47.06     (52)   1:32.59   (44)   2:20.89   (35)                    
Alina Petrutsjenko        B2   44.99     (29)   1:31.67   (40)   2:23.04   (40)                    
Tatjana Grinevitsj        B1   44.84     (27)   1:30.26   (34)   2:23.53   (45)                    
Ksenija Votsjal           B1   45.77     (41)   1:33.47   (50)   2:29.07   (55)                    
Aleksandra Petrutsjenko   B2   47.70     (56)   1:34.26   (53)   2:30.17   (56)                    
Snezjana Usjakova         B1   48.40     (61)   1:38.15   (59)   2:31.62   (58)                    
Jelizaveta Beresneva      B1   46.23     (45)   1:33.86   (51)   2:25.88   (51)                    
Jekaterina Kuzmenko       B1   44.72     (25)   1:28.77   (23)   2:20.34   (28)                    
Jekaterina Kosjeleva      B1   43.67     (16)   1:24.95   (9)    2:10.03   (6)    4:41.11   (6)    
Darja Gudosjnikova        B1   1:07.16   (64)   1:27.00   (15)   2:13.60   (15)   5:01.22   (20)   
Anastasija Fukalova       B2   45.83     (42)   1:35.13   (57)   2:31.60   (57)                    
Alena.99 Afanasjeva       B2   47.07     (54)   1:32.06   (42)   2:23.81   (46)                    
Arina Postrigan           B2   45.49     (38)   1:30.93   (37)   2:20.42   (29)                    
Marija.00 Kalinina        B1   44.58     (22)   1:27.81   (18)   2:15.33   (17)   4:46.65   (12)   
Jekaterina Platsjinda     B2   DQ               1:33.33   (48)   2:20.87   (34)                    
Ljubov Dikusjina          B1   46.27     (46)   1:33.05   (47)   DQ