Competition: Junior B/C Championships - Siberian Federal District (Stage 1)

Information:
  • 163 athletes from 1 nation
  • 78 women and 85 men
  • 5 distances (1000m, 1500m, 3000m, 5000m, 500m)
  • 652 races (13x mit DNF/DNS/DQ)

Men Junior C , Samalog - Mini Combination 500m/1500m/1000m/3000m
14. - 15.12.2019

PosNameNation500m1500m1000m3000mPointsDiff
1 Nikolaj.05 Baranov (C2) RUS 40.73 (1) 2:04.65 (1) 1:22.20 (2) 4:27.92 (1) 168.033 TR -
2 Jevgenij Kordjukov (C2) RUS 40.83 (2) 2:12.35 (3) 1:25.09 (4) 4:47.52 (4) 175.411 +7.378
3 Ilja Ruf (C2) RUS 41.55 (3) 2:13.05 (4) 1:24.74 (3) 4:46.35 (3) 175.995 +7.962
4 Nikolaj Anikin (C2) RUS 42.85 (8) 2:13.76 (5) 1:27.51 (7) 4:50.79 (5) 179.656 +11.623
5 Fedor Malastsjenkov (C2) RUS 42.10 (4) 2:16.65 (6) 1:27.42 (6) 4:53.00 (6) 180.193 +12.160
6 Daniil Burgasov (C2) RUS 53.31 (38) 2:05.64 (2) 1:20.20 (1) TRJ 4:34.27 (2) 181.001 +12.968
7 Artem Tjunderov (C2) RUS 42.56 (5) 2:18.80 (7) 1:28.40 (8) 5:02.50 (10) SB 183.442 PB +15.409
8 Aleksej Berdnikov (C1) RUS 42.60 (7) 2:19.34 (8) 1:27.20 (5) 5:06.78 (12) 183.776 SB +15.743
9 Jevgenij Gnutik (C2) RUS 42.59 (6) 2:20.80 (9) 1:29.32 (9) 4:59.81 (8) 184.151 SB +16.118
10 Aleksandr Ponamorenko (C1) RUS 43.71 (12) 2:21.37 (11) 1:32.33 (13) 5:00.21 (9) 187.033 +19.000
11 Gleb Filonenko (C2) RUS 43.40 (9) 2:24.01 (16) 1:30.90 (12) 5:08.89 (13) SB 188.334 SB +20.301
12 Daniil.04 Mitrofanov (C2) RUS 44.00 (15) 2:23.57 (14) 1:30.00 (10) SB 5:08.93 (14) SB 188.344 PB +20.311
13 Maksim Vajs (C2) RUS 43.65 (11) 2:23.42 (13) SB 1:30.54 (11) SB 5:17.85 (20) SB 189.701 PB +21.668
14 Sergej Stortsjakov (C2) RUS 45.55 (19) SB 2:21.20 (10) SB 1:33.36 (16) 5:03.18 (11) SB 189.826 PB +21.793
15 Kirill Brokorenko (C2) RUS 43.79 (13) 2:23.68 (15) 1:32.84 (15) 5:15.88 (18) 190.749 +22.716
16 Stepan Remezov (C2) RUS 45.61 (21) 2:24.82 (17) 1:33.46 (17) 5:14.67 (17) 193.058 +25.025
17 Vladimir Kolisnitsjenko (C1) RUS 44.70 (16) SB 2:26.92 (18) 1:35.21 (19) 5:21.22 (22) 194.814 SB +26.781
18 Aleksej Klesjnin (C2) RUS 46.43 (23) 2:27.56 (20) 1:37.08 (26) SB 5:09.30 (15) 195.706 PB +27.673
19 Arsenij Parfenov (C1) RUS 43.60 (10) 2:33.04 (31) 1:32.43 (14) 5:36.84 (30) 196.968 SB +28.935
20 Vladislav Savtsjenko (C1) RUS 47.10 (27) SB 2:27.79 (21) PB 1:35.23 (20) SB 5:23.68 (25) PB 197.924 PB +29.891
21 Kirill.05 Lysenko (C1) RUS 46.43 (23) 2:29.36 (22) 1:36.98 (25) 5:22.84 (24) 198.512 SB +30.479
22 Valerij Vasilev (C2) RUS 46.23 (22) SB 2:30.28 (25) SB 1:35.58 (23) PB 5:26.62 (28) SB 198.549 PB +30.516
23 Artem Semenov (C2) RUS 45.41 (17) 2:30.93 (26) 1:37.80 (28) 5:24.04 (27) 198.626 +30.593
24 Leonid Katajev (C2) RUS 45.58 (20) 2:32.93 (29) 1:35.31 (21) 5:30.51 (29) 199.296 +31.263
25 Aleksandr.06 Zjuravljov (C1) RUS 46.85 (26) 2:29.98 (23) SB 1:37.26 (27) 5:23.74 (26) SB 199.429 SB +31.396
26 Nikolaj.05 Moltsjanov (C2) RUS 51.30 (35) 2:27.09 (19) SB 1:36.30 (24) SB 5:16.17 (19) SB 201.175 SB +33.142
27 Jegor Spiridenko (C2) RUS 45.54 (18) PB 2:31.46 (27) PB 1:35.35 (22) PB 5:45.16 (32) PB 201.227 PB +33.194
28 Roman Vasilkovskij (C1) RUS 48.26 (30) 2:32.96 (30) SB 1:40.34 (30) SB 5:21.27 (23) SB 202.961 SB +34.928
29 Maksim Pasjev (C2) RUS 50.05 (34) SB 2:32.90 (28) 1:39.42 (29) PB 5:19.47 (21) SB 203.971 PB +35.938
30 Artem Fedjajev (C2) RUS 56.00 (41) 2:30.09 (24) 1:35.17 (18) 5:14.39 (16) 206.013 +37.980
32 Danil Turbanov (C2) RUS 47.30 (28) 2:39.71 (34) PB 1:42.57 (33) - 151.821 -
33 Andrej.05 Sergejev (C1) RUS 46.72 (25) 2:42.75 (39) 1:42.07 (32) - 152.005 -
34 Aleksej Slavnikov (C1) RUS 48.82 (32) 2:40.75 (37) 1:41.77 (31) SB - 153.288 -
35 Sergej Klotsjkov (C1) RUS 48.59 (31) 2:42.06 (38) 1:42.82 (34) SB - 154.020 -
36 Ilja Teterin (C1) RUS 49.15 (33) 2:40.19 (35) PB 1:44.16 (35) - 154.626 -
37 Aleksandr Jemeljanov (C1) RUS - 2:38.92 (32) SB 1:44.98 (36) SB 5:41.76 (31) SB 162.423 -
38 Anton Jakovlev (C2) RUS 52.60 (37) SB 2:50.36 (41) 1:50.75 (39) PB - 164.761 -
39 Gleb Kakaulin (C2) RUS 52.41 (36) 2:40.70 (36) 2:02.36 (42) - 167.156 -
40 Aleksandr Zalygin (C2) RUS 54.00 (39) 2:55.61 (43) 1:56.91 (40) SB - 170.991 -
41 Semen Kalugin (C1) RUS 54.49 (40) 3:01.00 (44) 1:57.93 (41) PB - 173.788 -
42 Andrej Burov (C1) RUS 1:04.25 (42) 2:55.09 (42) PB 1:49.03 (38) PB - 177.128 -
43 Semen Lavrukhin (C1) RUS 47.70 (29) PB 2:38.93 (33) PB - - 100.676 -
Andrej Tsjirkov (C2) RUS DQ 2:43.54 (40) PB 1:47.31 (37) PB - - -
Mikhail Sorokoletov (C1) RUS 43.99 (14) 2:22.94 (12) DQ 4:54.90 (7) - -
TRJ - Track Record Junior, SB - Seasonal Best

Men - 500 meter
14.12.2019

PosNameNationTimeDiff
1 Nikolaj.05 Baranov (C2) RUS 40.73 -
2 Jevgenij Kordjukov (C2) RUS 40.83 +0.100
3 Ilja Ruf (C2) RUS 41.55 +0.820
4 Fedor Malastsjenkov (C2) RUS 42.10 +1.370
5 Artem Tjunderov (C2) RUS 42.56 +1.830
6 Jevgenij Gnutik (C2) RUS 42.59 +1.860
7 Aleksej Berdnikov (C1) RUS 42.60 +1.870
8 Nikolaj Anikin (C2) RUS 42.85 +2.120
9 Gleb Filonenko (C2) RUS 43.40 +2.670
10 Arsenij Parfenov (C1) RUS 43.60 +2.870
11 Maksim Vajs (C2) RUS 43.65 +2.920
12 Aleksandr Ponamorenko (C1) RUS 43.71 +2.980
13 Kirill Brokorenko (C2) RUS 43.79 +3.060
14 Mikhail Sorokoletov (C1) RUS 43.99 +3.260
15 Daniil.04 Mitrofanov (C2) RUS 44.00 +3.270
16 Vladimir Kolisnitsjenko (C1) RUS 44.70 SB +3.970
17 Artem Semenov (C2) RUS 45.41 +4.680
18 Jegor Spiridenko (C2) RUS 45.54 PB +4.810
19 Sergej Stortsjakov (C2) RUS 45.55 SB +4.820
20 Leonid Katajev (C2) RUS 45.58 +4.850
21 Stepan Remezov (C2) RUS 45.61 +4.880
22 Valerij Vasilev (C2) RUS 46.23 SB +5.500
23 Kirill.05 Lysenko (C1) RUS 46.43 +5.700
Aleksej Klesjnin (C2) RUS 46.43 +5.700
25 Andrej.05 Sergejev (C1) RUS 46.72 +5.990
26 Aleksandr.06 Zjuravljov (C1) RUS 46.85 +6.120
27 Vladislav Savtsjenko (C1) RUS 47.10 SB +6.370
28 Danil Turbanov (C2) RUS 47.30 +6.570
29 Semen Lavrukhin (C1) RUS 47.70 PB +6.970
30 Roman Vasilkovskij (C1) RUS 48.26 +7.530
31 Sergej Klotsjkov (C1) RUS 48.59 +7.860
32 Aleksej Slavnikov (C1) RUS 48.82 +8.090
33 Ilja Teterin (C1) RUS 49.15 +8.420
34 Maksim Pasjev (C2) RUS 50.05 SB +9.320
35 Nikolaj.05 Moltsjanov (C2) RUS 51.30 +10.570
36 Gleb Kakaulin (C2) RUS 52.41 +11.680
37 Anton Jakovlev (C2) RUS 52.60 SB +11.870
38 Daniil Burgasov (C2) RUS 53.31 +12.580
39 Aleksandr Zalygin (C2) RUS 54.00 +13.270
40 Semen Kalugin (C1) RUS 54.49 +13.760
41 Artem Fedjajev (C2) RUS 56.00 +15.270
42 Andrej Burov (C1) RUS 1:04.25 +23.520
DQ Andrej Tsjirkov (C2) RUS DQ -
Aleksandr Jemeljanov (C1) RUS - -
TRJ - Track Record Junior, SB - Seasonal Best

Men - 1500 meter
14.12.2019

PosNameNationTimeDiff
1 Nikolaj.05 Baranov (C2) RUS 2:04.65 -
2 Daniil Burgasov (C2) RUS 2:05.64 +0.990
3 Jevgenij Kordjukov (C2) RUS 2:12.35 +7.700
4 Ilja Ruf (C2) RUS 2:13.05 +8.400
5 Nikolaj Anikin (C2) RUS 2:13.76 +9.110
6 Fedor Malastsjenkov (C2) RUS 2:16.65 +12.000
7 Artem Tjunderov (C2) RUS 2:18.80 +14.150
8 Aleksej Berdnikov (C1) RUS 2:19.34 +14.690
9 Jevgenij Gnutik (C2) RUS 2:20.80 +16.150
10 Sergej Stortsjakov (C2) RUS 2:21.20 SB +16.550
11 Aleksandr Ponamorenko (C1) RUS 2:21.37 +16.720
12 Mikhail Sorokoletov (C1) RUS 2:22.94 +18.290
13 Maksim Vajs (C2) RUS 2:23.42 SB +18.770
14 Daniil.04 Mitrofanov (C2) RUS 2:23.57 +18.920
15 Kirill Brokorenko (C2) RUS 2:23.68 +19.030
16 Gleb Filonenko (C2) RUS 2:24.01 +19.360
17 Stepan Remezov (C2) RUS 2:24.82 +20.170
18 Vladimir Kolisnitsjenko (C1) RUS 2:26.92 +22.270
19 Nikolaj.05 Moltsjanov (C2) RUS 2:27.09 SB +22.440
20 Aleksej Klesjnin (C2) RUS 2:27.56 +22.910
21 Vladislav Savtsjenko (C1) RUS 2:27.79 PB +23.140
22 Kirill.05 Lysenko (C1) RUS 2:29.36 +24.710
23 Aleksandr.06 Zjuravljov (C1) RUS 2:29.98 SB +25.330
24 Artem Fedjajev (C2) RUS 2:30.09 +25.440
25 Valerij Vasilev (C2) RUS 2:30.28 SB +25.630
26 Artem Semenov (C2) RUS 2:30.93 +26.280
27 Jegor Spiridenko (C2) RUS 2:31.46 PB +26.810
28 Maksim Pasjev (C2) RUS 2:32.90 +28.250
29 Leonid Katajev (C2) RUS 2:32.93 +28.280
30 Roman Vasilkovskij (C1) RUS 2:32.96 SB +28.310
31 Arsenij Parfenov (C1) RUS 2:33.04 +28.390
32 Aleksandr Jemeljanov (C1) RUS 2:38.92 SB +34.270
33 Semen Lavrukhin (C1) RUS 2:38.93 PB +34.280
34 Danil Turbanov (C2) RUS 2:39.71 PB +35.060
35 Ilja Teterin (C1) RUS 2:40.19 PB +35.540
36 Gleb Kakaulin (C2) RUS 2:40.70 +36.050
37 Aleksej Slavnikov (C1) RUS 2:40.75 +36.100
38 Sergej Klotsjkov (C1) RUS 2:42.06 +37.410
39 Andrej.05 Sergejev (C1) RUS 2:42.75 +38.100
40 Andrej Tsjirkov (C2) RUS 2:43.54 PB +38.890
41 Anton Jakovlev (C2) RUS 2:50.36 +45.710
42 Andrej Burov (C1) RUS 2:55.09 PB +50.440
43 Aleksandr Zalygin (C2) RUS 2:55.61 +50.960
44 Semen Kalugin (C1) RUS 3:01.00 +56.350
TRJ - Track Record Junior, SB - Seasonal Best

Men - 1000 meter
15.12.2019

PosNameNationTimeDiff
1 Daniil Burgasov (C2) RUS 1:20.20 TRJ -
2 Nikolaj.05 Baranov (C2) RUS 1:22.20 +2.000
3 Ilja Ruf (C2) RUS 1:24.74 +4.540
4 Jevgenij Kordjukov (C2) RUS 1:25.09 +4.890
5 Aleksej Berdnikov (C1) RUS 1:27.20 +7.000
6 Fedor Malastsjenkov (C2) RUS 1:27.42 +7.220
7 Nikolaj Anikin (C2) RUS 1:27.51 +7.310
8 Artem Tjunderov (C2) RUS 1:28.40 +8.200
9 Jevgenij Gnutik (C2) RUS 1:29.32 +9.120
10 Daniil.04 Mitrofanov (C2) RUS 1:30.00 SB +9.800
11 Maksim Vajs (C2) RUS 1:30.54 SB +10.340
12 Gleb Filonenko (C2) RUS 1:30.90 +10.700
13 Aleksandr Ponamorenko (C1) RUS 1:32.33 +12.130
14 Arsenij Parfenov (C1) RUS 1:32.43 +12.230
15 Kirill Brokorenko (C2) RUS 1:32.84 +12.640
16 Sergej Stortsjakov (C2) RUS 1:33.36 +13.160
17 Stepan Remezov (C2) RUS 1:33.46 +13.260
18 Artem Fedjajev (C2) RUS 1:35.17 +14.970
19 Vladimir Kolisnitsjenko (C1) RUS 1:35.21 +15.010
20 Vladislav Savtsjenko (C1) RUS 1:35.23 SB +15.030
21 Leonid Katajev (C2) RUS 1:35.31 +15.110
22 Jegor Spiridenko (C2) RUS 1:35.35 PB +15.150
23 Valerij Vasilev (C2) RUS 1:35.58 PB +15.380
24 Nikolaj.05 Moltsjanov (C2) RUS 1:36.30 SB +16.100
25 Kirill.05 Lysenko (C1) RUS 1:36.98 +16.780
26 Aleksej Klesjnin (C2) RUS 1:37.08 SB +16.880
27 Aleksandr.06 Zjuravljov (C1) RUS 1:37.26 +17.060
28 Artem Semenov (C2) RUS 1:37.80 +17.600
29 Maksim Pasjev (C2) RUS 1:39.42 PB +19.220
30 Roman Vasilkovskij (C1) RUS 1:40.34 SB +20.140
31 Aleksej Slavnikov (C1) RUS 1:41.77 SB +21.570
32 Andrej.05 Sergejev (C1) RUS 1:42.07 +21.870
33 Danil Turbanov (C2) RUS 1:42.57 +22.370
34 Sergej Klotsjkov (C1) RUS 1:42.82 SB +22.620
35 Ilja Teterin (C1) RUS 1:44.16 +23.960
36 Aleksandr Jemeljanov (C1) RUS 1:44.98 SB +24.780
37 Andrej Tsjirkov (C2) RUS 1:47.31 PB +27.110
38 Andrej Burov (C1) RUS 1:49.03 PB +28.830
39 Anton Jakovlev (C2) RUS 1:50.75 PB +30.550
40 Aleksandr Zalygin (C2) RUS 1:56.91 SB +36.710
41 Semen Kalugin (C1) RUS 1:57.93 PB +37.730
42 Gleb Kakaulin (C2) RUS 2:02.36 +42.160
DQ Mikhail Sorokoletov (C1) RUS DQ -
Semen Lavrukhin (C1) RUS - -
TRJ - Track Record Junior, SB - Seasonal Best

Men - 3000 meter
15.12.2019

PosNameNationTimeDiff
1 Nikolaj.05 Baranov (C2) RUS 4:27.92 -
2 Daniil Burgasov (C2) RUS 4:34.27 +6.350
3 Ilja Ruf (C2) RUS 4:46.35 +18.430
4 Jevgenij Kordjukov (C2) RUS 4:47.52 +19.600
5 Nikolaj Anikin (C2) RUS 4:50.79 +22.870
6 Fedor Malastsjenkov (C2) RUS 4:53.00 +25.080
7 Mikhail Sorokoletov (C1) RUS 4:54.90 +26.980
8 Jevgenij Gnutik (C2) RUS 4:59.81 +31.890
9 Aleksandr Ponamorenko (C1) RUS 5:00.21 +32.290
10 Artem Tjunderov (C2) RUS 5:02.50 SB +34.580
11 Sergej Stortsjakov (C2) RUS 5:03.18 SB +35.260
12 Aleksej Berdnikov (C1) RUS 5:06.78 +38.860
13 Gleb Filonenko (C2) RUS 5:08.89 SB +40.970
14 Daniil.04 Mitrofanov (C2) RUS 5:08.93 SB +41.010
15 Aleksej Klesjnin (C2) RUS 5:09.30 +41.380
16 Artem Fedjajev (C2) RUS 5:14.39 +46.470
17 Stepan Remezov (C2) RUS 5:14.67 +46.750
18 Kirill Brokorenko (C2) RUS 5:15.88 +47.960
19 Nikolaj.05 Moltsjanov (C2) RUS 5:16.17 SB +48.250
20 Maksim Vajs (C2) RUS 5:17.85 SB +49.930
21 Maksim Pasjev (C2) RUS 5:19.47 SB +51.550
22 Vladimir Kolisnitsjenko (C1) RUS 5:21.22 +53.300
23 Roman Vasilkovskij (C1) RUS 5:21.27 SB +53.350
24 Kirill.05 Lysenko (C1) RUS 5:22.84 +54.920
25 Vladislav Savtsjenko (C1) RUS 5:23.68 PB +55.760
26 Aleksandr.06 Zjuravljov (C1) RUS 5:23.74 SB +55.820
27 Artem Semenov (C2) RUS 5:24.04 +56.120
28 Valerij Vasilev (C2) RUS 5:26.62 SB +58.700
29 Leonid Katajev (C2) RUS 5:30.51 +1.02.590
30 Arsenij Parfenov (C1) RUS 5:36.84 +1.08.920
31 Aleksandr Jemeljanov (C1) RUS 5:41.76 SB +1.13.840
32 Jegor Spiridenko (C2) RUS 5:45.16 PB +1.17.240
Semen Lavrukhin (C1) RUS - -
Andrej Burov (C1) RUS - -
Semen Kalugin (C1) RUS - -
Aleksandr Zalygin (C2) RUS - -
Gleb Kakaulin (C2) RUS - -
Anton Jakovlev (C2) RUS - -
Ilja Teterin (C1) RUS - -
Sergej Klotsjkov (C1) RUS - -
Aleksej Slavnikov (C1) RUS - -
Andrej.05 Sergejev (C1) RUS - -
Danil Turbanov (C2) RUS - -
Andrej Tsjirkov (C2) RUS - -
TRJ - Track Record Junior, SB - Seasonal Best

Samalogs 14. - 15.12.2019