Competition: Control Training

Information:
  • 147 athletes from 1 nation
  • 61 women and 86 men
  • 9 distances (1000m, 1000m (1. Race), 1000m (2. Race), 1500m, 3000m, 5000m, 500m, 500m (1. Race), 500m (2. Race))
  • 588 races (42x mit DNF/DNS/DQ)

Text view of the competition results

Control Training
26. - 28.01.2021
Sportpalast "Alau" (KAZ)

Mini Combination (Women), 26. - 27.01.2021

POS   NAME                       AG       NAT   500M                1500M                 1000M                 3000M                 POINTS    DIFF      RECORDS   
1     Inessa Shumekova           A1       KAZ   41.45   (2)         2:08.99   (1)    SB   1:22.97   (1)         4:45.94   (4)    SB   173.587                       
2     Alina Dauranova            B2       KAZ   42.34   (4)         2:09.64   (3)         1:24.39   (5)         4:37.46   (1)    SB   173.991   +0.404              
3     Valerija Tsjadova          Senior   KAZ   42.88   (6)         2:09.59   (2)    SB   1:23.11   (3)         4:38.26   (2)         174.007   +0.420    PB        
4     Darja Gavrilova            B1       KAZ   41.97   (3)    SB   2:09.77   (4)    SB   1:23.09   (2)    SB   4:51.25   (7)    SB   175.312   +1.725    SB        
5     Marija.04 Kuznetsova       B2       KAZ   43.14   (7)    SB   2:14.02   (7)    SB   1:26.28   (7)    PB   4:49.06   (6)    SB   179.129   +5.542    SB        
6     Arina Ilyachsehenko        B2       KAZ   45.34   (17)   SB   2:17.88   (11)   SB   1:29.92   (11)        4:52.22   (8)    SB   184.963   +11.376   SB        
7     Kristina Sjumekova         C1       KAZ   45.45   (18)   SB   2:19.75   (12)   SB   1:31.65   (14)   SB   4:54.51   (9)    SB   186.943   +13.356   SB        
8     Ljudmila Prokh             B2       KAZ   45.79   (19)        2:22.58   (14)   SB   1:31.14   (12)        5:00.70   (10)   SB   189.002   +15.415   SB        
9     Darja.02 Ryzjova           A1       KAZ   45.29   (15)        2:22.92   (15)   SB   1:31.28   (13)        5:05.93   (13)   SB   189.558   +15.971   SB        
10    Alena Lifatova             B2       KAZ   45.04   (14)        2:23.27   (16)   SB   1:32.51   (17)        5:03.09   (12)        189.566   +15.979   SB        
11    Sandra Leonova             A1       KAZ   45.92   (20)        2:27.67   (22)        1:33.72   (19)        5:05.94   (14)   SB   192.993   +19.406   SB        
12    Irina Sjvyrkova            C2       KAZ   49.18   (28)        2:40.75   (26)        1:42.08   (25)        4:46.70   (5)    PB   201.586   +27.999   SB        
13    Jekaterina Lejko           D2       KAZ   49.20   (29)   SB   2:31.94   (24)   SB   1:37.28   (23)   SB   5:27.97   (15)   SB   203.147   +29.560   SB        
14    Irina Chumak               Neo      KAZ   41.38   (1)         2:11.42   (5)         1:23.20   (4)    SB   -                     126.786                       
15    Anna Sjpakova              A2       KAZ   43.69   (9)         2:14.55   (8)    SB   1:27.05   (8)         -                     132.065                       
16    Alina Volkovitskaja        Neo      KAZ   43.20   (8)    SB   2:20.34   (13)   SB   1:25.96   (6)    SB   -                     132.960                       
17    Ksenija Jakovleva          A2       KAZ   42.78   (5)         2:12.47   (6)    SB   -                     4:40.46   (3)    SB   133.679                       
18    Dina Sjevkunova            A1       KAZ   45.29   (15)        2:17.81   (9)    SB   1:29.89   (10)   SB   -                     136.171                       
19    Jenlik Zjardembek          B2       KAZ   43.83   (10)        2:25.56   (20)        1:28.97   (9)         -                     136.835                       
21    Anastasija Belovodova      C1       KAZ   46.56   (24)   SB   2:24.88   (19)   SB   1:33.43   (18)        -                     141.568                       
22    Danija Bazjakova           B1       KAZ   46.30   (22)        2:27.12   (21)   SB   1:32.48   (16)   SB   -                     141.580                       
23    Marija Degen               C2       KAZ   46.49   (23)        2:23.32   (17)        -                     5:01.05   (11)   SB   144.438                       
24    Anna Gerner                B2       KAZ   47.10   (25)        2:30.91   (23)   SB   1:36.55   (22)        -                     145.678                       
25    Jevgenija Gabdulbarova     B1       KAZ   47.32   (26)        2:32.17   (25)   SB   1:36.20   (21)        -                     146.143                       
26    Darja Kazakova             B2       KAZ   49.22   (30)   SB   2:41.77   (27)   SB   1:41.89   (24)   SB   -                     154.088                       
27    Jelizaveta Berkkhajm       A1       KAZ   44.03   (11)        2:17.86   (10)        -                     -                     89.983                        
28    Tatjana Rodionova          Neo      KAZ   46.09   (21)        -                     1:35.13   (20)        -                     93.655                        
      Jelizaveta.00 Kuznetsova   Neo      KAZ   -                   -                     -                     -                     -                             
      Ardak Nursejt              A1       KAZ   -                   -                     -                     -                     -                             
      Alina Sjumekova            C1       KAZ   -                   -                     -                     -                     -                             
      Darja Vjalykh              B2       KAZ   -                   -                     -                     -                     -                             
      Karina Jesmagambetova      C1       KAZ   48.39   (27)        -                     -                     -                     -                             
      Nuraj Rajkhan              A1       KAZ   44.58   (12)        -                     -                     -                     -                             
      Jekaterina Kuznjatkina     C2       KAZ   44.85   (13)        2:23.40   (18)        1:32.45   (15)        -                     -                             



Allround (Men), 26. - 27.01.2021

POS   NAME                 AG   NAT   500M               1500M                5000M                POINTS    DIFF     RECORDS   
1     Andrey Zuyev         A1   KAZ   39.48   (2)        1:56.78   (2)   SB   7:13.49   (1)        121.755                      
2     Danil Berezutsjkij   A1   KAZ   39.57   (3)   SB   1:59.56   (4)   SB   7:13.90   (2)   PB   122.813   +1.058             
3     Vadim Jakubovskij    B2   KAZ   39.90   (4)        1:58.79   (3)   PB   7:38.97   (3)        125.393   +3.638             
      Nuraly Akzhol        B2   KAZ   38.43   (1)        1:54.54   (1)        -                    -                            



Mini Combination (Men), 26. - 27.01.2021

POS   NAME                      AG       NAT   500M                1500M                 1000M                 3000M                 POINTS    DIFF      RECORDS   
1     Roman Binozarov           B2       KAZ   38.55   (7)         1:55.28   (3)         1:13.52   (4)         4:22.04   (3)    SB   157.409             SB        
2     Maksat Mukajev            A2       KAZ   38.11   (5)         1:59.22   (6)    SB   1:15.63   (8)    SB   4:32.85   (13)        161.140   +3.731    PB        
3     Nikita Radajev            Senior   KAZ   39.68   (18)        2:01.21   (8)         1:19.30   (18)        4:22.45   (4)         163.474   +6.065    SB        
4     Abdumalik Askar           B1       KAZ   39.57   (14)        2:01.45   (9)    SB   1:17.77   (10)   SB   4:32.51   (11)   SB   164.356   +6.947    PB        
5     Azamat Satkozja           B2       KAZ   40.19   (22)        2:03.65   (12)        1:19.40   (19)        4:22.77   (5)    SB   164.901   +7.492              
6     Bek Sulejmenov            A1       KAZ   39.24   (11)        2:03.80   (13)   SB   1:18.14   (11)   SB   4:34.99   (14)   SB   165.407   +7.998    SB        
7     German Garder             A1       KAZ   39.89   (21)        2:03.26   (11)   SB   1:18.95   (15)   SB   4:32.19   (9)    SB   165.816   +8.407    SB        
8     Danil Kalmajer            A1       KAZ   40.43   (23)        2:07.26   (21)   SB   1:18.66   (14)   PB   4:31.77   (7)    SB   167.475   +10.066   PB        
9     Dmitrij Bitsjurkin        B1       KAZ   39.86   (20)        2:07.82   (23)   SB   1:19.25   (16)   SB   4:37.04   (16)   SB   168.264   +10.855   SB        
10    Denis Basjmakov           A1       KAZ   40.66   (26)   SB   2:06.37   (18)   PB   1:19.27   (17)   PB   4:35.55   (15)   SB   168.343   +10.934   PB        
11    Aldijar Tjuljugenov       B1       KAZ   42.06   (31)        2:05.22   (16)        1:22.23   (29)        4:21.11   (2)         168.433   +11.024             
12    Dias Usoltsev             A2       KAZ   40.77   (27)        2:06.17   (17)   SB   1:21.27   (26)        4:32.45   (10)        168.869   +11.460   SB        
13    Dmitrij Osipenko          B2       KAZ   41.56   (30)   SB   2:07.27   (22)   SB   1:21.72   (27)   SB   4:31.98   (8)    SB   170.173   +12.764   SB        
14    Galym Rakhimov            C2       KAZ   40.95   (29)   SB   2:06.49   (19)   SB   1:21.24   (25)   SB   4:39.22   (19)   SB   170.269   +12.860   SB        
15    Ivan Dedov                C2       KAZ   43.19   (37)   PB   2:10.08   (26)   PB   1:24.39   (31)   PB   4:38.66   (18)   PB   175.188   +17.779   PB        
16    Aleksandr Viltsjinskij    A1       KAZ   42.40   (32)   PB   2:13.26   (31)   SB   1:24.32   (30)        4:39.76   (20)   PB   175.606   +18.197   PB        
17    Jermek Zjakupov           B1       KAZ   42.40   (32)        2:12.50   (28)   PB   1:24.43   (32)        4:51.60   (24)        177.381   +19.972   PB        
18    Miras Alikhan             B2       KAZ   43.13   (35)        2:12.31   (27)        1:24.87   (33)        4:46.31   (22)        177.386   +19.977             
19    Zjaslan Olzjabajev        B1       KAZ   43.07   (34)        2:13.15   (30)   SB   1:24.91   (34)   SB   4:49.86   (23)   SB   178.218   +20.809   SB        
20    Kirill.04 Lysenko         B1       KAZ   44.82   (46)   SB   2:16.02   (34)   SB   1:27.81   (37)   PB   4:45.53   (21)   SB   181.653   +24.244   SB        
21    Vladimir.04 Levtsjenko    B2       KAZ   43.63   (40)        2:15.53   (32)   SB   1:26.97   (35)        4:57.84   (29)   SB   181.931   +24.522   SB        
22    Rauan Batyrsjinov         B1       KAZ   44.27   (43)   PB   2:16.45   (35)   PB   1:28.94   (41)   PB   4:52.12   (25)   PB   182.909   +25.500   PB        
23    Viktor Filippov           A2       KAZ   44.73   (45)        2:17.45   (37)   PB   1:27.81   (37)   PB   4:54.78   (27)   PB   183.581   +26.172   PB        
24    Jurij Zelenyj             B1       KAZ   43.77   (41)   SB   2:22.91   (44)   SB   1:29.40   (42)   SB   4:52.84   (26)   SB   184.912   +27.503   SB        
25    Danil Jermolajev          B2       KAZ   43.15   (36)   SB   2:19.23   (40)   SB   1:28.07   (40)   SB   5:10.09   (31)   SB   185.276   +27.867   SB        
26    Andrej Tsjerdantsev       C2       KAZ   45.01   (48)   SB   2:19.04   (39)   SB   1:29.88   (43)   SB   4:57.47   (28)   SB   185.874   +28.465   SB        
27    Dmitrij Ulanov            B1       KAZ   43.42   (38)        2:21.49   (43)   SB   1:27.88   (39)   SB   5:12.29   (32)   SB   186.571   +29.162   SB        
28    Stanislav Tkatsjenko      B1       KAZ   45.00   (47)        2:27.67   (48)   PB   1:33.84   (47)   PB   5:14.74   (33)   PB   193.599   +36.190   PB        
29    Danil Latanovskij         B2       KAZ   45.48   (50)   PB   2:29.22   (49)   PB   1:33.92   (48)        5:24.54   (35)   PB   196.270   +38.861   PB        
30    Pavel Manankov            C2       KAZ   44.70   (44)        2:20.39   (41)   SB   1:54.34   (54)        4:59.95   (30)   SB   198.657   +41.248             
31    Ivan.06 Rumjantsev        C2       KAZ   48.49   (57)        2:32.97   (54)        1:35.23   (50)   SB   5:18.57   (34)        200.190   +42.781             
32    Altaj Zjardembekuly       Neo      KAZ   37.08   (1)         1:56.94   (5)    SB   1:14.38   (6)    SB   -                     113.250                       
33    Vladislav Petrov          Neo      KAZ   38.69   (8)         2:01.97   (10)   SB   1:18.40   (12)        -                     118.546                       
35    Alisjer Nurmagambet       A2       KAZ   39.52   (13)        2:04.13   (14)   SB   1:18.56   (13)   SB   -                     120.176                       
37    Kudajbergen Temirzjanov   Neo      KAZ   39.65   (17)        2:09.25   (25)        1:19.43   (20)        -                     122.448                       
39    Aleksej.02 Jegorov        A1       KAZ   39.60   (16)        2:12.56   (29)   SB   1:21.81   (28)        -                     124.691                       
40    Timur Muslimkhanov        A2       KAZ   40.44   (25)        2:04.83   (15)   SB   -                     4:31.44   (6)    SB   127.290                       
41    Danil Salov               B1       KAZ   43.60   (39)        2:16.46   (36)        1:27.52   (36)        -                     132.846                       
43    Vadim.04 Perminov         B2       KAZ   45.10   (49)        2:29.33   (50)        1:32.08   (46)        -                     140.916                       
44    Ivan Sjiritzjanov         C2       KAZ   46.70   (53)        2:26.45   (46)   SB   1:31.37   (45)   SB   -                     141.201                       
45    Abylajkhan Kajyrgazy      C2       KAZ   46.52   (52)        2:27.42   (47)        1:35.20   (49)        -                     143.260                       
46    Miras Abildin             C2       KAZ   48.38   (56)        2:30.77   (52)        1:40.03   (51)        -                     148.651                       
47    Artem Droga               C1       KAZ   49.04   (59)        2:32.70   (53)   SB   1:40.08   (52)        -                     149.980                       
48    Nikita Vinogradov         C2       KAZ   48.89   (58)   SB   2:30.69   (51)        1:56.28   (55)        -                     157.260                       
49    Vjatsjeslav Sterkhov      C1       KAZ   54.36   (60)   SB   2:43.99   (55)   SB   1:45.32   (53)   SB   -                     161.683                       
50    Maksim Baklashkin         Senior   KAZ   -                   1:51.66   (1)    SB   1:13.04   (2)    SB   -                     73.740                        
51    Ivan Arzhanikov           Senior   KAZ   -                   1:54.28   (2)    SB   1:12.07   (1)         -                     74.128                        
54    Ruslan Kirbjatjev         Neo      KAZ   37.91   (4)         -                     1:16.30   (9)         -                     76.060                        
55    Vjatsjeslav Sjeremetov    A2       KAZ   39.29   (12)        1:56.79   (4)    SB   -                     -                     78.220                        
58    Leonid Kazantsev          Neo      KAZ   40.80   (28)        2:06.53   (20)   SB   -                     -                     82.976                        
60    Danila Borisenko          A1       KAZ   -                   -                     1:20.90   (23)        4:37.79   (17)        86.748                        
61    Sanzjar Khasanov          M35      KAZ   46.94   (54)        2:18.29   (38)        -                     -                     93.036                        
      Dmitrij Filatov           Neo      KAZ   -                   -                     -                     -                     -                             
      Galymzjan Tolesjov        B1       KAZ   -                   -                     -                     -                     -                             
      Aleksej Avkhadejev        D2       KAZ   47.16   (55)        -                     -                     -                     -                             
      Arslan Ajboltinov         C2       KAZ   45.87   (51)   SB   2:24.09   (45)   SB   -                     -                     -                             
      Aslan Kozjabergen         B2       KAZ   40.43   (23)        2:15.98   (33)   SB   -                     -                     -                             
      Bejbarys Amirkhan         A1       KAZ   39.12   (10)        -                     1:21.14   (24)        -                     -                             
      Georgij Burkov            A1       KAZ   39.59   (15)   SB   -                     1:19.81   (21)   SB   -                     -                             
      Yevgeniy Koshkin          A1       KAZ   38.52   (6)         -                     1:14.74   (7)         -                     -                             
      Ruslan Begimbetov         Senior   KAZ   37.39   (2)         -                     1:13.76   (5)         -                     -                             
      Andrey Semenov            B1       KAZ   39.11   (9)         1:59.40   (7)         -                     4:21.07   (1)    SB   -                             
      Nikita Vazhenin           B2       KAZ   37.77   (3)         -                     1:13.12   (3)         4:32.75   (12)   SB   -                             
      Vladimir Razin            C1       KAZ   43.88   (42)   SB   2:21.37   (42)   SB   1:30.65   (44)   SB   -                     -                             
      Mikhail Gluchshenko       B1       KAZ   39.80   (19)   SB   2:08.65   (24)   SB   1:20.64   (22)   SB   -                     -                             



Sprint Combination (Women), 27. - 28.01.2021

POS   NAME                   AG   NAT   500M 1. RACE               1000M 1. RACE               500M 2. RACE               1000M 2. RACE               POINTS    DIFF      RECORDS   
1     Amina Rakhimzjanova    C2   KAZ   47.70          (2)         1:37.03         (1)         47.92          (3)         1:35.83         (3)    SB   192.050             PB        
2     Jekaterina Larionova   D1   KAZ   49.34          (3)         1:39.98         (2)    SB   48.91          (4)    SB   1:41.96         (5)         199.220   +7.170    SB        
3     Alina Mukhorjapova     D2   KAZ   49.96          (5)         1:42.39         (4)         49.53          (5)    SB   1:42.01         (6)         201.690   +9.640    PB        
4     Anastasija Rylina      C2   KAZ   51.16          (8)         1:40.34         (3)         50.76          (8)         1:40.33         (4)         202.255   +10.205   PB        
5     Varvara.08 Glukhova    D1   KAZ   49.60          (4)         1:45.18         (6)         49.68          (6)         1:44.80         (10)        204.270   +12.220             
6     Alina Kurdybajlo       D2   KAZ   50.21          (6)         1:45.80         (7)         49.99          (7)    PB   1:43.51         (8)         204.855   +12.805   PB        
7     Darina Kausjeva        D1   KAZ   51.70          (11)        1:46.51         (8)         51.05          (10)   SB   1:43.69         (9)    SB   207.850   +15.800   SB        
8     Diana Sartajeva        D2   KAZ   51.69          (10)        1:49.96         (9)         51.48          (11)   PB   1:47.87         (11)   PB   212.085   +20.035   PB        
9     Ajzada Rymbek          D2   KAZ   50.60          (7)         1:50.66         (10)   SB   50.86          (9)         1:51.32         (13)        212.450   +20.400   SB        
10    Gulden Daukenova       C1   KAZ   52.73          (14)        1:51.96         (12)        51.63          (12)        1:48.09         (12)   PB   214.385   +22.335   PB        
11    Alisa Kazorina         E2   KAZ   54.54          (16)        1:51.90         (11)   SB   53.82          (15)        1:52.27         (14)        220.445   +28.395   SB        
12    Milana Sjnajder        D2   KAZ   51.58          (9)    PB   1:42.58         (5)    PB   1:09.71        (22)        1:43.32         (7)         224.240   +32.190   PB        
13    Anastasija Kholodova   D2   KAZ   56.68          (20)        1:54.33         (13)        55.79          (18)   SB   1:54.17         (17)   SB   226.720   +34.670   PB        
14    Nadezjda Jegorova      C2   KAZ   59.44          (21)        1:59.34         (15)   SB   58.11          (19)        1:59.58         (19)        237.010   +44.960   PB        
15    Jekaterina Sjabasova   C1   KAZ   46.93          (1)         -                           46.98          (1)         1:35.73         (2)         141.775                       
16    Viktorija Khon         C1   KAZ   52.66          (13)   PB   -                           52.84          (13)        1:52.54         (16)   PB   161.770                       
17    Nurgalym Jesenbaj      D2   KAZ   54.39          (15)        -                           53.65          (14)        1:54.56         (18)        165.320                       
18    Tomiris Iljasova       C1   KAZ   55.34          (18)        -                           55.36          (17)        1:52.30         (15)        166.850                       
19    Alina Sjumekova        C1   KAZ   -                          -                           47.74          (2)         1:35.28         (1)         95.380                        
20    Indira Askhat          E2   KAZ   55.52          (19)        -                           55.00          (16)        -                           110.520                       
21    Arina.09 Gavrilova     E2   KAZ   51.97          (12)        -                           1:00.83        (21)        -                           112.800                       
      Rimma Galkina          C2   KAZ   -                          -                           -                          -                           -                             
      Milana Kuzmina         E2   KAZ   -                          -                           -                          -                           -                             
      Marina Ruban           D1   KAZ   -                          -                           -                          -                           -                             
      Anastasija Starkova    E2   KAZ   -                          -                           -                          -                           -                             
      Amina Tsjumakova       C1   KAZ   -                          -                           -                          -                           -                             
      Alina Marynytsj        D2   KAZ   54.79          (17)        1:57.96         (14)        -                          -                           -                             
      Aida Kusainova         D2   KAZ   1:00.54        (22)        -                           1:00.42        (20)   PB   -                           -                             



Sprint Combination (Men), 27. - 28.01.2021

POS   NAME                     AG   NAT   500M 1. RACE               1000M 1. RACE               500M 2. RACE               1000M 2. RACE               POINTS    DIFF        RECORDS   
1     Ruslan Zjanadilov        C1   KAZ   45.74          (2)         1:29.23         (1)         44.72          (1)         1:28.59         (1)         179.370               PB        
2     Alimzjan Aubakirov       C1   KAZ   45.73          (1)         1:31.21         (2)         45.42          (2)         1:32.13         (3)         182.820   +3.450      PB        
3     Mejrambek Tylekuly       C1   KAZ   46.13          (4)         1:32.07         (3)         45.62          (3)         1:31.53         (2)         183.550   +4.180      PB        
4     Timur Ajtbajev           C1   KAZ   45.83          (3)         1:34.26         (4)         45.74          (4)         1:33.11         (4)         185.255   +5.885      PB        
5     Sanzjar Dusimbek         C1   KAZ   47.41          (5)         1:38.23         (5)         47.26          (6)         1:37.62         (6)         192.595   +13.225     PB        
6     Akhmed Jesenbajev        C1   KAZ   48.89          (6)         1:41.00         (7)         48.41          (8)         1:41.92         (8)         198.760   +19.390     PB        
7     Nurali Mustafin          D2   KAZ   55.60          (14)        1:39.39         (6)    SB   47.09          (5)    SB   1:39.80         (7)         202.285   +22.915     PB        
8     Ildar Parkhomenko        D1   KAZ   53.97          (11)        1:48.99         (8)         52.70          (9)         1:47.98         (9)    SB   215.155   +35.785               
9     Bogdan Bebko             D1   KAZ   53.31          (8)    SB   1:49.05         (9)    SB   53.68          (14)        1:49.14         (10)        216.085   +36.715     SB        
10    Danil Lepesjkin          D2   KAZ   53.43          (9)         1:50.08         (10)   SB   52.77          (10)        1:50.31         (11)        216.395   +37.025               
11    Roman.07 Sergejev        C1   KAZ   54.10          (12)        1:51.54         (11)        53.41          (13)        1:52.26         (12)        219.411   +40.041     PB        
12    Roman Morozov            D1   KAZ   52.90          (7)    SB   1:53.55         (12)   SB   53.24          (12)        1:53.62         (15)        219.725   +40.355     SB        
13    Bogdan Kalinitsjev       E2   KAZ   55.15          (13)        1:58.07         (13)        54.00          (15)        1:52.46         (14)   SB   224.415   +45.045     SB        
14    Vladislav Sjnajder       D1   KAZ   56.05          (15)        2:05.20         (14)        55.25          (16)   PB   1:54.64         (16)   PB   231.220   +51.850     PB        
15    Aleksandr Sementsjenko   C1   KAZ   1:20.15        (16)        2:16.13         (15)        1:01.30        (17)        2:07.81         (17)        273.420   +1.34.050   PB        
16    Amirkhan Nurkhanov       D1   KAZ   53.93          (10)        -                           53.02          (11)   SB   1:52.26         (13)   SB   163.083                         
      Vladimir Dovzjenko       C1   KAZ   -                          -                           47.90          (7)         1:37.37         (5)    SB   -                               



Control Training
26. - 28.01.2021
Sportpalast "Alau" (KAZ)

NAME                      AG       500M               500M                1000M               1500M              1500M               3000M               5000M              500M (1. RACE)          500M (2. RACE)          1000M (1. RACE)          1000M (2. RACE)          
                                                                                                                                                                            27.01.2021              27.01.2021              27.01.2021               27.01.2021               
                                   26.01.2021         26.01.2021          26.01.2021          26.01.2021         26.01.2021          26.01.2021          26.01.2021         Junior C/D              Junior C/D              Junior C/D               Junior C/D               
Nuraly Akzhol             B2       38.43        (1)                                           1:54.54      (1)                                           WDR                                                                                                                  
Andrey Zuyev              A1       39.48        (2)                                           1:56.78      (2)                                           7:13.49      (1)                                                                                                     
Vadim Jakubovskij         B2       39.90        (4)                                           1:58.79      (3)                                           7:38.97      (3)                                                                                                     
Danil Berezutsjkij        A1       39.57        (3)                                           1:59.56      (4)                                           7:13.90      (2)                                                                                                     
Maksim Baklashkin         Senior                                          1:13.04      (2)                       1:51.66      (1)                                                                                                                                             
Ivan Arzhanikov           Senior                                          1:12.07      (1)                       1:54.28      (2)                                                                                                                                             
Ruslan Begimbetov         Senior                      37.39        (2)    1:13.76      (5)                       WDR                                                                                                                                                          
Ruslan Kirbjatjev         Neo                         37.91        (4)    1:16.30      (9)                                                                                                                                                                                    
Sanzjar Khasanov          M35                         46.94        (54)                                          2:18.29      (38)                                                                                                                                            
Vjatsjeslav Sjeremetov    A2                          39.29        (12)                                          1:56.79      (4)                                                                                                                                             
Vladislav Petrov          Neo                         38.69        (8)    1:18.40      (12)                      2:01.97      (10)                                                                                                                                            
Dmitrij Filatov           Neo                         WDR                                                                                                                                                                                                                     
German Garder             A1                          39.89        (21)   1:18.95      (15)                      2:03.26      (11)   4:32.19      (9)                                                                                                                         
Altaj Zjardembekuly       Neo                         37.08        (1)    1:14.38      (6)                       1:56.94      (5)                                                                                                                                             
Maksat Mukajev            A2                          38.11        (5)    1:15.63      (8)                       1:59.22      (6)    4:32.85      (13)                                                                                                                        
Bejbarys Amirkhan         A1                          39.12        (10)   1:21.14      (24)                      WDR                                                                                                                                                          
Leonid Kazantsev          Neo                         40.80        (28)                                          2:06.53      (20)                                                                                                                                            
Timur Muslimkhanov        A2                          40.44        (25)                                          2:04.83      (15)   4:31.44      (6)                                                                                                                         
Georgij Burkov            A1                          39.59        (15)   1:19.81      (21)                      DNF                                                                                                                                                          
Kudajbergen Temirzjanov   Neo                         39.65        (17)   1:19.43      (20)                      2:09.25      (25)                                                                                                                                            
Andrey Semenov            B1                          39.11        (9)    WDR                                    1:59.40      (7)    4:21.07      (1)                                                                                                                         
Nikita Vazhenin           B2                          37.77        (3)    1:13.12      (3)                       WDR                 4:32.75      (12)                                                                                                                        
Azamat Satkozja           B2                          40.19        (22)   1:19.40      (19)                      2:03.65      (12)   4:22.77      (5)                                                                                                                         
Miras Alikhan             B2                          43.13        (35)   1:24.87      (33)                      2:12.31      (27)   4:46.31      (22)                                                                                                                        
Alisjer Nurmagambet       A2                          39.52        (13)   1:18.56      (13)                      2:04.13      (14)                                                                                                                                            
Dmitrij Ulanov            B1                          43.42        (38)   1:27.88      (39)                      2:21.49      (43)   5:12.29      (32)                                                                                                                        
Roman Binozarov           B2                          38.55        (7)    1:13.52      (4)                       1:55.28      (3)    4:22.04      (3)                                                                                                                         
Dmitrij Bitsjurkin        B1                          39.86        (20)   1:19.25      (16)                      2:07.82      (23)   4:37.04      (16)                                                                                                                        
Dias Usoltsev             A2                          40.77        (27)   1:21.27      (26)                      2:06.17      (17)   4:32.45      (10)                                                                                                                        
Bek Sulejmenov            A1                          39.24        (11)   1:18.14      (11)                      2:03.80      (13)   4:34.99      (14)                                                                                                                        
Mikhail Gluchshenko       B1                          39.80        (19)   1:20.64      (22)                      2:08.65      (24)   WDR                                                                                                                                      
Aleksandr Viltsjinskij    A1                          42.40        (32)   1:24.32      (30)                      2:13.26      (31)   4:39.76      (20)                                                                                                                        
Danila Borisenko          A1                                              1:20.90      (23)                                          4:37.79      (17)                                                                                                                        
Danil Kalmajer            A1                          40.43        (23)   1:18.66      (14)                      2:07.26      (21)   4:31.77      (7)                                                                                                                         
Aslan Kozjabergen         B2                          40.43        (23)   WDR                                    2:15.98      (33)                                                                                                                                            
Dmitrij Osipenko          B2                          41.56        (30)   1:21.72      (27)                      2:07.27      (22)   4:31.98      (8)                                                                                                                         
Jurij Zelenyj             B1                          43.77        (41)   1:29.40      (42)                      2:22.91      (44)   4:52.84      (26)                                                                                                                        
Kirill.04 Lysenko         B1                          44.82        (46)   1:27.81      (37)                      2:16.02      (34)   4:45.53      (21)                                                                                                                        
Stanislav Tkatsjenko      B1                          45.00        (47)   1:33.84      (47)                      2:27.67      (48)   5:14.74      (33)                                                                                                                        
Yevgeniy Koshkin          A1                          38.52        (6)    1:14.74      (7)                       DNF                                                                                                                                                          
Nikita Radajev            Senior                      39.68        (18)   1:19.30      (18)                      2:01.21      (8)    4:22.45      (4)                                                                                                                         
Aldijar Tjuljugenov       B1                          42.06        (31)   1:22.23      (29)                      2:05.22      (16)   4:21.11      (2)                                                                                                                         
Galymzjan Tolesjov        B1                          WDR                                                        WDR                                                                                                                                                          
Denis Basjmakov           A1                          40.66        (26)   1:19.27      (17)                      2:06.37      (18)   4:35.55      (15)                                                                                                                        
Jermek Zjakupov           B1                          42.40        (32)   1:24.43      (32)                      2:12.50      (28)   4:51.60      (24)                                                                                                                        
Pavel Manankov            C2                          44.70        (44)   1:54.34      (54)                      2:20.39      (41)   4:59.95      (30)                                                                                                                        
Miras Abildin             C2                          48.38        (56)   1:40.03      (51)                      2:30.77      (52)                                                                                                                                            
Abylajkhan Kajyrgazy      C2                          46.52        (52)   1:35.20      (49)                      2:27.42      (47)                                                                                                                                            
Vladimir Razin            C1                          43.88        (42)   1:30.65      (44)                      2:21.37      (42)   WDR                                                                                                                                      
Danil Salov               B1                          43.60        (39)   1:27.52      (36)                      2:16.46      (36)                                                                                                                                            
Galym Rakhimov            C2                          40.95        (29)   1:21.24      (25)                      2:06.49      (19)   4:39.22      (19)                                                                                                                        
Abdumalik Askar           B1                          39.57        (14)   1:17.77      (10)                      2:01.45      (9)    4:32.51      (11)                                                                                                                        
Vjatsjeslav Sterkhov      C1                          54.36        (60)   1:45.32      (53)                      2:43.99      (55)                                                                                                                                            
Aleksej.02 Jegorov        A1                          39.60        (16)   1:21.81      (28)                      2:12.56      (29)                                                                                                                                            
Vladimir.04 Levtsjenko    B2                          43.63        (40)   1:26.97      (35)                      2:15.53      (32)   4:57.84      (29)                                                                                                                        
Andrej Tsjerdantsev       C2                          45.01        (48)   1:29.88      (43)                      2:19.04      (39)   4:57.47      (28)                                                                                                                        
Zjaslan Olzjabajev        B1                          43.07        (34)   1:24.91      (34)                      2:13.15      (30)   4:49.86      (23)                                                                                                                        
Viktor Filippov           A2                          44.73        (45)   1:27.81      (37)                      2:17.45      (37)   4:54.78      (27)                                                                                                                        
Vadim.04 Perminov         B2                          45.10        (49)   1:32.08      (46)                      2:29.33      (50)                                                                                                                                            
Danil Jermolajev          B2                          43.15        (36)   1:28.07      (40)                      2:19.23      (40)   5:10.09      (31)                                                                                                                        
Aleksej Avkhadejev        D2                          47.16        (55)                                          WDR                                                                                                                                                          
Rauan Batyrsjinov         B1                          44.27        (43)   1:28.94      (41)                      2:16.45      (35)   4:52.12      (25)                                                                                                                        
Ivan Sjiritzjanov         C2                          46.70        (53)   1:31.37      (45)                      2:26.45      (46)                                                                                                                                            
Ivan Dedov                C2                          43.19        (37)   1:24.39      (31)                      2:10.08      (26)   4:38.66      (18)                                                                                                                        
Arslan Ajboltinov         C2                          45.87        (51)   WDR                                    2:24.09      (45)   WDR                                                                                                                                      
Danil Latanovskij         B2                          45.48        (50)   1:33.92      (48)                      2:29.22      (49)   5:24.54      (35)                                                                                                                        
Nikita Vinogradov         C2                          48.89        (58)   1:56.28      (55)                      2:30.69      (51)                                                                                                                                            
Artem Droga               C1                          49.04        (59)   1:40.08      (52)                      2:32.70      (53)                                                                                                                                            
Ivan.06 Rumjantsev        C2                          48.49        (57)   1:35.23      (50)                      2:32.97      (54)   5:18.57      (34)                                                                                                                        
Sanzjar Dusimbek          C1                                                                                                                                                47.41            (5)    47.26            (6)    1:38.23           (5)    1:37.62           (6)    
Alimzjan Aubakirov        C1                                                                                                                                                45.73            (1)    45.42            (2)    1:31.21           (2)    1:32.13           (3)    
Ruslan Zjanadilov         C1                                                                                                                                                45.74            (2)    44.72            (1)    1:29.23           (1)    1:28.59           (1)    
Nurali Mustafin           D2                                                                                                                                                55.60            (14)   47.09            (5)    1:39.39           (6)    1:39.80           (7)    
Timur Ajtbajev            C1                                                                                                                                                45.83            (3)    45.74            (4)    1:34.26           (4)    1:33.11           (4)    
Mejrambek Tylekuly        C1                                                                                                                                                46.13            (4)    45.62            (3)    1:32.07           (3)    1:31.53           (2)    
Roman Morozov             D1                                                                                                                                                52.90            (7)    53.24            (12)   1:53.55           (12)   1:53.62           (15)   
Akhmed Jesenbajev         C1                                                                                                                                                48.89            (6)    48.41            (8)    1:41.00           (7)    1:41.92           (8)    
Vladimir Dovzjenko        C1                                                                                                                                                WDR                     47.90            (7)    WDR                      1:37.37           (5)    
Danil Lepesjkin           D2                                                                                                                                                53.43            (9)    52.77            (10)   1:50.08           (10)   1:50.31           (11)   
Bogdan Bebko              D1                                                                                                                                                53.31            (8)    53.68            (14)   1:49.05           (9)    1:49.14           (10)   
Ildar Parkhomenko         D1                                                                                                                                                53.97            (11)   52.70            (9)    1:48.99           (8)    1:47.98           (9)    
Bogdan Kalinitsjev        E2                                                                                                                                                55.15            (13)   54.00            (15)   1:58.07           (13)   1:52.46           (14)   
Roman.07 Sergejev         C1                                                                                                                                                54.10            (12)   53.41            (13)   1:51.54           (11)   1:52.26           (12)   
Amirkhan Nurkhanov        D1                                                                                                                                                53.93            (10)   53.02            (11)                            1:52.26           (13)   
Aleksandr Sementsjenko    C1                                                                                                                                                1:20.15          (16)   1:01.30          (17)   2:16.13           (15)   2:07.81           (17)   
Vladislav Sjnajder        D1                                                                                                                                                56.05            (15)   55.25            (16)   2:05.20           (14)   1:54.64           (16)   

NAME                       AG       500M                1000M               1500M               3000M               500M (1. RACE)          500M (2. RACE)          1000M (1. RACE)          1000M (2. RACE)          
                                                                                                                    27.01.2021              27.01.2021              27.01.2021               27.01.2021               
                                    26.01.2021          26.01.2021          26.01.2021          26.01.2021          Junior C/D              Junior C/D              Junior C/D               Junior C/D               
Alina Sjumekova            C1       WDR                                     WDR                                                             47.74            (2)                             1:35.28           (1)    
Valerija Tsjadova          Senior   42.88        (6)    1:23.11      (3)    2:09.59      (2)    4:38.26      (2)                                                                                                      
Irina Chumak               Neo      41.38        (1)    1:23.20      (4)    2:11.42      (5)                                                                                                                          
Tatjana Rodionova          Neo      46.09        (21)   1:35.13      (20)                                                                                                                                             
Jelizaveta.00 Kuznetsova   Neo      WDR                                                                                                                                                                               
Alina Volkovitskaja        Neo      43.20        (8)    1:25.96      (6)    2:20.34      (13)                                                                                                                         
Ardak Nursejt              A1       WDR                                     WDR                                                                                                                                       
Jenlik Zjardembek          B2       43.83        (10)   1:28.97      (9)    2:25.56      (20)                                                                                                                         
Nuraj Rajkhan              A1       44.58        (12)                       WDR                                                                                                                                       
Sandra Leonova             A1       45.92        (20)   1:33.72      (19)   2:27.67      (22)   5:05.94      (14)                                                                                                     
Ksenija Jakovleva          A2       42.78        (5)                        2:12.47      (6)    4:40.46      (3)                                                                                                      
Anna Sjpakova              A2       43.69        (9)    1:27.05      (8)    2:14.55      (8)                                                                                                                          
Jelizaveta Berkkhajm       A1       44.03        (11)                       2:17.86      (10)                                                                                                                         
Ljudmila Prokh             B2       45.79        (19)   1:31.14      (12)   2:22.58      (14)   5:00.70      (10)                                                                                                     
Dina Sjevkunova            A1       45.29        (15)   1:29.89      (10)   2:17.81      (9)                                                                                                                          
Marija.04 Kuznetsova       B2       43.14        (7)    1:26.28      (7)    2:14.02      (7)    4:49.06      (6)                                                                                                      
Darja Gavrilova            B1       41.97        (3)    1:23.09      (2)    2:09.77      (4)    4:51.25      (7)                                                                                                      
Darja.02 Ryzjova           A1       45.29        (15)   1:31.28      (13)   2:22.92      (15)   5:05.93      (13)                                                                                                     
Alina Dauranova            B2       42.34        (4)    1:24.39      (5)    2:09.64      (3)    4:37.46      (1)                                                                                                      
Anna Gerner                B2       47.10        (25)   1:36.55      (22)   2:30.91      (23)                                                                                                                         
Alena Lifatova             B2       45.04        (14)   1:32.51      (17)   2:23.27      (16)   5:03.09      (12)                                                                                                     
Darja Kazakova             B2       49.22        (30)   1:41.89      (24)   2:41.77      (27)                                                                                                                         
Darja Vjalykh              B2       WDR                                                                                                                                                                               
Danija Bazjakova           B1       46.30        (22)   1:32.48      (16)   2:27.12      (21)                                                                                                                         
Arina Ilyachsehenko        B2       45.34        (17)   1:29.92      (11)   2:17.88      (11)   4:52.22      (8)                                                                                                      
Irina Sjvyrkova            C2       49.18        (28)   1:42.08      (25)   2:40.75      (26)   4:46.70      (5)                                                                                                      
Marija Degen               C2       46.49        (23)                       2:23.32      (17)   5:01.05      (11)                                                                                                     
Inessa Shumekova           A1       41.45        (2)    1:22.97      (1)    2:08.99      (1)    4:45.94      (4)                                                                                                      
Jevgenija Gabdulbarova     B1       47.32        (26)   1:36.20      (21)   2:32.17      (25)                                                                                                                         
Karina Jesmagambetova      C1       48.39        (27)                       WDR                                                                                                                                       
Jekaterina Kuznjatkina     C2       44.85        (13)   1:32.45      (15)   2:23.40      (18)   WDR                                                                                                                   
Kristina Sjumekova         C1       45.45        (18)   1:31.65      (14)   2:19.75      (12)   4:54.51      (9)                                                                                                      
Jekaterina Lejko           D2       49.20        (29)   1:37.28      (23)   2:31.94      (24)   5:27.97      (15)                                                                                                     
Anastasija Belovodova      C1       46.56        (24)   1:33.43      (18)   2:24.88      (19)                                                                                                                         
Amina Rakhimzjanova        C2                                                                                       47.70            (2)    47.92            (3)    1:37.03           (1)    1:35.83           (3)    
Jekaterina Sjabasova       C1                                                                                       46.93            (1)    46.98            (1)                             1:35.73           (2)    
Tomiris Iljasova           C1                                                                                       55.34            (18)   55.36            (17)                            1:52.30           (15)   
Indira Askhat              E2                                                                                       55.52            (19)   55.00            (16)                                                     
Anastasija Rylina          C2                                                                                       51.16            (8)    50.76            (8)    1:40.34           (3)    1:40.33           (4)    
Alina Kurdybajlo           D2                                                                                       50.21            (6)    49.99            (7)    1:45.80           (7)    1:43.51           (8)    
Alina Mukhorjapova         D2                                                                                       49.96            (5)    49.53            (5)    1:42.39           (4)    1:42.01           (6)    
Ajzada Rymbek              D2                                                                                       50.60            (7)    50.86            (9)    1:50.66           (10)   1:51.32           (13)   
Varvara.08 Glukhova        D1                                                                                       49.60            (4)    49.68            (6)    1:45.18           (6)    1:44.80           (10)   
Anastasija Kholodova       D2                                                                                       56.68            (20)   55.79            (18)   1:54.33           (13)   1:54.17           (17)   
Nurgalym Jesenbaj          D2                                                                                       54.39            (15)   53.65            (14)                            1:54.56           (18)   
Gulden Daukenova           C1                                                                                       52.73            (14)   51.63            (12)   1:51.96           (12)   1:48.09           (12)   
Jekaterina Larionova       D1                                                                                       49.34            (3)    48.91            (4)    1:39.98           (2)    1:41.96           (5)    
Rimma Galkina              C2                                                                                       WDR                                             WDR                                               
Nadezjda Jegorova          C2                                                                                       59.44            (21)   58.11            (19)   1:59.34           (15)   1:59.58           (19)   
Amina Tsjumakova           C1                                                                                       WDR                                             WDR                                               
Viktorija Khon             C1                                                                                       52.66            (13)   52.84            (13)                            1:52.54           (16)   
Aida Kusainova             D2                                                                                       1:00.54          (22)   1:00.42          (20)   WDR                                               
Arina.09 Gavrilova         E2                                                                                       51.97            (12)   1:00.83          (21)                                                     
Diana Sartajeva            D2                                                                                       51.69            (10)   51.48            (11)   1:49.96           (9)    1:47.87           (11)   
Alina Marynytsj            D2                                                                                       54.79            (17)   WDR                     1:57.96           (14)   WDR                      
Darina Kausjeva            D1                                                                                       51.70            (11)   51.05            (10)   1:46.51           (8)    1:43.69           (9)    
Alisa Kazorina             E2                                                                                       54.54            (16)   53.82            (15)   1:51.90           (11)   1:52.27           (14)   
Marina Ruban               D1                                                                                       WDR                     WDR                     WDR                      WDR                      
Anastasija Starkova        E2                                                                                       WDR                                             WDR                                               
Milana Kuzmina             E2                                                                                       WDR                                             WDR                                               
Milana Sjnajder            D2                                                                                       51.58            (9)    1:09.71          (22)   1:42.58           (5)    1:43.32           (7)