Rink Card - Weissensee Berlin-Hohenschönhausen

Rink image of Weissensee
Country:
Germany
Address:
Weissenseer Weg 51-55
13053 Berlin
State:
Berlin
Rink type:
Outdoor rink, Artificial ice
Lap length:
400m
Altitude:
34 meters above sea level
Opened:
1963
Closed:
1984
Successor:
Berlin (GER)

Geographical Location:

LOADING MAP

Track Records:

TypeTime / PointsNameEventDate
500 meter 41.87 Karin Enke (Neo) Internationaler Dynamo-Cup 1984 03. - 04.12.1983
1000 meter 1:22.71 Andrea Schöne-Mitscherlich (Neo) Internationaler Dynamo-Cup 1984 03. - 04.12.1983
1500 meter 2:08.02 Andrea Schöne-Mitscherlich (Neo) Internationaler Dynamo-Cup 1984 03. - 04.12.1983
3000 meter 4:39.01 Sabine Brehm (Neo) Internationaler Dynamo-Cup 1984 03. - 04.12.1983
5000 meter 9:27.60 Inge Lieckfeldt (Senior) Klassifizierungswettkampf 03.11.1967
Sprint combination 172.285 Christa Rothenburger (Neo) Internationaler Mannschaftspokal 05. - 06.03.1983
Mini combination 178.411 Karin Enke (Neo) Internationaler Dynamo-Cup 1981 06. - 07.12.1980
Last Update: 23.07.2021
TypeTime / PointsNameEventDate
500 meter 38.81 Sergej Khlebnikov (Senior) Internationaler Dynamo-Cup 1983 04. - 05.12.1982
1000 meter 1:17.22 Sergej Khlebnikov (Senior) Internationaler Dynamo-Cup 1983 04. - 05.12.1982
1500 meter 2:00.40 Andreas Ehrig (Neo) German Allround Championships 1981 28.02. - 01.03.1981
3000 meter 4:13.96 Andreas Ehrig (Senior) Internationaler Dynamo-Cup 1984 03. - 04.12.1983
5000 meter 7:18.74 Frank Nauschütz (Neo) Internationaler Dynamo-Cup 1984 03. - 04.12.1983
10.000 meter 15:41.20 Andreas Ehrig (B2) 6. Kinder- And Jugendspartakiade Der GDR 1977 23. - 26.02.1977
Sprint combination 157.360 Valerij Guk (B2) Juniors Country Match GDR-URS 17. - 18.12.1983
Mini combination 168.307 Ulf Mademann (B2) Jugendwettkampf Der Freundschaft 1978 08. - 10.02.1978
Small combination 167.940 Andreas Dietel (Neo) Internationaler Dynamo-Cup 1981 06. - 07.12.1980
Big combination 175.677 Andreas Ehrig (B2) 6. Kinder- And Jugendspartakiade Der GDR 1977 23. - 26.02.1977
Last Update: 23.07.2021
TypeTime / PointsNameEventDate
500 meter 56.40 Barbara Magdaleńska (B2) Testwettkampf Polen 30.11.1973
1000 meter 2:06.40 Barbara Magdaleńska (B2) Testwettkampf Polen 30.11.1973
Last Update: 23.07.2021
TypeTime / PointsNameEventDate
500 meter 50.80 Jerzy Nowakowski (B2) Testwettkampf Polen 30.11.1973
1500 meter 2:46.00 Jerzy Nowakowski (B2) Testwettkampf Polen 30.11.1973
Last Update: 23.07.2021

Established Records on Track:

TypeTime / PointsNameEventDate
2x500 meter 110.800 Rosemarie Taupadel (D2) Klassifizierungswettkampf 13. - 14.03.1965
Last Update: 23.07.2021
TypeTime / PointsNameEventDate
Mini combination 168.308 Ulf Mademann (B2) Jugendwettkampf Der Freundschaft 1978 08. - 10.02.1978
500 meter 45.50 Ruth Schleiermacher (A2) Internationaler Dynamo Cup 1969 28.12.1968
2x500 meter 110.800 Rosemarie Taupadel (D2) Klassifizierungswettkampf 13. - 14.03.1965
Last Update: 23.07.2021
TypeTime / PointsNameEventDate
5000 meter 7:27.85 Tibor Kopacz (Neo) Internationaler Dynamo-Cup 1983 05.12.1982
5000 meter 7:46.11 Li-Bin Lim (C1) Internationaler Dynamo-Cup 1983 05.12.1982
3000 meter 4:34.42 Li-Bin Lim (C1) Internationaler Dynamo-Cup 1983 04.12.1982
Big combination 186.357 Rainer Pech (Neo) German Allround Championships 1981 28.02. - 01.03.1981
10.000 meter 17:21.22 Rainer Pech (Neo) German Allround Championships 1981 28.02.1981
5000 meter 8:03.63 Rainer Pech (Neo) German Allround Championships 1981 28.02.1981
1500 meter 2:34.68 Kathrin Denker (C1) 8. Kinder- And Jugendspartakiade Der GDR 1981 18.02.1981
500 meter 49.25 Kathrin Denker (C1) 8. Kinder- And Jugendspartakiade Der GDR 1981 18.02.1981
1500 meter 2:12.90 Rainer Pech (Neo) Internationaler Dynamo-Cup 1981 06.12.1980
3000 meter 4:31.47 Rainer Pech (Neo) Internationaler Dynamo-Cup 1981 06.12.1980
Mini combination 168.308 Ulf Mademann (B2) Jugendwettkampf Der Freundschaft 1978 08. - 10.02.1978
Mini combination 172.043 Aleksandr Masjkov (B2) Jugendwettkampf Der Freundschaft 1978 08. - 10.02.1978
Mini combination 184.153 Yen-Ryon Park (A1) Jugendwettkampf Der Freundschaft 1978 08. - 10.02.1978
Mini combination 184.329 Dezideriu Jenei (A1) Jugendwettkampf Der Freundschaft 1978 08. - 10.02.1978
Mini combination 193.945 Arjaagijn Bold (Neo) Jugendwettkampf Der Freundschaft 1978 08. - 10.02.1978
1000 meter 1:28.50 Song-Cho Lee (B2) Jugendwettkampf Der Freundschaft 1978 08.02.1978
Small combination 185.684 Rainer Pech (B2) German A-Juniors Championships Allround 1978 28. - 29.01.1978
1500 meter 2:13.42 Rainer Pech (B2) German A-Juniors Championships Allround 1978 28.01.1978
500 meter 42.79 Rainer Pech (B2) German A-Juniors Championships Allround 1978 28.01.1978
1500 meter 2:21.10 Rainer Pech (B1) 6. Kinder- And Jugendspartakiade Der GDR 1977 23.02.1977
3000 meter 5:01.50 Rainer Pech (B1) 6. Kinder- And Jugendspartakiade Der GDR 1977 23.02.1977
Sprint combination 161.925 Gaétan Boucher (A2) Internationaler Dynamo-Cup 1977 04. - 05.12.1976
Sprint combination 217.120 Jiri Dite (Neo) Internationaler Dynamo-Cup 1976 06. - 07.12.1975
Mini combination 179.116 Peter Ahnel (B2) Jugendwettkampf Der Freundschaft 14. - 16.02.1975
Mini combination 189.228 Pung Kim (Senior) Jugendwettkampf Der Freundschaft 14. - 16.02.1975
Mini combination 194.144 Demedjakhatsjvyn Mandakh (Neo) Jugendwettkampf Der Freundschaft 14. - 16.02.1975
2x500 meter 127.100 Michael Brodale (E1) Nationales Rennen 04.01.1975
Mini combination 180.751 Jerzy Liebchen (Senior) Internationaler Städtewettkampf 1973 03. - 04.03.1973
Mini combination 205.458 Jan Irovsky (A1) Internationaler Städtewettkampf 1973 03. - 04.03.1973
1000 meter 1:55.53 Jan Irovsky (A1) Internationaler Städtewettkampf 1973 03.03.1973
1500 meter 2:30.60 Jan Irovsky (A1) Internationaler Städtewettkampf 1973 03.03.1973
3000 meter 5:08.30 Jan Irovsky (A1) Internationaler Städtewettkampf 1973 03.03.1973
Sprint combination 188.750 Ruth Schleiermacher (Neo) Internationaler Dynamo-Cup 1971 19. - 20.12.1970
Sprint combination 194.750 Karel Babánek (A1) Internationaler Dynamo-Cup 1971 19. - 20.12.1970
Sprint combination 197.700 Stanislawa Wachala-Pietruszczak (A1) Internationaler Dynamo-Cup 1971 19. - 20.12.1970
Sprint combination 205.450 Iva Novotná (Neo) Internationaler Dynamo-Cup 1971 19. - 20.12.1970
1500 meter 2:40.20 Vera Procházková (M35) Internationaler Dynamo-Cup 1971 19.12.1970
3000 meter 5:42.80 Vera Procházková (M35) Internationaler Dynamo-Cup 1971 19.12.1970
Mini combination 215.366 Iva Novotná (Neo) Internationaler Wettkampf 12. - 13.12.1970
500 meter 44.50 Ruth Schleiermacher (Neo) Testrennen Im Rahmen Der DM 05.12.1970
500 meter 49.10 Iva Novotná (Neo) Nationales Rennen 27.11.1970
1000 meter 1:28.90 Seun-jung Cho (B2) Jugendwettkampf Der Freundschaft 1970 17.01.1970
1000 meter 2:02.70 Jiri Dite (B1) Jugendwettkampf Der Freundschaft 1970 17.01.1970
Sprint combination 169.850 Valerij Muratov (Senior) Internationaler Dynamo Cup 1970 18. - 19.12.1969
Sprint combination 174.200 Michael Brychcy (Neo) Internationaler Dynamo Cup 1970 18. - 19.12.1969
Sprint combination 181.550 Henk Jan Pasman (Neo) Internationaler Dynamo Cup 1970 18. - 19.12.1969
1000 meter 1:25.00 Klaus Wunderlich (A1) Internationaler Wettkampf 14.12.1969
500 meter 50.10 Maria Tasnady (Neo) Internationaler Wettkampf 29.11.1969
Mini combination 204.033 Mihai Bărbulescu (Neo) Überprüfungswettkampf 22. - 23.11.1969
Big combination 181.668 Rainer Klehr (Neo) Unofficial Wertung Im Rahmen Der DM 20. - 21.02.1969
1500 meter 2:46.90 Martina Kramer (B2) Nationaler Wettkampf 05.01.1969
Small combination 182.536 Gerd Bonke (A1) Internationaler Dynamo Cup 1969 28. - 29.12.1968
Mini combination 196.849 Ruth Schleiermacher (A2) Internationaler Dynamo Cup 1969 28. - 29.12.1968
3000 meter 4:35.70 Gerd Bonke (A1) Internationaler Dynamo Cup 1969 28.12.1968
3000 meter 5:14.00 Anke Schmidt (A2) Internationaler Dynamo Cup 1969 28.12.1968
500 meter 45.50 Ruth Schleiermacher (A2) Internationaler Dynamo Cup 1969 28.12.1968
Big combination 185.903 Gerd Bonke (A1) German Allround Championships 1969 21. - 22.12.1968
Mini combination 197.599 Ruth Schleiermacher (A2) German Allround Championships 1969 21. - 22.12.1968
1500 meter 2:26.30 Ruth Schleiermacher (A2) German Allround Championships 1969 21.12.1968
5000 meter 7:50.30 Gerd Bonke (A1) German Allround Championships 1969 21.12.1968
Small combination 201.193 Victor Sotirescu (Senior) Internationale Saisoneröffnung 16. - 17.11.1968
Mini combination 221.749 Maria Tasnady (Neo) Internationale Saisoneröffnung 16. - 17.11.1968
3000 meter 5:50.20 Maria Tasnady (Neo) Internationale Saisoneröffnung 16.11.1968
Small combination 186.123 Oldrich Teplý (Senior) Internationaler Städtevergleich 02. - 03.03.1968
5000 meter 8:03.40 Oldrich Teplý (Senior) Internationaler Städtevergleich 02.03.1968
Mini combination 240.816 Martina Kramer (B1) 2. Kinder- And Jugendspartakiade Der GDR 1968 23. - 24.02.1968
1500 meter 2:46.00 Maria Tasnady (A2) Internationaler Dynamo Cup 1968 07.01.1968
3000 meter 4:41.20 Bernd Prusowski (A2) Internationaler Dynamo Cup 1968 07.01.1968
3000 meter 5:17.50 Sigrid Sundby-Dybedahl (Senior) Internationaler Dynamo Cup 1968 07.01.1968
3000 meter 5:55.70 Maria Tasnady (A2) Internationaler Dynamo Cup 1968 07.01.1968
Mini combination 199.399 Sigrid Sundby-Dybedahl (Senior) Internationaler Dynamo Cup 1968 06. - 07.01.1968
Mini combination 223.116 Maria Tasnady (A2) Internationaler Dynamo Cup 1968 06. - 07.01.1968
3000 meter 4:44.50 Oldrich Teplý (Senior) Internationaler Wettkampf 14.12.1967
3000 meter 5:17.00 Rosemarie Taupadel (B1) Country Match GDR-USSR 13.12.1967
500 meter 42.40 Aleksej Legotkin (Neo) Country Match GDR-USSR 13.12.1967
5000 meter 8:01.00 Bernd Prusowski (A2) Country Match GDR-USSR 13.12.1967
3000 meter 5:57.70 Maria Tasnady (A2) Internationale Saisoneröffnung 19.11.1967
5000 meter 9:27.60 Inge Lieckfeldt (Senior) Klassifizierungswettkampf 03.11.1967
1000 meter 1:27.10 Horst Freese (Neo) Klassifizierungswettkampf 22.12.1966
3000 meter 4:45.60 Oldrich Teplý (Senior) Berliner Meisterschaft 10.12.1966
Small combination 185.879 Horst Freese (Neo) Internationaler Städtekampf 05. - 06.03.1966
3000 meter 5:32.70 Martine Ivangine (A1) Internationaler Städtekampf 05.03.1966
500 meter 47.30 Wil van Wees (Senior) Internationaler Städtekampf 05.03.1966
500 meter 48.10 Martine Ivangine (A1) Internationaler Städtekampf 05.03.1966
1000 meter 1:27.70 Horst Freese (Neo) Klassifizierungswettkampf 17.03.1965
2x500 meter 110.800 Rosemarie Taupadel (D2) Klassifizierungswettkampf 13. - 14.03.1965
Small combination 186.476 Oldrich Teplý (Senior) Internationaler Städtekampf 06. - 07.03.1965
Small combination 201.280 Karl Komiatszegi (Neo) Internationaler Städtekampf 06. - 07.03.1965
1500 meter 2:48.10 Christa Tracher (Neo) Internationaler Städtekampf 06.03.1965
3000 meter 5:04.80 Karl Komiatszegi (Neo) Internationaler Städtekampf 06.03.1965
3000 meter 5:59.60 Eva Farkas (M30) Internationaler Städtekampf 06.03.1965
500 meter 42.70 Oldrich Teplý (Senior) Internationaler Städtekampf 06.03.1965
500 meter 51.70 Christa Tracher (Neo) Maria Tasnady (Neo) Internationaler Städtekampf 06.03.1965
5000 meter 8:48.80 Karl Komiatszegi (Neo) Internationaler Städtekampf 06.03.1965
Big combination 195.438 Horst Freese (Neo) German Allround Championships 1965 22. - 23.01.1965
3000 meter 5:19.50 Stien Kaiser (Senior) Internationaler Dynamo Cup 1965 09.01.1965
3000 meter 5:19.70 Helga Haase (M30) Berliner Meisterschaft 29.02.1964
3000 meter 5:23.30 Helga Haase (M30) Internationaler Wettkampf 22.02.1964
3000 meter 5:28.20 Jean Ashworth (Senior) Internationaler Wettkampf 22.02.1964
Small combination 206.190 Dan Lăzărescu (Senior) Internationaler Wettkampf 15. - 16.02.1964
Mini combination 225.416 Eva Farkas (Senior) Internationaler Wettkampf 15. - 16.02.1964
1500 meter 2:49.20 Eva Farkas (Senior) Internationaler Wettkampf 15.02.1964
3000 meter 6:00.70 Eva Farkas (Senior) Internationaler Wettkampf 15.02.1964
Small combination 193.326 Wensheng Wang (Neo) Internationaler Wettkampf 11. - 12.01.1964
Mini combination 211.733 Kornelia Ihász (Senior) Internationaler Wettkampf 11. - 12.01.1964
1000 meter 1:42.40 Kornelia Ihász (Senior) Vera Procházková (M35) Internationaler Wettkampf 11.01.1964
1500 meter 2:40.50 Kornelia Ihász (Senior) Internationaler Wettkampf 11.01.1964
3000 meter 4:58.90 Jinchao Yan (n/a) Internationaler Wettkampf 11.01.1964
3000 meter 5:35.60 Kornelia Ihász (Senior) Internationaler Wettkampf 11.01.1964
Mini combination 219.999 Anneliese Richel (A1) Olympiaausscheid 1964 04. - 05.01.1964
1000 meter 1:43.30 Ellen Hauss (A2) Olympiaausscheid 1964 04.01.1964
1500 meter 2:45.50 Anneliese Richel (A1) Olympiaausscheid 1964 04.01.1964
3000 meter 5:41.80 Hannelore Strauß (Senior) Olympiaausscheid 1964 04.01.1964
500 meter 51.50 Ellen Hauss (A2) Olympiaausscheid 1964 04.01.1964
500 meter 49.50 Tineke Hamstra (Neo) Internationaler Dynamo Cup 1964 28.12.1963
Last Update: 23.07.2021
TypeTime / PointsNameEventDate
500 meter 50.47 Ida Stárková (A1) Internationaler Dynamo-Cup 1984 03.12.1983
5000 meter 7:46.11 Li-Bin Lim (C1) Internationaler Dynamo-Cup 1983 05.12.1982
3000 meter 4:34.42 Li-Bin Lim (C1) Internationaler Dynamo-Cup 1983 04.12.1982
3000 meter 5:20.67 Mihaela Timiş (C2) Internationaler Dynamo-Cup 1983 04.12.1982
500 meter 44.46 Hwa-Seon Song (C2) Internationaler Dynamo-Cup 1983 04.12.1982
1500 meter 2:34.68 Kathrin Denker (C1) 8. Kinder- And Jugendspartakiade Der GDR 1981 18.02.1981
500 meter 49.25 Kathrin Denker (C1) 8. Kinder- And Jugendspartakiade Der GDR 1981 18.02.1981
Small combination 191.122 Yen-Ryon Park (A1) Jugendwettkampf Der Freundschaft 1978 08. - 10.02.1978
Mini combination 168.308 Ulf Mademann (B2) Jugendwettkampf Der Freundschaft 1978 08. - 10.02.1978
Mini combination 172.043 Aleksandr Masjkov (B2) Jugendwettkampf Der Freundschaft 1978 08. - 10.02.1978
Mini combination 184.153 Yen-Ryon Park (A1) Jugendwettkampf Der Freundschaft 1978 08. - 10.02.1978
Mini combination 184.329 Dezideriu Jenei (A1) Jugendwettkampf Der Freundschaft 1978 08. - 10.02.1978
Mini combination 185.284 Franciszek Karaś (A1) Jugendwettkampf Der Freundschaft 1978 08. - 10.02.1978
Mini combination 194.774 Erdene-Olsij Ojdovijn (B2) Jugendwettkampf Der Freundschaft 1978 08. - 10.02.1978
Mini combination 198.203 Jirí Kosek (B2) Jugendwettkampf Der Freundschaft 1978 08. - 10.02.1978
Mini combination 198.711 Gum-Hyon Park (D2) Jugendwettkampf Der Freundschaft 1978 08. - 10.02.1978
Mini combination 226.114 Hana Schöppová (B1) Jugendwettkampf Der Freundschaft 1978 08. - 10.02.1978
1000 meter 1:28.50 Song-Cho Lee (B2) Jugendwettkampf Der Freundschaft 1978 08.02.1978
1000 meter 1:36.27 Gum-Hyon Park (D2) Jugendwettkampf Der Freundschaft 1978 08.02.1978
1500 meter 2:50.38 Hana Schöppová (B1) Jugendwettkampf Der Freundschaft 1978 08.02.1978
3000 meter 4:53.98 Yen-Ryon Park (A1) Jugendwettkampf Der Freundschaft 1978 08.02.1978
3000 meter 4:55.42 Dezideriu Jenei (A1) Jugendwettkampf Der Freundschaft 1978 08.02.1978
500 meter 52.60 Hana Schöppová (B1) Hana Schöppová (B1) Jugendwettkampf Der Freundschaft 1978 08.02.1978
5000 meter 8:43.69 Yen-Ryon Park (A1) Yen-Ryon Park (A1) Jugendwettkampf Der Freundschaft 1978 08.02.1978
Small combination 185.684 Rainer Pech (B2) German A-Juniors Championships Allround 1978 28. - 29.01.1978
1500 meter 2:13.42 Rainer Pech (B2) German A-Juniors Championships Allround 1978 28.01.1978
500 meter 42.79 Rainer Pech (B2) German A-Juniors Championships Allround 1978 28.01.1978
5000 meter 8:23.90 Rainer Pech (B2) German A-Juniors Championships Allround 1978 28.01.1978
Small combination 186.064 Piotr Krysiak (A2) Juniors Country Match GDR-URS-POL 17. - 18.01.1978
Mini combination 192.823 Sabine Becker (B2) 6. Kinder- And Jugendspartakiade Der GDR 1977 23. - 26.02.1977
1500 meter 2:21.10 Rainer Pech (B1) 6. Kinder- And Jugendspartakiade Der GDR 1977 23.02.1977
3000 meter 5:01.50 Rainer Pech (B1) 6. Kinder- And Jugendspartakiade Der GDR 1977 23.02.1977
Sprint combination 160.415 Sies Uilkema (A2) Internationaler Dynamo-Cup 1977 04. - 05.12.1976
Sprint combination 161.925 Gaétan Boucher (A2) Internationaler Dynamo-Cup 1977 04. - 05.12.1976
1000 meter 1:21.02 Sies Uilkema (A2) Internationaler Dynamo-Cup 1977 04.12.1976
500 meter 39.10 Sies Uilkema (A2) Internationaler Dynamo-Cup 1977 04.12.1976
5000 meter 8:51.80 Laszlo Lazar (A1) Internationaler Städtekampf 01.03.1975
Mini combination 178.368 Aleksandr.57 Demidov (A1) Jugendwettkampf Der Freundschaft 14. - 16.02.1975
Mini combination 179.116 Peter Ahnel (B2) Jugendwettkampf Der Freundschaft 14. - 16.02.1975
Mini combination 185.564 Kazimierz Danielewicz (A1) Jugendwettkampf Der Freundschaft 14. - 16.02.1975
Mini combination 196.556 Temirbaataryn Njamdavaa (C2) Jugendwettkampf Der Freundschaft 14. - 16.02.1975
Mini combination 204.331 Attila Varga (B1) Jugendwettkampf Der Freundschaft 14. - 16.02.1975
Mini combination 219.358 Agnes Rusz (B2) Jugendwettkampf Der Freundschaft 14. - 16.02.1975
1000 meter 1:34.98 Temirbaataryn Njamdavaa (C2) Jugendwettkampf Der Freundschaft 14.02.1975
1500 meter 2:45.54 Agnes Rusz (B2) Jugendwettkampf Der Freundschaft 14.02.1975
3000 meter 5:53.00 Agnes Rusz (B2) Agnes Rusz (B2) Jugendwettkampf Der Freundschaft 14.02.1975
500 meter 47.28 Ku-Song Hi (C2) Jugendwettkampf Der Freundschaft 14.02.1975
2x500 meter 127.100 Michael Brodale (E1) Nationales Rennen 04.01.1975
Mini combination 211.183 Sabine Becker (C1) Internationaler Städtewettkampf 1974 02. - 03.03.1974
Mini combination 221.316 Sandra Frum (A2) Internationaler Städtewettkampf 1974 02. - 03.03.1974
Mini combination 205.458 Jan Irovsky (A1) Internationaler Städtewettkampf 1973 03. - 04.03.1973
1000 meter 1:55.53 Jan Irovsky (A1) Internationaler Städtewettkampf 1973 03.03.1973
1500 meter 2:30.60 Jan Irovsky (A1) Internationaler Städtewettkampf 1973 03.03.1973
3000 meter 5:08.30 Jan Irovsky (A1) Internationaler Städtewettkampf 1973 03.03.1973
500 meter 51.03 Éva Szigeti (B1) Internationaler Städtewettkampf 1973 03.03.1973
Sprint combination 173.850 Jürgen Hanke (A2) German Sprint-Allround Championships 1973 20. - 21.01.1973
3000 meter 5:28.90 Uve Karsten (C2) Testrennen 17.01.1973
1000 meter 1:41.20 Stanislav Stepánek (B1) Freundschaftswettkampf Der Sozialistischen Länder 06.03.1971
Sprint combination 197.650 Monika Zernicek (B1) Internationaler Dynamo-Cup 1971 19. - 20.12.1970
Sprint combination 197.700 Stanislawa Wachala-Pietruszczak (A1) Internationaler Dynamo-Cup 1971 19. - 20.12.1970
500 meter 46.80 Stanislawa Wachala-Pietruszczak (A1) Internationaler Dynamo-Cup 1971 19.12.1970
1000 meter 1:43.70 Stanislav Stepánek (B1) Internationaler Wettkampf 13.12.1970
3000 meter 4:42.50 Oloph Granath (A1) Internationaler Städtevergleich 07.03.1970
Mini combination 184.316 Harald Oehme (B1) German Championships B-Juniors Allround 1970 07. - 08.02.1970
1000 meter 1:50.10 Stanislav Stepánek (C2) Jugendwettkampf Der Freundschaft 1970 17.01.1970
1000 meter 1:25.00 Klaus Wunderlich (A1) Internationaler Wettkampf 14.12.1969
Small combination 207.169 Gheorghe Varga (A1) Internationaler Städtekampf 01. - 02.03.1969
Mini combination 207.549 Romana Troicka (A2) Internationaler Städtekampf 01. - 02.03.1969
1500 meter 2:46.90 Martina Kramer (B2) Nationaler Wettkampf 05.01.1969
1000 meter 1:49.60 Martina Kramer (B2) Martina Kramer (B2) Nationaler Wettkampf 04.01.1969
500 meter 54.50 Martina Kramer (B2) Nationaler Wettkampf 04.01.1969
Small combination 182.536 Gerd Bonke (A1) Internationaler Dynamo Cup 1969 28. - 29.12.1968
Small combination 208.446 Mihai Bărbulescu (A2) Internationaler Dynamo Cup 1969 28. - 29.12.1968
Mini combination 196.849 Ruth Schleiermacher (A2) Internationaler Dynamo Cup 1969 28. - 29.12.1968
1000 meter 1:35.00 Ruth Schleiermacher (A2) Internationaler Dynamo Cup 1969 28.12.1968
3000 meter 4:35.40 Co Giling (A2) Internationaler Dynamo Cup 1969 28.12.1968
3000 meter 4:35.70 Gerd Bonke (A1) Internationaler Dynamo Cup 1969 28.12.1968
3000 meter 5:14.00 Anke Schmidt (A2) Internationaler Dynamo Cup 1969 28.12.1968
3000 meter 5:20.10 Mihai Bărbulescu (A2) Internationaler Dynamo Cup 1969 28.12.1968
500 meter 45.50 Ruth Schleiermacher (A2) Internationaler Dynamo Cup 1969 28.12.1968
5000 meter 9:14.30 Gheorghe Varga (A1) Internationaler Dynamo Cup 1969 28.12.1968
Big combination 185.903 Gerd Bonke (A1) German Allround Championships 1969 21. - 22.12.1968
Mini combination 197.599 Ruth Schleiermacher (A2) German Allround Championships 1969 21. - 22.12.1968
1500 meter 2:26.30 Ruth Schleiermacher (A2) German Allround Championships 1969 21.12.1968
500 meter 46.10 Ruth Schleiermacher (A2) German Allround Championships 1969 21.12.1968
5000 meter 7:50.30 Gerd Bonke (A1) German Allround Championships 1969 21.12.1968
1000 meter 1:41.80 Romana Troicka (A2) Internationaler Wettkampf 14.12.1968
1500 meter 2:59.90 Martina Kramer (B2) Internationaler Wettkampf 24.11.1968
Small combination 213.393 Mihai Bărbulescu (A2) Internationale Saisoneröffnung 16. - 17.11.1968
3000 meter 5:32.00 Mihai Bărbulescu (A2) Internationale Saisoneröffnung 16.11.1968
Mini combination 240.816 Martina Kramer (B1) 2. Kinder- And Jugendspartakiade Der GDR 1968 23. - 24.02.1968
1000 meter 1:57.70 Martina Kramer (B1) 2. Kinder- And Jugendspartakiade Der GDR 1968 23.02.1968
3000 meter 6:21.20 Martina Kramer (B1) 2. Kinder- And Jugendspartakiade Der GDR 1968 23.02.1968
1000 meter 2:00.20 Martina Kramer (B1) German A-Juniors Championships Allround 1968 17.02.1968
1500 meter 3:00.30 Martina Kramer (B1) German A-Juniors Championships Allround 1968 17.02.1968
500 meter 56.90 Martina Kramer (B1) Martina Kramer (B1) German A-Juniors Championships Allround 1968 17.02.1968
1000 meter 1:36.40 Elly van den Brom (A2) Internationaler Dynamo Cup 1968 07.01.1968
1000 meter 1:50.60 Maria Tasnady (A2) Internationaler Dynamo Cup 1968 07.01.1968
1500 meter 2:31.20 Elly van den Brom (A2) Internationaler Dynamo Cup 1968 07.01.1968
1500 meter 2:46.00 Maria Tasnady (A2) Beppie Geijssen (A2) Internationaler Dynamo Cup 1968 07.01.1968
3000 meter 4:41.20 Bernd Prusowski (A2) Internationaler Dynamo Cup 1968 07.01.1968
3000 meter 5:21.70 Kari Kåring (A2) Internationaler Dynamo Cup 1968 07.01.1968
3000 meter 5:55.70 Maria Tasnady (A2) Internationaler Dynamo Cup 1968 07.01.1968
500 meter 47.00 Elly van den Brom (A2) Internationaler Dynamo Cup 1968 07.01.1968
Small combination 186.143 Bernd Prusowski (A2) Internationaler Dynamo Cup 1968 06. - 07.01.1968
Mini combination 199.416 Elly van den Brom (A2) Internationaler Dynamo Cup 1968 06. - 07.01.1968
Mini combination 201.799 Kari Kåring (A2) Internationaler Dynamo Cup 1968 06. - 07.01.1968
Mini combination 201.849 Ruth Schleiermacher (A1) Internationaler Dynamo Cup 1968 06. - 07.01.1968
Mini combination 223.116 Maria Tasnady (A2) Internationaler Dynamo Cup 1968 06. - 07.01.1968
500 meter 45.00 Henryk Szandala (A2) Internationaler Wettkampf 14.12.1967
1500 meter 2:13.90 Gerd Bonke (B2) Country Match GDR-USSR 13.12.1967
3000 meter 5:17.00 Rosemarie Taupadel (B1) Country Match GDR-USSR 13.12.1967
5000 meter 8:01.00 Bernd Prusowski (A2) Country Match GDR-USSR 13.12.1967
3000 meter 5:06.00 Henryk Szandala (A2) Internationaler Wettkampf 25.11.1967
1000 meter 1:51.20 Maria Tasnady (A2) Internationale Saisoneröffnung 19.11.1967
3000 meter 5:57.70 Maria Tasnady (A2) Internationale Saisoneröffnung 19.11.1967
1500 meter 2:14.70 Gerd Bonke (B2) Internationale Saisoneröffnung 18.11.1967
1500 meter 3:02.90 Maria Tasnady (A2) Internationale Saisoneröffnung 18.11.1967
500 meter 53.60 Maria Tasnady (A2) Internationale Saisoneröffnung 18.11.1967
3000 meter 5:24.30 Herlind Hürdler (A1) Internationaler Dynamo Cup 1967 14.01.1967
5000 meter 9:20.10 Horia Timiş (A2) Horia Timiş (A2) Internationales Rennen 13.01.1967
Big combination 194.776 Bernd Prusowski (A1) German Allround Championships 1967 04. - 05.01.1967
10.000 meter 17:23.20 Bernd Prusowski (A1) German Allround Championships 1967 04.01.1967
1500 meter 2:20.10 Gerd Bonke (B1) German Single Distances Championships 1967 04.01.1967
1000 meter 1:37.60 Herlind Hürdler (A1) Klassifizierungswettkampf 21.12.1966
3000 meter 5:25.60 Herlind Hürdler (A1) Klassifizierungswettkampf 21.12.1966
5000 meter 8:12.60 Bernd Prusowski (A1) Klassifizierungswettkampf 21.12.1966
Small combination 190.929 Bernd Prusowski (A1) Berliner Meisterschaft 10. - 11.12.1966
Mini combination 202.833 Ruth Schleiermacher (B2) Berliner Meisterschaft 10. - 11.12.1966
1500 meter 2:32.00 Ruth Schleiermacher (B2) Berliner Meisterschaft 10.12.1966
3000 meter 4:51.20 Bernd Prusowski (A1) Berliner Meisterschaft 10.12.1966
500 meter 42.70 Gerd Schwesig (A1) Berliner Meisterschaft 10.12.1966
500 meter 46.30 Ruth Schleiermacher (B2) Berliner Meisterschaft 10.12.1966
5000 meter 8:23.30 Bernd Prusowski (A1) Berliner Meisterschaft 10.12.1966
500 meter 44.20 Gerd Bonke (C2) German Championships B-Juniors Allround 1966 19.03.1966
Mini combination 206.616 Martine Ivangine (A1) Internationaler Städtekampf 05. - 06.03.1966
1500 meter 2:32.30 Martine Ivangine (A1) Internationaler Städtekampf 05.03.1966
3000 meter 5:32.70 Martine Ivangine (A1) Internationaler Städtekampf 05.03.1966
500 meter 47.10 Ruth Schleiermacher (B1) Ruth Schleiermacher (B2) Ruth Schleiermacher (B2) Kontrollwettkampf 05.03.1966
500 meter 47.40 Carry Geijssen (A2) Internationaler Städtekampf 05.03.1966
500 meter 48.10 Martine Ivangine (A1) Internationaler Städtekampf 05.03.1966
Big combination 198.108 Rainer Klehr (A2) German Allround Championships 1966 15. - 16.01.1966
Mini combination 209.849 Herlind Hürdler (B2) German Allround Championships 1966 15. - 16.01.1966
10.000 meter 17:35.30 Rainer Klehr (A2) German Single Distances Championships 1966 15.01.1966
1500 meter 2:36.10 Herlind Hürdler (B2) German Allround Championships 1966 15.01.1966
3000 meter 5:37.20 Sigrid Wienke (B1) German Allround Championships 1966 15.01.1966
1500 meter 2:39.20 Herlind Hürdler (B2) Internationaler Dynamo Cup 1966 08.01.1966
5000 meter 8:31.00 Rainer Klehr (A2) Neujahrslauf 05.01.1966
500 meter 48.90 Sabine Klingbeil (C2) Klassifizierungswettkampf 17.03.1965
Mini combination 193.483 Norbert Goldack (A1) Klassifizierungswettkampf 13. - 14.03.1965
2x500 meter 110.800 Rosemarie Taupadel (D2) Klassifizierungswettkampf 13. - 14.03.1965
Small combination 190.560 Rauli Helén (A1) Internationaler Städtekampf 06. - 07.03.1965
500 meter 49.10 Sabine Klingbeil (C2) Internationaler Städtekampf 06.03.1965
5000 meter 8:16.60 Rauli Helén (A1) Internationaler Städtekampf 06.03.1965
Mini combination 194.549 Norbert Goldack (A1) German A-Juniors Championships Allround 1965 20. - 21.02.1965
1500 meter 2:40.20 Sigrid Wienke (C2) Sigrid Wienke (B1) Wanderpokal Des DEV 30.01.1965
1500 meter 2:41.90 Herlind Hürdler (B1) German Single Distances Championships 1965 22.01.1965
Mini combination 205.733 Carry Geijssen (A1) Internationaler Dynamo Cup 1965 09. - 10.01.1965
1000 meter 1:37.40 Carry Geijssen (A1) Internationaler Dynamo Cup 1965 09.01.1965
3000 meter 5:27.60 Carry Geijssen (A1) Internationaler Dynamo Cup 1965 09.01.1965
1500 meter 2:42.00 Brigitte Reichert (A2) Berliner Meisterschaft 02.01.1965
Mini combination 217.150 Brigitte Reichert (A1) German Allround Championships 1964 07. - 08.03.1964
3000 meter 5:38.70 Brigitte Reichert (A1) German Allround Championships 1964 07.03.1964
3000 meter 5:31.80 Janice Smith (A2) Internationaler Wettkampf 22.02.1964
Small combination 202.596 Mihály Martos (A2) Internationaler Wettkampf 15. - 16.02.1964
3000 meter 5:16.40 Mihály Martos (A2) Internationaler Wettkampf 15.02.1964
3000 meter 5:32.60 Victor Sotirescu (A2) Internationaler Wettkampf 15.02.1964
Mini combination 219.999 Anneliese Richel (A1) Olympiaausscheid 1964 04. - 05.01.1964
1000 meter 1:43.30 Ellen Hauss (A2) Olympiaausscheid 1964 04.01.1964
1500 meter 2:45.50 Anneliese Richel (A1) Olympiaausscheid 1964 04.01.1964
3000 meter 5:48.80 Anneliese Richel (A1) Olympiaausscheid 1964 04.01.1964
500 meter 51.50 Ellen Hauss (A2) Olympiaausscheid 1964 04.01.1964
Mini combination 215.649 Beppie Geijssen (A2) Internationaler Dynamo Cup 1964 28. - 29.12.1963
1000 meter 1:44.10 Beppie Geijssen (A2) Internationaler Dynamo Cup 1964 28.12.1963
3000 meter 5:40.00 Beppie Geijssen (A2) Internationaler Dynamo Cup 1964 28.12.1963
500 meter 50.70 Alida Groot (A1) Internationaler Dynamo Cup 1964 28.12.1963
Big combination 201.920 Gerd Heinze (A2) German Allround Championships 1963 16. - 17.03.1963
5000 meter 8:37.80 Gerd Heinze (A2) German Single Distances Championships 1963 16.03.1963
Last Update: 23.07.2021
TypeTime / PointsNameEventDate
Big combination 186.357 Rainer Pech (Neo) German Allround Championships 1981 28.02. - 01.03.1981
10.000 meter 17:21.22 Rainer Pech (Neo) German Allround Championships 1981 28.02.1981
1500 meter 2:00.40 Andreas Ehrig (Neo) German Allround Championships 1981 28.02.1981
1500 meter 2:10.69 Rainer Pech (Neo) German Allround Championships 1981 28.02.1981
5000 meter 8:03.63 Rainer Pech (Neo) German Allround Championships 1981 28.02.1981
1000 meter 1:25.32 Andre Schröter (A1) German Sprint-Allround Championships 1981 14.02.1981
1500 meter 2:25.28 Monika Zernicek (A2) German Allround Championships 1974 21.12.1973
3000 meter 5:08.93 Monika Zernicek (A2) German Allround Championships 1974 21.12.1973
1000 meter 1:24.90 Klaus Wunderlich (Neo) German Sprint-Allround Championships 1973 20.01.1973
500 meter 41.10 Michael Brychcy (Senior) German Allround Championships 1973 13.01.1973
1000 meter 1:33.20 Ruth Budzisch (Neo) German Single Distances Championships 1972 27.12.1971
500 meter 44.30 Ruth Budzisch (Neo) German Single Distances Championships 1972 27.12.1971
500 meter 41.50 Horst Meinhardt (Neo) German Single Distances Championships 1971 04.02.1971
1000 meter 1:34.20 Ruth Schleiermacher (A2) German Single Distances Championships 1969 20.02.1969
10.000 meter 16:11.30 Rainer Klehr (Neo) German Single Distances Championships 1969 20.02.1969
1500 meter 2:10.00 Rainer Klehr (Neo) German Single Distances Championships 1969 20.02.1969
3000 meter 5:11.00 Anke Schmidt (A2) German Single Distances Championships 1969 20.02.1969
500 meter 45.00 Ruth Schleiermacher (A2) German Single Distances Championships 1969 20.02.1969
1000 meter 1:36.00 Ruth Schleiermacher (A2) German Allround Championships 1969 21.12.1968
10.000 meter 16:38.80 Gerd Bonke (A1) German Allround Championships 1969 21.12.1968
1500 meter 2:26.30 Ruth Schleiermacher (A2) German Allround Championships 1969 21.12.1968
3000 meter 5:24.50 Anke Schmidt (A2) German Allround Championships 1969 21.12.1968
500 meter 46.10 Ruth Schleiermacher (A2) German Allround Championships 1969 21.12.1968
5000 meter 7:50.30 Gerd Bonke (A1) German Allround Championships 1969 21.12.1968
500 meter 47.30 Ruth Schleiermacher (A1) German Allround Championships 1968 23.03.1968
5000 meter 8:09.70 Bernd Prusowski (A2) German Single Distances Championships 1968 22.12.1967
500 meter 42.10 Horst Freese (Neo) German Allround Championships 1967 04.01.1967
500 meter 47.70 Helga Haase (M30) German Allround Championships 1967 04.01.1967
3000 meter 5:27.40 Inge Lieckfeldt (Senior) German Allround Championships 1966 15.01.1966
1000 meter 1:41.10 Helga Haase (M30) German Allround Championships 1965 22.01.1965
500 meter 43.00 Helmut Kuhnert (Senior) German Allround Championships 1965 22.01.1965
5000 meter 8:23.60 Helmut Kuhnert (Senior) German Allround Championships 1965 22.01.1965
10.000 meter 17:04.60 Jürgen Schmidt (Neo) German Allround Championships 1964 07.03.1964
1500 meter 2:32.30 Helga Haase (M30) German Single Distances Championships 1964 07.03.1964
3000 meter 5:27.60 Inge Lieckfeldt (Neo) German Single Distances Championships 1964 07.03.1964
500 meter 43.70 Helmut Kuhnert (Senior) German Allround Championships 1964 07.03.1964
500 meter 47.90 Helga Haase (M30) German Single Distances Championships 1964 07.03.1964
1000 meter 1:41.50 Helga Haase (Senior) German Single Distances Championships 1963 16.03.1963
10.000 meter 17:43.30 Helmut Kuhnert (Senior) German Allround Championships 1963 16.03.1963
1500 meter 2:15.40 Helmut Kuhnert (Senior) German Single Distances Championships 1963 16.03.1963
1500 meter 2:40.20 Helga Haase (Senior) German Single Distances Championships 1963 16.03.1963
3000 meter 5:37.00 Erika Heinicke (Neo) German Single Distances Championships 1963 16.03.1963
500 meter 50.40 Helga Haase (Senior) German Single Distances Championships 1963 16.03.1963
5000 meter 8:31.90 Helmut Kuhnert (Senior) German Single Distances Championships 1963 16.03.1963
Last Update: 23.07.2021
TypeTime / PointsNameEventDate
500 meter 42.22 Sjouke Hoffmann (A1) German A-Juniors Championships Allround 1983 22.01.1983
500 meter 42.56 Angela Stahnke (B1) German Championships Juniors AG 16 Allround 1982 23.01.1982
1000 meter 1:22.85 Jörg Mademann (A1) Jörg Mademann (A1) 8. Kinder- And Jugendspartakiade Der GDR 1981 21.02.1981
500 meter 40.25 Jörg Mademann (A1) Jörg Mademann (A1) 8. Kinder- And Jugendspartakiade Der GDR 1981 20.02.1981
1000 meter 1:40.35 Kathrin Denker (C1) 8. Kinder- And Jugendspartakiade Der GDR 1981 18.02.1981
1500 meter 2:34.68 Kathrin Denker (C1) 8. Kinder- And Jugendspartakiade Der GDR 1981 18.02.1981
500 meter 43.21 Angela Stahnke (C2) 8. Kinder- And Jugendspartakiade Der GDR 1981 18.02.1981
500 meter 49.25 Kathrin Denker (C1) 8. Kinder- And Jugendspartakiade Der GDR 1981 18.02.1981
Small combination 185.684 Rainer Pech (B2) German A-Juniors Championships Allround 1978 28. - 29.01.1978
1000 meter 1:29.86 Andrea Eichel (A2) German A-Juniors Championships Allround 1978 28.01.1978
1500 meter 2:05.07 Ulf Mademann (B2) German A-Juniors Championships Allround 1978 28.01.1978
1500 meter 2:13.42 Rainer Pech (B2) German A-Juniors Championships Allround 1978 28.01.1978
3000 meter 4:28.17 Ulf Mademann (B2) German A-Juniors Championships Allround 1978 28.01.1978
3000 meter 4:47.14 Andrea Mitscherlich (B2) German A-Juniors Championships Allround 1978 28.01.1978
3000 meter 4:48.19 Rainer Pech (B2) German A-Juniors Championships Allround 1978 28.01.1978
500 meter 42.79 Rainer Pech (B2) German A-Juniors Championships Allround 1978 28.01.1978
5000 meter 8:23.90 Rainer Pech (B2) German A-Juniors Championships Allround 1978 28.01.1978
1000 meter 1:33.70 Sabine Becker (B2) 6. Kinder- And Jugendspartakiade Der GDR 1977 23.02.1977
10.000 meter 15:41.20 Andreas Ehrig (B2) 6. Kinder- And Jugendspartakiade Der GDR 1977 23.02.1977
1500 meter 2:05.10 Michael Hannig (B2) 6. Kinder- And Jugendspartakiade Der GDR 1977 23.02.1977
1500 meter 2:21.10 Rainer Pech (B1) 6. Kinder- And Jugendspartakiade Der GDR 1977 23.02.1977
3000 meter 5:06.70 Sabine Becker (B2) 6. Kinder- And Jugendspartakiade Der GDR 1977 23.02.1977
500 meter 40.90 Andreas Ehrig (B2) 6. Kinder- And Jugendspartakiade Der GDR 1977 23.02.1977
10.000 meter 17:38.60 Andreas Fischer (A1) German A-Juniors Championships Allround 1975 25.01.1975
1500 meter 2:24.30 Ines Bautzmann (B2) German A-Juniors Championships Allround 1975 25.01.1975
3000 meter 5:10.50 Ines Bautzmann (B2) German A-Juniors Championships Allround 1975 25.01.1975
500 meter 42.00 Andreas Fischer (A1) German A-Juniors Championships Allround 1975 25.01.1975
500 meter 46.40 Ines Bautzmann (B2) German A-Juniors Championships Allround 1975 25.01.1975
10.000 meter 17:39.40 Thomas Krohn (A1) German A-Juniors Championships Allround 1974 26.01.1974
3000 meter 5:36.50 Sabine Becker (C1) German Championships B-Juniors Allround 1974 26.01.1974
500 meter 47.10 Heike Lange (A1) German A-Juniors Championships Allround 1974 26.01.1974
1000 meter 1:35.70 Monika Zernicek (A1) German A-Juniors Championships Allround 1973 31.01.1973
1500 meter 2:26.70 Monika Zernicek (A1) German A-Juniors Championships Allround 1973 31.01.1973
3000 meter 4:41.00 Manfred Winter (A1) German A-Juniors Championships Allround 1973 31.01.1973
3000 meter 5:10.60 Monika Zernicek (A1) German A-Juniors Championships Allround 1973 31.01.1973
500 meter 47.20 Birgit Männel (A1) German A-Juniors Championships Allround 1973 31.01.1973
5000 meter 8:05.40 Manfred Winter (A1) German A-Juniors Championships Allround 1973 31.01.1973
Mini combination 223.783 Lothar Richter (B1) 3. Kinder- And Jugendspartakiade Der GDR 1970 21. - 22.02.1970
1500 meter 2:46.30 Lothar Richter (B1) 3. Kinder- And Jugendspartakiade Der GDR 1970 21.02.1970
Mini combination 224.899 Lothar Richter (B1) German Championships B-Juniors Allround 1970 07. - 08.02.1970
1000 meter 1:30.10 Harald Oehme (B1) German Championships B-Juniors Allround 1970 07.02.1970
1000 meter 1:50.00 Lothar Richter (B1) German Championships B-Juniors Allround 1970 07.02.1970
1500 meter 2:51.40 Lothar Richter (B1) German Championships B-Juniors Allround 1970 07.02.1970
3000 meter 5:59.80 Lothar Richter (B1) German Championships B-Juniors Allround 1970 07.02.1970
500 meter 43.00 Harald Oehme (B1) German Championships B-Juniors Allround 1970 07.02.1970
500 meter 52.80 Lothar Richter (B1) German Championships B-Juniors Allround 1970 07.02.1970
1000 meter 1:52.60 Martina Kramer (B2) German A-Juniors Championships Allround 1969 15.02.1969
1500 meter 2:16.30 Gerd Bonke (A1) German A-Juniors Championships Allround 1969 15.02.1969
500 meter 54.90 Martina Kramer (B2) German A-Juniors Championships Allround 1969 15.02.1969
Mini combination 240.816 Martina Kramer (B1) 2. Kinder- And Jugendspartakiade Der GDR 1968 23. - 24.02.1968
1000 meter 1:57.70 Martina Kramer (B1) 2. Kinder- And Jugendspartakiade Der GDR 1968 23.02.1968
1500 meter 2:17.50 Gerd Bonke (B2) 2. Kinder- And Jugendspartakiade Der GDR 1968 23.02.1968
1500 meter 2:37.20 Rosemarie Taupadel (B1) 2. Kinder- And Jugendspartakiade Der GDR 1968 23.02.1968
3000 meter 5:27.50 Anke Schmidt (A1) 2. Kinder- And Jugendspartakiade Der GDR 1968 23.02.1968
3000 meter 6:21.20 Martina Kramer (B1) 2. Kinder- And Jugendspartakiade Der GDR 1968 23.02.1968
500 meter 56.90 Martina Kramer (B1) Martina Kramer (B1) 2. Kinder- And Jugendspartakiade Der GDR 1968 23.02.1968
5000 meter 8:19.50 Gerd Bonke (B2) 2. Kinder- And Jugendspartakiade Der GDR 1968 23.02.1968
1000 meter 2:00.20 Martina Kramer (B1) German A-Juniors Championships Allround 1968 17.02.1968
1500 meter 2:38.70 Anke Schmidt (A1) German A-Juniors Championships Allround 1968 17.02.1968
1500 meter 3:00.30 Martina Kramer (B1) German A-Juniors Championships Allround 1968 17.02.1968
3000 meter 4:50.10 Gerd Bonke (B2) German A-Juniors Championships Allround 1968 17.02.1968
500 meter 43.50 Gerd Bonke (B2) German A-Juniors Championships Allround 1968 17.02.1968
1500 meter 2:24.60 Gerd Bonke (B1) German A & B-Juniors Championships Allround 1967 12.02.1967
5000 meter 8:48.30 Gerd Bonke (B1) German A & B-Juniors Championships Allround 1967 12.02.1967
1000 meter 1:39.50 Herlind Hürdler (A1) German A & B-Juniors Championships Allround 1967 11.02.1967
3000 meter 5:39.20 Herlind Hürdler (A1) German A & B-Juniors Championships Allround 1967 11.02.1967
500 meter 47.70 Ruth Schleiermacher (B2) German A & B-Juniors Championships Allround 1967 11.02.1967
1000 meter 1:40.10 Ruth Schleiermacher (B1) German Championships B-Juniors Allround 1966 19.03.1966
1500 meter 2:25.40 Rainer Klehr (A2) German A-Juniors Championships Allround 1966 19.03.1966
1500 meter 2:39.00 Anke Schmidt (B1) German A-Juniors Championships Allround 1966 19.03.1966
3000 meter 4:54.50 Rainer Klehr (A2) German A-Juniors Championships Allround 1966 19.03.1966
3000 meter 6:00.20 Sigrid Wienke (B1) German A-Juniors Championships Allround 1966 19.03.1966
500 meter 44.20 Gerd Bonke (C2) German Championships B-Juniors Allround 1966 19.03.1966
5000 meter 9:07.00 Rainer Klehr (A2) German A-Juniors Championships Allround 1966 19.03.1966
1000 meter 1:44.80 Ruth Schleiermacher (B1) 1. Kinder- And Jugendspartakiade Der GDR 1966 21.02.1966
3000 meter 5:03.90 Bernd Prusowski (B2) 1. Kinder- And Jugendspartakiade Der GDR 1966 21.02.1966
3000 meter 6:08.80 Jutta Will (B2) 1. Kinder- And Jugendspartakiade Der GDR 1966 21.02.1966
500 meter 51.50 Ruth Schleiermacher (B1) Lothar Richter (B1) 1. Kinder- And Jugendspartakiade Der GDR 1966 21.02.1966
5000 meter 9:12.70 Bernd Prusowski (B2) 1. Kinder- And Jugendspartakiade Der GDR 1966 21.02.1966
1000 meter 1:35.10 Norbert Goldack (A1) German A-Juniors Championships Allround 1965 20.02.1965
1000 meter 1:46.90 Brigitte Reichert (A2) German A-Juniors Championships Allround 1965 20.02.1965
1500 meter 2:27.80 Norbert Goldack (A1) German A-Juniors Championships Allround 1965 20.02.1965
1500 meter 2:42.40 Brigitte Reichert (A2) German A-Juniors Championships Allround 1965 20.02.1965
3000 meter 5:08.60 Norbert Goldack (A1) German A-Juniors Championships Allround 1965 20.02.1965
500 meter 46.30 Norbert Goldack (A1) German A-Juniors Championships Allround 1965 20.02.1965
1000 meter 1:41.00 Rainer Klehr (B2) German A-Juniors Championships Allround 1964 07.03.1964
1500 meter 2:31.70 Rainer Klehr (B2) German A-Juniors Championships Allround 1964 07.03.1964
500 meter 48.20 Rainer Klehr (B2) German A-Juniors Championships Allround 1964 07.03.1964
500 meter 52.40 Helga Ratki (C2) German A-Juniors Championships Allround 1964 07.03.1964
1000 meter 1:41.80 Michael Kutzer (B1) German A-Juniors Championships Allround 1963 16.03.1963
1000 meter 1:48.90 Brigitte Reichert (B2) German A-Juniors Championships Allround 1963 16.03.1963
1500 meter 2:39.70 Rainer Klehr (B1) German A-Juniors Championships Allround 1963 16.03.1963
1500 meter 2:51.50 Brigitte Reichert (B2) Martina Kramer (B2) German A-Juniors Championships Allround 1963 16.03.1963
500 meter 48.30 Michael Kutzer (B1) Ruth Schleiermacher (B1) German A-Juniors Championships Allround 1963 16.03.1963
500 meter 53.30 Brigitte Reichert (B2) German A-Juniors Championships Allround 1963 16.03.1963
Last Update: 23.07.2021

Competitions by Season:

Select Season:

Season: 1983 - 1984

DateEvent
03. - 04.12.1983 Internationaler Dynamo-Cup 1984
17. - 18.12.1983 Juniors Country Match GDR-URS
25. - 26.02.1984 German Championships C-Juniors Allround 1984
Last Update: 23.07.2021
DateEvent
25. - 26.02.1984 German Championships C-Juniors Allround 1984
Last Update: 23.07.2021
DistanceNameTime / PointsDate
500 meter Galina Akilova-Pankova (Senior) 43.42 03.12.1983
1000 meter Galina Akilova-Pankova (Senior) 1:29.24 04.12.1983
1500 meter Galina Akilova-Pankova (Senior) 2:22.81 03.12.1983
3000 meter Ljudmila Tuberozova (B1) 5:06.30 04.12.1983
Sprint combination Anzjelika Vidova-Dorinskaja (A1) 2:58.11 17. - 18.12.1983
Mini combination Erwina Rys-Ferens (Senior) 3:02.39 03. - 04.12.1983
Last Update: 23.07.2021
DistanceNameTime / PointsDate
300 meter Stephan Bähr (C1) 28.40 07.01.1984
500 meter Jörg Lange (A1) 40.35 17.12.1983
1000 meter Torsten Hopp (A1) 1:21.75 17.12.1983
1500 meter Rene van Bernum (A2) 2:05.07 04.12.1983
3000 meter Jörn Piotrowski (A2) 4:17.89 03.12.1983
5000 meter Dmitrij Syromolotov (A1) 7:37.10 17.12.1983
Sprint combination Jurij Sjulga (A1) 2:42.73 17. - 18.12.1983
Mini combination Jörg Schmietendorf (C2) 3:02.62 25. - 26.02.1984
Small combination Aleksandr Klimov (A1) 2:50.62 17. - 18.12.1983
Last Update: 23.07.2021