Internationales Juniors Rennen
05. - 08.03.1979
Kompleks Medeo (KAZ)
500 meter (Women), 05.03.1979
POS NAME AG NAT TIME DIFF RECORD
1 Carmen Kraßnitzer B2 AUT 47.01
2 Christine Tremmel Neo AUT 50.51 +3.500
500 meter (Women), 05.03.1979
POS NAME AG NAT TIME DIFF RECORD
1 Carmen Kraßnitzer B2 AUT 45.75 NRJ, NR
2 Christine Tremmel Neo AUT 49.22 +3.470 SB
1500 meter (Men), 08.03.1979
POS NAME AG NAT TIME DIFF RECORD
1 Jan.59 Hansen Neo NOR 2:08.28
Big Combination (Men), 05. - 08.03.1979
POS NAME AG NAT 500M 5000M 1500M 10000M POINTS DIFF RECORDS
1 Anatolij Sjirokov Neo URS 40.54 (1) 7:21.55 (1) 2:01.98 (1) 15:23.94 (1) SB 171.552 SB
2 Viktor Podkorytov Neo URS 41.30 (2) 7:49.65 (2) 2:05.88 (2) SB 16:25.66 (2) PB 179.508 +7.956 PB
3 Wilfried Steinbrucker Senior AUT 42.34 (4) 7:58.63 (5) SB 2:08.17 (4) PB 16:45.81 (4) 183.216 +11.664 SB
4 Konstantin Primak Neo URS 43.89 (6) 7:56.12 (4) 2:09.35 (5) PB 16:43.19 (3) PB 184.777 +13.225 PB
Sergej Kobzev A2 URS 43.54 (5) 7:54.74 (3) 2:18.70 (6) - -
Sergej Rogaljov Neo URS 41.79 (3) 7:59.46 (6) SB 2:07.20 (3) - -
Small Combination (Men), 05. - 08.03.1979
POS NAME AG NAT 500M 3000M 1500M 5000M POINTS DIFF RECORDS
1 Tom Erik Oxholm Neo NOR 40.26 (5) 4:10.75 (1) SB 2:00.35 (2) SB 7:16.45 (1) SB 165.812 SB
2 Vladimir Modelov A2 URS 40.14 (3) 4:17.06 (4) 1:59.82 (1) 7:21.40 (2) 167.063 +1.251
3 Oleg Smolin A1 URS 39.97 (2) 4:17.47 (5) SB 2:00.57 (3) SB 7:31.23 (5) 168.194 +2.382
4 Sergej Nikisjin Neo URS 40.14 (4) 4:16.65 (3) PB 2:02.36 (7) 7:26.64 (4) 168.365 +2.553 PB
5 Aleksandr Ratsjev Neo URS 40.94 (9) 4:15.98 (2) 2:01.50 (5) 7:25.55 (3) 168.658 +2.846
6 Aleksandr Kanatov Neo URS 39.90 (1) SB 4:20.05 (6) 2:01.83 (6) SB 7:39.46 (9) 169.797 +3.985 SB
7 Radik Salimov Neo URS 40.70 (7) 4:23.64 (9) SB 2:04.70 (11) SB 7:32.01 (6) SB 171.407 +5.595 SB
8 Mikhail Kiseljov Neo URS 40.99 (11) 4:22.38 (7) 2:00.88 (4) 7:48.65 (14) 171.878 +6.066
9 Jevgenij Dejneko Neo URS 41.42 (13) 4:24.15 (11) 2:03.04 (8) PB 7:36.95 (7) PB 172.153 +6.341 SB
10 Egil.58 Hagen Neo NOR 40.90 (8) 4:22.44 (8) PB 2:05.19 (12) PB 7:41.14 (10) 172.484 +6.672 PB
11 Sergej Dolgikh B2 URS 41.96 (18) 4:24.02 (10) SB 2:05.26 (13) SB 7:39.36 (8) SB 173.652 +7.840
12 Jan.59 Hansen Neo NOR 41.72 (16) SB 4:24.86 (12) SB 2:06.37 (14) SB 7:44.45 (11) SB 174.431 +8.619 SB
13 Arne Nicander Nilsen B2 NOR 41.65 (15) 4:28.05 (16) SB 2:04.44 (9) NRJ 7:46.55 (13) NRJ 174.460 +8.648 NRJ
14 Sergej Petrov Neo URS 42.95 (21) 4:25.95 (13) 2:06.87 (15) 7:45.29 (12) 176.094 +10.282
15 Heinz Steinberger Neo AUT 40.95 (10) SB 4:27.14 (14) SB 2:07.93 (19) 8:08.27 (15) 176.943 +11.131 SB
16 Bjørn.60 Hagen A2 NOR 40.40 (6) SB 4:27.80 (15) SB 2:07.99 (20) SB 8:27.85 (16) 178.481 +12.669 SB
Jevgenij Bildjakov Neo URS - - - - -
Bjørn Arild Kroken A2 NOR - - - - -
Aleksandr Minajev Neo URS - - - - -
Berend Schabus Neo AUT - - - - -
Nikolaj Redko A1 URS - 4:33.35 (19) 2:07.45 (18) SB - -
Aleksandr Lisin Neo URS 42.87 (20) 4:51.97 (23) 2:12.23 (23) - -
Sergej Khramov Neo URS 1:05.36 (22) 4:33.09 (18) SB 2:07.28 (17) - -
Sergej.61 Berezin A1 URS 42.57 (19) PB 4:40.29 (22) PB 2:09.65 (22) PB - -
Andrej Komissarov B2 URS 41.21 (12) 4:35.95 (21) SB 2:08.25 (21) - -
Sergej Golovesov Neo URS 41.84 (17) 4:34.14 (20) 2:07.07 (16) PB - -
Vladimir.59 Kuzmin A2 URS 41.43 (14) 4:30.15 (17) 2:04.52 (10) - -
Sprint Combination (Men), 05. - 08.03.1979
POS NAME AG NAT 500M 1. RACE 1000M 1. RACE 500M 2. RACE 1000M 2. RACE POINTS DIFF RECORDS
1 Berend Schabus Neo AUT 40.32 (1) 1:20.45 (1) 40.18 (3) SB 1:19.89 (1) SB 160.660 SB
2 Wilfried Steinbrucker Senior AUT 42.83 (3) 1:23.45 (2) 42.06 (7) SB 1:23.18 (6) PB 168.205 +7.545 PB
Bjørn.60 Hagen A2 NOR - - - 1:21.78 (4) SB -
Jan.59 Hansen Neo NOR - - 42.17 (9) - -
Heinz Steinberger Neo AUT - - 41.32 (6) - -
Egil.58 Hagen Neo NOR - - 40.14 (2) PB - -
Tom Erik Oxholm Neo NOR - - 39.81 (1) SB - -
Bjørn Arild Kroken A2 NOR - - 42.07 (8) SB 1:23.06 (5) SB -
Arne Nicander Nilsen B2 NOR - - 40.61 (5) SB 1:21.50 (2) SB -
Helmut Waldner Neo AUT 40.95 (2) - 40.27 (4) PB 1:21.74 (3) PB -
Sprint Combination (Women), 05. - 08.03.1979
POS NAME AG NAT 500M 1. RACE 1000M 1. RACE 500M 2. RACE 1000M 2. RACE POINTS DIFF RECORDS
1 Galina Fradina Neo URS 42.66 (1) 1:29.78 (1) 43.67 (1) 1:29.59 (2) 176.015 SB
2 Roza Imanbajeva A2 URS 45.95 (3) 1:30.65 (2) 45.62 (2) 1:29.39 (1) 181.590 +5.575
3 Galina Seliverstova B2 URS 45.78 (2) 1:34.49 (3) 46.90 (4) 1:34.20 (3) 187.025 +11.010
4 Irina Simonova C2 URS 46.07 (4) 1:36.05 (4) 45.63 (3) 1:35.60 (4) 187.125 +11.110
Mini Combination (Women), 05. - 08.03.1979
POS NAME AG NAT 500M 1500M 1000M 3000M POINTS DIFF RECORDS
1 Jelena Avdejeva-Galinskaja A2 URS 44.19 (1) 2:16.11 (1) 1:27.01 (1) 4:47.14 (1) PB 180.921
2 Mona Iversen A2 NOR 45.10 (2) SB 2:24.44 (2) SB 1:31.45 (2) SB 5:09.18 (3) SB 190.501 +9.580 SB
3 Tatjana Petrusenko Neo URS 46.44 (3) 2:24.45 (3) PB 1:32.35 (3) 5:08.75 (2) 192.223 +11.302 PB
4 Carmen Kraßnitzer B2 AUT 46.70 (4) 2:25.96 (4) 1:32.65 (4) NRJ, NR 5:11.25 (4) 193.553 +12.632
5 Tove Aasmundtveit B1 NOR 49.84 (6) SB 2:32.77 (5) PB 1:38.91 (5) SB 5:27.75 (5) SB 204.843 +23.922 SB
6 Christine Tremmel Neo AUT 49.70 (5) 2:45.76 (6) SB 1:42.79 (6) SB 5:50.65 (7) SB 214.789 +33.868 SB
7 Anne Keth Meier Hansen B1 NOR 52.24 (7) 2:46.00 (7) 1:45.44 (7) SB 5:49.71 (6) PB 218.578 +37.657 PB
Mini Combination (Women), 05. - 08.03.1979
POS NAME AG NAT 500M 1500M 1000M 3000M POINTS DIFF RECORDS
1 Jelena Tikhanovskaja A2 URS 44.59 (2) 2:19.34 (2) 1:30.39 (1) 5:00.30 (1) 186.281
2 Galina Gurasj A2 URS 46.19 (8) 2:21.45 (6) 1:31.01 (3) 5:01.39 (2) 189.076 +2.795
3 Marina Dymsjakova Neo URS 45.61 (4) SB 2:20.18 (3) PB 1:32.33 (6) 5:05.04 (3) 189.338 +3.057 PB
4 Milena Vasiljeva B2 URS 46.39 (9) SB 2:28.71 (10) SB 1:36.04 (9) SB 5:17.61 (4) PB 196.915 +10.634 PB
Irina Zjitnikova-Sosjnikova B2 URS 45.96 (6) 2:27.66 (9) - - -
Zjanna Vorobjova A2 URS 45.35 (3) SB 2:23.21 (8) PB - - -
Nina Grinina A2 URS 1:13.81 (11) 2:19.19 (1) SB 1:32.38 (7) - -
Larisa Khubulova B2 URS 47.28 (10) 2:31.13 (11) 1:35.02 (8) - -
Svetlana Zjeltova A2 URS 46.02 (7) 2:22.20 (7) 1:32.21 (5) - -
Olga Zakharova B2 URS 45.86 (5) 2:21.00 (5) SB 1:31.49 (4) - -
Ljubov Bazarova A2 URS 44.27 (1) SB 2:20.62 (4) PB 1:30.94 (2) - -
Sprint Combination (Men), 05. - 08.03.1979
POS NAME AG NAT 500M 1. RACE 1000M 1. RACE 500M 2. RACE 1000M 2. RACE POINTS DIFF RECORDS
1 Nikolaj.59 Melnikov Neo URS 39.50 (1) 1:19.47 (3) 39.39 (1) 1:18.34 (1) 157.795
2 Leonid Sajtsjuk Neo URS 40.05 (2) 1:19.09 (2) 39.89 (4) 1:19.92 (4) 159.445 +1.650
3 Aleksej Pavlov Neo URS 40.34 (4) 1:20.09 (4) 39.79 (2) 1:19.35 (2) PB 159.850 +2.055 PB
4 Aleksandr Sjulga B2 URS 40.07 (3) 1:18.69 (1) 39.85 (3) 1:21.47 (5) 160.000 +2.205
5 Vjatsjeslav.59 Popov Neo URS 40.74 (6) 1:20.80 (5) 40.37 (5) 1:19.91 (3) 161.465 +3.670
6 Helmut Waldner Neo AUT 40.71 (5) 1:23.02 (6) 40.49 (6) 1:22.23 (6) 163.825 +6.030 PB
Internationales Juniors Rennen
05. - 08.03.1979
Kompleks Medeo (KAZ)
NAME AG 500M (1. RACE) 500M (1. RACE) 500M (2. RACE) 500M (2. RACE) 500M 500M 1000M (1. RACE) 1000M (1. RACE) 1000M (2. RACE) 1000M (2. RACE) 1500M 1500M 3000M 5000M 5000M 10000M 1500M
05.03.1979 05.03.1979 05.03.1979 05.03.1979 05.03.1979 05.03.1979 05.03.1979 05.03.1979 05.03.1979 05.03.1979 05.03.1979 05.03.1979 05.03.1979 05.03.1979 05.03.1979 05.03.1979 08.03.1979
Helmut Waldner Neo 40.95 (2) 40.71 (5) 40.27 (4) 40.49 (6) 1:23.02 (6) 1:21.74 (3) 1:22.23 (6)
Wilfried Steinbrucker Senior 42.83 (3) 42.06 (7) 42.34 (4) 1:23.45 (2) 1:23.18 (6) 2:08.17 (4) 7:58.63 (5) 16:45.81 (4)
Jan.59 Hansen Neo 42.17 (9) 41.72 (16) 2:06.37 (14) 4:24.86 (12) 7:44.45 (11) 2:08.28 (1)
Bjørn.60 Hagen A2 40.40 (6) 1:21.78 (4) 2:07.99 (20) 4:27.80 (15) 8:27.85 (16)
Heinz Steinberger Neo 41.32 (6) 40.95 (10) 2:07.93 (19) 4:27.14 (14) 8:08.27 (15)
Tom Erik Oxholm Neo 39.81 (1) 40.26 (5) 2:00.35 (2) 4:10.75 (1) 7:16.45 (1)
Berend Schabus Neo 40.32 (1) 40.18 (3) 1:20.45 (1) 1:19.89 (1)
Egil.58 Hagen Neo 40.14 (2) 40.90 (8) 2:05.19 (12) 4:22.44 (8) 7:41.14 (10)
Arne Nicander Nilsen B2 40.61 (5) 41.65 (15) 1:21.50 (2) 2:04.44 (9) 4:28.05 (16) 7:46.55 (13)
Bjørn Arild Kroken A2 42.07 (8) 1:23.06 (5)
Vjatsjeslav.59 Popov Neo 40.74 (6) 40.37 (5) 1:20.80 (5) 1:19.91 (3)
Aleksej Pavlov Neo 40.34 (4) 39.79 (2) 1:20.09 (4) 1:19.35 (2)
Aleksandr Sjulga B2 40.07 (3) 39.85 (3) 1:18.69 (1) 1:21.47 (5)
Leonid Sajtsjuk Neo 40.05 (2) 39.89 (4) 1:19.09 (2) 1:19.92 (4)
Nikolaj.59 Melnikov Neo 39.50 (1) 39.39 (1) 1:19.47 (3) 1:18.34 (1)
Viktor Podkorytov Neo 41.30 (2) 2:05.88 (2) 7:49.65 (2) 16:25.66 (2)
Anatolij Sjirokov Neo 40.54 (1) 2:01.98 (1) 7:21.55 (1) 15:23.94 (1)
Sergej Kobzev A2 43.54 (5) 2:18.70 (6) 7:54.74 (3)
Sergej Rogaljov Neo 41.79 (3) 2:07.20 (3) 7:59.46 (6)
Konstantin Primak Neo 43.89 (6) 2:09.35 (5) 7:56.12 (4) 16:43.19 (3)
Vladimir Modelov A2 40.14 (3) 1:59.82 (1) 4:17.06 (4) 7:21.40 (2)
Aleksandr Ratsjev Neo 40.94 (9) 2:01.50 (5) 4:15.98 (2) 7:25.55 (3)
Aleksandr Kanatov Neo 39.90 (1) 2:01.83 (6) 4:20.05 (6) 7:39.46 (9)
Sergej Nikisjin Neo 40.14 (4) 2:02.36 (7) 4:16.65 (3) 7:26.64 (4)
Oleg Smolin A1 39.97 (2) 2:00.57 (3) 4:17.47 (5) 7:31.23 (5)
Andrej Komissarov B2 41.21 (12) 2:08.25 (21) 4:35.95 (21)
Sergej Dolgikh B2 41.96 (18) 2:05.26 (13) 4:24.02 (10) 7:39.36 (8)
Jevgenij Bildjakov Neo
Sergej Khramov Neo 1:05.36 (22) 2:07.28 (17) 4:33.09 (18)
Radik Salimov Neo 40.70 (7) 2:04.70 (11) 4:23.64 (9) 7:32.01 (6)
Sergej Golovesov Neo 41.84 (17) 2:07.07 (16) 4:34.14 (20)
Sergej Petrov Neo 42.95 (21) 2:06.87 (15) 4:25.95 (13) 7:45.29 (12)
Mikhail Kiseljov Neo 40.99 (11) 2:00.88 (4) 4:22.38 (7) 7:48.65 (14)
Vladimir.59 Kuzmin A2 41.43 (14) 2:04.52 (10) 4:30.15 (17)
Nikolaj Redko A1 DNF 2:07.45 (18) 4:33.35 (19)
Aleksandr Minajev Neo
Jevgenij Dejneko Neo 41.42 (13) 2:03.04 (8) 4:24.15 (11) 7:36.95 (7)
Aleksandr Lisin Neo 42.87 (20) 2:12.23 (23) 4:51.97 (23)
Sergej.61 Berezin A1 42.57 (19) 2:09.65 (22) 4:40.29 (22)
NAME AG 500M (1. RACE) 500M (2. RACE) 500M 500M 500M 500M 1000M (1. RACE) 1000M (2. RACE) 1000M 1000M 1500M 1500M 3000M 3000M
Division 2 Division 2 Division 2 Division 2
Roza Imanbajeva A2 45.95 (3) 45.62 (2) 1:30.65 (2) 1:29.39 (1)
Irina Simonova C2 46.07 (4) 45.63 (3) 1:36.05 (4) 1:35.60 (4)
Galina Fradina Neo 42.66 (1) 43.67 (1) 1:29.78 (1) 1:29.59 (2)
Galina Seliverstova B2 45.78 (2) 46.90 (4) 1:34.49 (3) 1:34.20 (3)
Carmen Kraßnitzer B2 47.01 (1) 45.75 (1) 46.70 (4) 1:32.65 (4) 2:25.96 (4) 5:11.25 (4)
Christine Tremmel Neo 50.51 (2) 49.22 (2) 49.70 (5) 1:42.79 (6) 2:45.76 (6) 5:50.65 (7)
Mona Iversen A2 45.10 (2) 1:31.45 (2) 2:24.44 (2) 5:09.18 (3)
Jelena Avdejeva-Galinskaja A2 44.19 (1) 1:27.01 (1) 2:16.11 (1) 4:47.14 (1)
Tove Aasmundtveit B1 49.84 (6) 1:38.91 (5) 2:32.77 (5) 5:27.75 (5)
Anne Keth Meier Hansen B1 52.24 (7) 1:45.44 (7) 2:46.00 (7) 5:49.71 (6)
Tatjana Petrusenko Neo 46.44 (3) 1:32.35 (3) 2:24.45 (3) 5:08.75 (2)
Jelena Tikhanovskaja A2 44.59 (2) 1:30.39 (1) 2:19.34 (2) 5:00.30 (1)
Galina Gurasj A2 46.19 (8) 1:31.01 (3) 2:21.45 (6) 5:01.39 (2)
Olga Zakharova B2 45.86 (5) 1:31.49 (4) 2:21.00 (5)
Ljubov Bazarova A2 44.27 (1) 1:30.94 (2) 2:20.62 (4)
Nina Grinina A2 1:13.81 (11) 1:32.38 (7) 2:19.19 (1)
Irina Zjitnikova-Sosjnikova B2 45.96 (6) 2:27.66 (9)
Marina Dymsjakova Neo 45.61 (4) 1:32.33 (6) 2:20.18 (3) 5:05.04 (3)
Svetlana Zjeltova A2 46.02 (7) 1:32.21 (5) 2:22.20 (7)
Larisa Khubulova B2 47.28 (10) 1:35.02 (8) 2:31.13 (11)
Milena Vasiljeva B2 46.39 (9) 1:36.04 (9) 2:28.71 (10) 5:17.61 (4)
Zjanna Vorobjova A2 45.35 (3) 2:23.21 (8)