Competition: World Junior Championships 2019

Information:
  • 129 athletes from 24 nations
  • 60 women and 69 men
  • 11 distances (1000m, 1500m, 3000m, 5000m, 500m, Mass Start, Team Pursuit, 6 Laps, Team Pursuit, 8 Laps, Team Sprint)
  • 685 races (16x mit DNF/DNS/DQ)

Medal Table

PosNationGoldSilverBronceTotal
1 Netherlands 65415
2 Norway 2125
3 Japan 2-24
4 South Korea 12-3
5 Italy 1-12
6 Austria 1--1
Germany 1--1
8 Russia -448
9 Poland -123
10 China -1-1

Men - 1500 meter
15.02.2019

PosNameNationTimeDiff
1 Jaewon Chung (A1) KOR 1:48.82 -
2 Sergej Loginov (A2) RUS 1:50.81 +1.993
3 Francesco Betti (A2) ITA 1:50.83 +2.004
4 Lukas Mann (A2) GER 1:51.93 +3.107
5 Gabriel Odor (A1) AUT 1:51.93 +3.109
6 Hallgeir Engebråten (A2) NOR 1:52.22 +3.398
7 Stepan Tsistjakov (A1) RUS 1:52.52 +3.702
8 Ethan Cepuran (A2) USA 1:52.54 +3.715
9 Isak Høiby (A2) NOR 1:52.54 +3.722
10 Max Reder (A2) GER 1:52.82 +3.996
11 Yahor Damaratski (A2) BLR 1:53.20 +4.377
12 Daniil Aldoshkin (A1) RUS 1:53.32 +4.501
13 Nikolaj Trusov (A2) RUS 1:53.71 +4.891
14 Casey Dawson (A1) USA 1:53.78 +4.959
15 Connor Howe (A2) CAN 1:53.94 +5.114
16 Merijn Scheperkamp (A2) NED 1:54.34 +5.514
17 Jordy van Workum (A1) NED 1:54.37 +5.550
18 Motonaga Arito (B2) JPN 1:54.70 +5.880
19 Peter Riches (B2) GBR 1:54.97 +6.147
20 Jakub Piotrowski (A2) POL 1:55.10 +6.277
21 Hubert Marcotte (A1) CAN 1:55.19 +6.371
22 Yves Vergeer (A1) NED 1:55.86 +7.036
23 Janno Botman (A2) NED 1:56.46 +7.636
24 Peder Kongshaug (B2) NOR 1:56.84 +8.014
25 Joon-Hyeong Park (A1) KOR 1:56.90 +8.082
26 Jack Deibert (A1) CAN 1:56.94 +8.121
27 Jonathan Tobon (C2) USA 1:57.52 +8.702
28 Kenichiro Tomizu (A2) JPN 1:57.76 +8.939
29 Vjatsjeslav Zaretskij (A1) KAZ 1:57.83 +9.008
30 Diego Amaya (B1) COL 1:58.61 +9.786
31 Sang-Hoon Oh (A1) KOR 1:58.70 +9.878
32 Tobias Fløiten (B2) NOR 1:58.77 +9.945
33 Piotr Nałęcki (A1) POL 1:58.95 +10.125
34 Frank Roth (A1) CAN 1:59.37 +10.549
35 Helan Yertai (A1) CHN 1:59.38 +10.559
36 Botond Bejczi (A2) HUN 1:59.63 +10.810
37 Zehao Liu (B2) CHN 1:59.83 +11.013
38 Pietro Sighel (A2) ITA 1:59.96 +11.134
39 Ruslan Kirbjatjev (A2) KAZ 2:00.33 +11.508
40 Vladislav Dobrovolskij (A1) KAZ 2:00.34 +11.514
41 Ignaz Gschwentner (B2) AUT 2:01.82 +13.002
42 Joonas Valge (A1) EST 2:02.07 +13.244
43 Xianghe Quan (B2) CHN 2:02.82 +14.001
DNF Joona Suomalainen (A2) FIN DNF -

Men - 500 meter
15.02.2019

PosNameNationTimeDiff
1 Kouki Kubo (A2) JPN 36.22 -
2 Artem Arefyev (A1) RUS 36.28 +0.056
3 Katsuhiro Kuratsubo (A1) JPN 36.35 +0.134
Janno Botman (A2) NED 36.35 +0.134
5 Sang-Hyeok Cho (A1) KOR 36.52 +0.300
6 Chen.00 Wang (A1) CHN 36.76 +0.543
7 Merijn Scheperkamp (A2) NED 36.84 +0.617
8 Damian Żurek (A2) POL 36.88 +0.655
9 Seong-Hyeon Park (A2) KOR 36.88 +0.661
10 Sergej Loginov (A2) RUS 36.94 +0.717
11 Pål Myhren Kristensen (A2) NOR 36.98 +0.762
12 Stepan Tsistjakov (A1) RUS 37.02 +0.796
13 Ignaz Gschwentner (B2) AUT 37.14 +0.924
14 Frank Roth (A1) CAN 37.15 +0.932
15 Hubert Marcotte (A1) CAN 37.31 +1.092
16 Jaewon Chung (A1) KOR 37.31 +1.093
17 Vjatsjeslav Zaretskij (A1) KAZ 37.32 +1.097
18 Sang-Hoon Oh (A1) KOR 37.32 +1.099
19 Isak Høiby (A2) NOR 37.35 +1.125
20 Francesco Betti (A2) ITA 37.37 +1.145
21 Ruslan Kirbjatjev (A2) KAZ 37.45 +1.225
22 Niklas Kurzmann (A1) GER 37.45 +1.234
23 Peter Riches (B2) GBR 37.51 SB +1.285
24 Nikolaj Trusov (A2) RUS 37.52 +1.297
25 Moritz Klein (A1) GER 37.55 +1.326
26 Joona Suomalainen (A2) FIN 37.59 +1.366
27 Max Reder (A2) GER 37.59 +1.371
28 Connor Howe (A2) CAN 37.60 +1.377
29 Xianghe Quan (B2) CHN 37.64 +1.423
30 Nicky Rosanelli (B1) ITA 37.66 +1.441
31 Nil Llop Izquierdo (B1) ESP 37.68 +1.458
32 Artur Galiyev (A2) KAZ 37.69 +1.471
33 Gabriel Odor (A1) AUT 37.70 +1.483
34 Piotr Nałęcki (A1) POL 37.73 SB +1.510
35 Hallgeir Engebråten (A2) NOR 37.75 +1.525
36 Ethan Cepuran (A2) USA 37.75 +1.532
37 Guowei Yang (A1) CHN 37.77 +1.547
38 Wiktor Grzybek (A1) POL 37.78 +1.564
39 Jakub Piotrowski (A2) POL 37.82 +1.601
40 Lukas Mann (A2) GER 37.83 +1.610
41 Jordy van Workum (A1) NED 37.91 +1.693
42 Peder Kongshaug (B2) NOR 37.93 +1.708
43 Yves Vergeer (A1) NED 37.93 +1.711
44 Vladislav Gapon (A1) BLR 38.01 +1.790
45 Yahor Damaratski (A2) BLR 38.04 +1.819
46 Austin Kleba (A2) USA 38.15 +1.933
47 Joonas Valge (A1) EST 38.20 +1.976
48 Tuukka Suomalainen (B1) FIN 38.41 +2.186
49 Helan Yertai (A1) CHN 38.43 +2.211
50 Jack Deibert (A1) CAN 38.45 +2.226
51 Casey Dawson (A1) USA 38.79 +2.566
52 Joon-Hyeong Park (A1) KOR 38.91 +2.689
53 Jonathan Tobon (C2) USA 53.77 +17.545
DNF Mika van Essen (A2) NED DNF -
DNF Mikołaj Jabłoński (A1) POL DNF -
SB - Seasonal Best

Men , Samalog - Allround Junior 500m/1500m/1000m/5000m
15. - 16.02.2019

PosNameNation500m1500m1000m5000mPointsDiff
1 Jaewon Chung (A1) KOR 37.31 (4) SB 1:48.82 (1) TRJ 1:11.60 (1) TRJ, PB 6:48.95 (2) 150.278 -
2 Stepan Tsistjakov (A1) RUS 37.02 (2) SB 1:52.52 (6) 1:11.92 (2) SB 6:53.72 (6) 151.858 SB +1.580
3 Francesco Betti (A2) ITA 37.37 (8) 1:50.83 (3) 1:13.00 (5) 6:50.99 (5) 151.912 SB +1.634
4 Lukas Mann (A2) GER 37.83 (13) 1:51.93 (4) 1:13.55 (8) 6:41.51 (1) 152.066 +1.788
5 Sergej Loginov (A2) RUS 36.94 (1) SB 1:50.81 (2) 1:12.03 (3) 7:02.77 (13) 152.168 +1.890
6 Ethan Cepuran (A2) USA 37.75 (11) 1:52.54 (7) 1:14.01 (11) 6:50.51 (4) 153.319 SB +3.041
7 Jordy van Workum (A1) NED 37.91 (14) 1:54.37 (12) 1:13.15 (6) 6:49.98 (3) 153.606 SB +3.328
8 Isak Høiby (A2) NOR 37.35 (7) 1:52.54 (7) 1:13.30 (7) 7:04.52 (14) 153.965 PB +3.687
9 Gabriel Odor (A1) AUT 37.70 (10) 1:51.93 (4) 1:13.78 (10) 7:01.53 (10) SB 154.053 NRJ +3.775
10 Connor Howe (A2) CAN 37.60 (9) 1:53.94 (11) 1:12.99 (4) 7:01.73 (12) 154.248 SB +3.970
11 Yahor Damaratski (A2) BLR 38.04 (16) 1:53.20 (9) 1:14.17 (12) 6:55.51 (8) 154.409 SB +4.131
12 Hubert Marcotte (A1) CAN 37.31 (4) 1:55.19 (14) 1:13.56 (9) 7:05.38 (15) 155.024 +4.746
13 Casey Dawson (A1) USA 38.79 (18) 1:53.78 (10) 1:15.20 (18) 6:58.63 (9) 156.179 SB +5.901
14 Jakub Piotrowski (A2) POL 37.82 (12) 1:55.10 (13) 1:14.60 (16) 7:08.05 (16) 156.291 SB +6.013
15 Jack Deibert (A1) CAN 38.45 (17) 1:56.94 (17) 1:15.19 (17) 6:55.49 (7) 156.574 +6.296
16 Joon-Hyeong Park (A1) KOR 38.91 (19) 1:56.90 (16) 1:15.58 (19) 7:01.63 (11) 157.829 +7.551
17 Frank Roth (A1) CAN 37.15 (3) 1:59.37 (20) 1:14.54 (14) 7:19.77 (18) 158.187 SB +7.909
18 Vjatsjeslav Zaretskij (A1) KAZ 37.32 (6) 1:57.83 (19) 1:14.57 (15) 7:45.14 (19) SB 160.395 NRJ +10.117
19 Jonathan Tobon (C2) USA 53.77 (20) 1:57.52 (18) 1:16.41 (20) 7:19.45 (17) 175.093 +24.815
Peder Kongshaug (B2) NOR 37.93 (15) 1:56.84 (15) 1:14.42 (13) DNF - -
WRJout - World Record Juniors (Outdoor), TRJ - Track Record Junior, AA2 - Age Group Record A1/A2, SB - Seasonal Best