Rink Card - Vinterstadion Örebro

Rink image of Vinterstadion
Country:
Sweden
Address:
Restalundsvägen 4-6
70216 Örebro
State:
Närke
Rink type:
Outdoor rink, Artificial ice
Lap length:
250m
Altitude:
32 meters above sea level
Opened:
1963
Closed:
2009
Successor:
Örebro (SWE)

Geographical Location:

LOADING MAP

Track Records:

TypeTime / PointsNameEventDate
100 meter 12.20 Emma Åkesson (F1) Mellansvensk Tävling 20.11.2005
500 meter 47.80 Sofia Larsson (C2) Swedish Youth Championships 1991 23.02.1991
1000 meter 1:38.40 Sofia Larsson (C2) Swedish Youth Championships 1991 24.02.1991
1500 meter 2:32.60 Sofia Larsson (C2) Swedish Youth Championships 1991 23.02.1991
3000 meter 6:17.80 Anita Hurtig (B2) Junior-Distriktmästerskap Närke 09.03.1975
2x500 meter 102.700 Ann-Sofie Eriksson (A2) Distrikts 13.12.1981
Sprint combination 207.650 Anita Hurtig (A1) Distriktsmästerskap Sprint Närke 13. - 14.12.1975
Mini combination 230.466 Agneta Danielsson (M??) Distriktmästerskap Närke 07. - 08.03.1973
Last Update: 25.06.2022
TypeTime / PointsNameEventDate
100 meter 12.20 Mattias Axelsson (F1) Mattias Axelsson (F1) örebro-Sprintern & Mellansvensk Tävling 10.03.2007
500 meter 39.70 Johan Röjler (Neo) Minutentävling 14.12.2003
1000 meter 1:22.39 Ola Röjler (M??) Nationell Tävling 27.10.2008
1500 meter 2:04.30 Daniel Vitén (A2) Distrikts 20.02.1996
3000 meter 4:19.30 Johan Röjler (Neo) Johans Kvällslöp 12.12.2002
5000 meter 7:12.70 Johan Röjler (M??) Winner Cup 28.02.2006
2x500 meter 100.000 Ulf Dahlström (B1) Distrikts 13.12.1981
Sprint combination 171.050 Bernt Jansson (M??) Distriktsmästerskap Sprint Närke 06. - 07.03.1974
Mini combination 187.500 Magnus.75 Jansson (B1) Swedish Youth Championships 1991 23. - 24.02.1991
Small combination 184.399 Ulf Wennlöf (A1) Distriktmästerskap Närke 07. - 08.03.1973
Last Update: 25.06.2022
TypeTime / PointsNameEventDate
100 meter 12.20 Emma Åkesson (F1) Mellansvensk Tävling 20.11.2005
500 meter 47.80 Sofia Larsson (C2) Swedish Youth Championships 1991 23.02.1991
1000 meter 1:38.40 Sofia Larsson (C2) Swedish Youth Championships 1991 24.02.1991
1500 meter 2:32.60 Sofia Larsson (C2) Swedish Youth Championships 1991 23.02.1991
3000 meter 6:17.80 Anita Hurtig (B2) Junior-Distriktmästerskap Närke 09.03.1975
2x500 meter 102.700 Ann-Sofie Eriksson (A2) Distrikts 13.12.1981
Sprint combination 207.650 Anita Hurtig (A1) Distriktsmästerskap Sprint Närke 13. - 14.12.1975
Mini combination 230.866 Anita Hurtig (C2) Distriktmästerskap Närke 07. - 08.03.1973
Last Update: 25.06.2022
TypeTime / PointsNameEventDate
100 meter 12.20 Mattias Axelsson (F1) Mattias Axelsson (F1) örebro-Sprintern & Mellansvensk Tävling 10.03.2007
500 meter 41.20 Daniel Vitén (A2) Distrikts 20.02.1996
1000 meter 1:23.41 Joel Olsén (Neo) Nationell Tävling 27.10.2008
1500 meter 2:04.30 Daniel Vitén (A2) Distrikts 20.02.1996
3000 meter 4:42.20 Ulf Wennlöf (A1) Distriktmästerskap Närke 07.03.1973
5000 meter 8:13.00 Ulf Wennlöf (A1) Distriktmästerskap Närke 08.03.1973
2x500 meter 100.000 Ulf Dahlström (B1) Distrikts 13.12.1981
Sprint combination 180.150 Lars Jennersten (A2) Distriktsmästerskap Sprint Närke 06. - 07.03.1974
Mini combination 187.500 Magnus.75 Jansson (B1) Swedish Youth Championships 1991 23. - 24.02.1991
Small combination 184.399 Ulf Wennlöf (A1) Distriktmästerskap Närke 07. - 08.03.1973
Last Update: 25.06.2022

Competitions by Season:

Select Season:

Season: 2008 - 2009

DateEvent
27.10.2008 Nationell Tävling
16.11.2008 Nationell
03.03.2009 Minutentävling
Last Update: 25.06.2022
DistanceNameTime / PointsDateEvent
500 meter Ola Röjler (M??) 41.34 27.10.2008 Nationell Tävling
1000 meter Ola Röjler (M??) 1:22.39 27.10.2008 Nationell Tävling
3000 meter Joel Olsén (Neo) 4:46.12 16.11.2008 Nationell
Last Update: 25.06.2022