Competition: World Junior Championships 2017

Information:
  • 130 athletes from 21 nations
  • 57 women and 73 men
  • 11 distances (1000m, 1500m, 3000m, 5000m, 500m, Mass Start, Team Pursuit, 6 Laps, Team Pursuit, 8 Laps, Team Sprint)
  • 866 races (14x mit DNF/DNS/DQ)

Text view of the competition results

World Junior Championships 2017
17. - 19.02.2017
Oulunkylän Liikuntapuisto (FIN)

500 meter (Women), 17.02.2017

POS   NAME                       AG   NAT   TIME    DIFF     RECORD   
1     Daria Kachanova            A2   RUS   39.90            TRJ      
2     Nan.98 Sun                 A1   CHN   40.95   +1.050            
3     Jutta Leerdam              A1   NED   41.10   +1.200            
4     Kaja Ziomek                A2   POL   41.43   +1.530            
5     Isabelle van Elst          A2   NED   41.48   +1.580            
6     Moe Kumagai                B1   JPN   41.55   +1.650            
7     Noemi Bonazza              A2   ITA   41.60   +1.700            
8     Da-Som Hwang               A2   KOR   41.65   +1.750            
9     Chiara Cristelli           A2   ITA   41.67   +1.770            
10    Chae-Rin Eom               A1   KOR   41.75   +1.850            
11    Huawei Li                  A1   CHN   41.87   +1.970            
12    Sining Yang                B2   CHN   41.88   +1.980            
13    Irina.98 Kuznetsova        A1   RUS   42.10   +2.200            
14    Joy Beune                  A1   NED   42.12   +2.220            
15    Seia Kawamura              A2   JPN   42.20   +2.300            
16    Ha-Eun Kim                 A2   KOR   42.36   +2.460            
17    Veronika Suslova           A2   RUS   42.37   +2.470            
18    Deborah Grisenti           A2   ITA   42.42   +2.520            
19    Sanne In 't Hof            A2   NED   42.44   +2.540            
20    Dongxue Xi                 A1   CHN   42.48   +2.580            
21    Hanna Nifantava            B2   BLR   42.49   +2.590            
22    Karolina Bosiek            B2   POL   42.53   +2.630            
23    Béatrice Lamarche          A1   CAN   42.53   +2.630            
24    Kristina Silaeva           B2   RUS   42.55   +2.650            
25    Lea Sophie Scholz          A1   GER   42.72   +2.820            
26    Saree Han                  A1   USA   42.86   +2.960            
27    Ane By Farstad             B2   NOR   43.00   +3.100            
28    Carolane Gingras           A2   CAN   43.02   +3.120            
      Véronique Déry             A1   CAN   43.02   +3.120            
30    Karina Akhmetova           A1   RUS   43.07   +3.170            
31    Julie Nistad Samsonsen     B2   NOR   43.11   +3.210            
32    Yauheniya Varabyova        A2   BLR   43.13   +3.230            
33    Ragne Wiklund              B2   NOR   43.18   +3.280            
34    Franchesca Bell            A2   USA   43.20   +3.300            
35    Brooklyn McDougall         A1   CAN   43.21   +3.310            
36    Karolina Gąsecka           B2   POL   43.33   +3.430            
37    Natalia Jabrzyk            B1   POL   43.43   +3.530            
38    Weiping Gan                B1   CHN   43.70   +3.800            
39    Tabea Theurich             A2   GER   43.71   +3.810            
40    Esther Munoz               A2   USA   43.78   +3.880            
41    Marija.98 Gromova          A2   KAZ   43.98   +4.080            
42    Jelizaveta.00 Kuznetsova   B1   KAZ   44.43   +4.530            
43    Jasmin Güntert             B2   SUI   44.47   +4.570            
44    Hannah Bosman              A2   USA   44.67   +4.770            
45    Natálie Kerschbaummayr     A2   CZE   44.94   +5.040            
46    Viktoria Schinnerl         B2   AUT   45.51   +5.610            
DQ    Mee-Ryeong Jeon            B2   KOR   -                         



500 meter (Men), 17.02.2017

POS   NAME                    AG   NAT   TIME    DIFF     RECORD   
1     Kouki Kubo              B2   JPN   36.86            TRJ      
2     Xuefeng Sun             A2   CHN   36.90   +0.040            
3     Ruslan.98 Zakharov      A1   RUS   37.31   +0.450            
4     Jae-Woong Jeong         A1   KOR   37.34   +0.480            
5     Samuli Suomalainen      A1   FIN   37.44   +0.580            
6     Tao Yang                A2   CHN   37.48   +0.620            
7     Niek Deelstra           A2   NED   37.58   +0.720            
8     Yanan.97 Jin            A2   CHN   37.61   +0.750            
9     Thijs Govers            A2   NED   37.61   +0.750            
10    Seong-Hyeon Park        B2   KOR   37.64   +0.780            
11    Jeremias Marx           A2   GER   37.74   +0.880            
12    Odin By Farstad         A2   NOR   37.84   +0.980            
13    Max Reder               B2   GER   38.07   +1.210            
14    Damian Żurek            B2   POL   38.16   +1.300            
15    Austin Kleba            B2   USA   38.20   +1.340            
16    Tijmen Snel             A2   NED   38.28   +1.420            
17    Tyson Langelaar         A1   CAN   38.29   +1.430            
18    Ole Jeske               A1   GER   38.32   +1.460            
19    Allan Dahl Johansson    A1   NOR   38.39   +1.530            
20    David Larue             A1   CAN   38.40   +1.540            
21    Jeffrey Rosanelli       A1   ITA   38.42   +1.560            
22    Evgeniy Bolgov          A1   BLR   38.44   +1.580            
23    Paul Galczinsky         A1   GER   38.47   +1.610            
24    Alemasi Kahanbai        A2   CHN   38.60   +1.740            
25    Marius Bratli           A2   NOR   38.65   +1.790            
26    Francesco Betti         B2   ITA   38.70   +1.840            
27    Isa Izmajlov            A2   RUS   38.73   +1.870            
28    Riki Hayashi            A1   JPN   38.75   +1.890            
29    Jan Świątek             A1   POL   38.83   +1.970            
30    Aleksandr Tsjizjikov    A2   KAZ   38.84   +1.980            
31    Chris Huizinga          A2   NED   38.84   +1.980            
32    Seok-Joong Yoon         A2   KOR   38.85   +1.990            
33    Juho-Jaakko Yli-Ilkka   A2   FIN   38.90   +2.040            
34    Hyeon-Min Oh            A2   KOR   39.01   +2.150            
35    Jesse Nieminen          B1   FIN   39.03   +2.170            
36    Antero Eskola           A2   FIN   39.13   +2.270            
37    Connor Howe             B2   CAN   39.13   +2.270            
38    Stanislav Ignatenko     A2   BLR   39.16   +2.300            
      David Karlingsjö        A2   SWE   39.16   +2.300            
40    Demjan Gavrilov         A2   KAZ   39.17   +2.310            
41    Yegor Yunin             A2   RUS   39.25   +2.390            
42    Artur Galiyev           B2   KAZ   39.35   +2.490            
43    Riku Tsuchiya           A2   JPN   39.39   +2.530            
44    Kaspar Kaljuvee         A2   EST   39.42   +2.560            
45    Mateusz Owczarek        A2   POL   39.47   +2.610            
46    Aleksandr Podolskij     A1   RUS   39.52   +2.660            
47    Aoi Yokoyama            A2   JPN   39.63   +2.770            
48    Gabriel Odor            B1   AUT   39.65   +2.790            
49    Dawid Burzykowski       A2   POL   39.69   +2.830            
50    Do-Hyeong Lee           A1   KOR   39.71   +2.850            
51    Lukas Mann              B2   GER   39.81   +2.950            
52    Magnus Bakken Haugli    A2   NOR   39.88   +3.020            
53    Jegor Bukin             A1   RUS   39.99   +3.130            
54    Vitaliy Chshigolev      A2   KAZ   40.04   +3.180            
55    Anvar Mukhamadejev      A1   KAZ   40.13   +3.270            
56    Mathias Hauer           A1   AUT   40.25   +3.390            
57    Gabriele Galli          A2   ITA   40.34   +3.480            
58    Ethan Cepuran           B2   USA   40.81   +3.950            
59    Graeme Fish             A2   CAN   40.82   +3.960            
DNF   Viktor Rudenko          A1   BLR   -                         
DNS   Zhibo Cui               A1   CHN   -                         
DQ    William Gebauer         A1   USA   -                         
DNF   Brandon Molenda         A2   USA   -                         



1500 meter (Women), 17.02.2017

POS   NAME                      AG   NAT   TIME      DIFF      RECORD   
1     Jutta Leerdam             A1   NED   2:07.29                      
2     Sanne In 't Hof           A2   NED   2:08.09   +0.800             
3     Daria Kachanova           A2   RUS   2:08.33   +1.040             
4     Joy Beune                 A1   NED   2:08.43   +1.140             
5     Noemi Bonazza             A2   ITA   2:10.86   +3.570             
6     Nan.98 Sun                A1   CHN   2:10.96   +3.670             
7     Béatrice Lamarche         A1   CAN   2:11.52   +4.230             
8     Ragne Wiklund             B2   NOR   2:12.12   +4.830             
9     Karolina Bosiek           B2   POL   2:12.58   +5.290             
10    Chae-Rin Eom              A1   KOR   2:12.65   +5.360             
11    Yuuna Yoshimura           B2   JPN   2:13.04   +5.750             
12    Ha-Eun Kim                A2   KOR   2:14.15   +6.860             
13    Deborah Grisenti          A2   ITA   2:14.23   +6.940             
14    Dongxue Xi                A1   CHN   2:14.51   +7.220             
15    Mee-Ryeong Jeon           B2   KOR   2:15.06   +7.770             
16    Seia Kawamura             A2   JPN   2:15.25   +7.960             
17    Weiping Gan               B1   CHN   2:15.30   +8.010             
18    Irina.98 Kuznetsova       A1   RUS   2:15.60   +8.310             
19    Karina Akhmetova          A1   RUS   2:15.79   +8.500             
20    Veronika Suslova          A2   RUS   2:16.10   +8.810             
21    Kanako Iijima             A2   JPN   2:16.29   +9.000             
22    Karolina Gąsecka          B2   POL   2:16.29   +9.000             
23    Viola Feichtner           A1   AUT   2:16.51   +9.220             
24    Lea Sophie Scholz         A1   GER   2:16.90   +9.610             
25    Véronique Déry            A1   CAN   2:17.09   +9.800             
26    Sining Yang               B2   CHN   2:17.47   +10.180            
27    Chiara Cristelli          A2   ITA   2:17.57   +10.280            
28    Natálie Kerschbaummayr    A2   CZE   2:17.85   +10.560            
29    Franchesca Bell           A2   USA   2:18.24   +10.950            
30    Natalia Jabrzyk           B1   POL   2:18.53   +11.240            
31    Hannah Bosman             A2   USA   2:19.05   +11.760            
32    Tabea Theurich            A2   GER   2:19.75   +12.460            
33    Polina Polukarova         A1   BLR   2:19.75   +12.460            
34    Viktoria Schinnerl        B2   AUT   2:19.95   +12.660            
35    Carolane Gingras          A2   CAN   2:21.42   +14.130            
36    Brooklyn McDougall        A1   CAN   2:24.04   +16.750            
37    Marija.98 Gromova         A2   KAZ   2:25.08   +17.790            
38    Samantha Snyder           A1   USA   2:27.04   +19.750            
39    Esther Munoz              A2   USA   2:27.48   +20.190            
40    Moe Kitahara              A2   JPN   2:36.14   +28.850            



1500 meter (Men), 17.02.2017

POS   NAME                      AG   NAT   TIME      DIFF      RECORD   
1     Allan Dahl Johansson      A1   NOR   1:54.05                      
2     Chris Huizinga            A2   NED   1:55.12   +1.070             
3     Tyson Langelaar           A1   CAN   1:55.66   +1.610             
4     Yegor Yunin               A2   RUS   1:56.04   +1.990             
5     Alemasi Kahanbai          A2   CHN   1:56.57   +2.520             
6     Hyeon-Min Oh              A2   KOR   1:56.72   +2.670             
7     Paul Galczinsky           A1   GER   1:57.44   +3.390             
8     David Larue               A1   CAN   1:57.44   +3.390             
9     Seok-Joong Yoon           A2   KOR   1:57.52   +3.470             
10    Riku Tsuchiya             A2   JPN   1:57.54   +3.490             
11    Riki Hayashi              A1   JPN   1:57.62   +3.570             
12    Tijmen Snel               A2   NED   1:57.89   +3.840             
13    Do-Hyeong Lee             A1   KOR   1:58.60   +4.550             
14    Jeremias Marx             A2   GER   1:58.72   +4.670             
15    Yanan.97 Jin              A2   CHN   1:58.90   +4.850             
16    Max Reder                 B2   GER   1:58.96   +4.910             
17    Magnus Bakken Haugli      A2   NOR   1:59.03   +4.980             
18    Francesco Betti           B2   ITA   1:59.25   +5.200             
19    Graeme Fish               A2   CAN   1:59.27   +5.220             
20    Evgeniy Bolgov            A1   BLR   1:59.40   +5.350             
21    Marius Bratli             A2   NOR   1:59.44   +5.390             
22    Lukas Mann                B2   GER   1:59.64   +5.590             
23    Aoi Yokoyama              A2   JPN   1:59.68   +5.630             
24    Mateusz Owczarek          A2   POL   1:59.93   +5.880             
25    Jegor Bukin               A1   RUS   2:00.01   +5.960             
26    Aleksandr Podolskij       A1   RUS   2:00.30   +6.250             
27    Kouki Takamizawa          B2   JPN   2:00.31   +6.260             
28    Samuli Suomalainen        A1   FIN   2:00.36   +6.310             
29    Dawid Burzykowski         A2   POL   2:00.59   +6.540             
30    Anton Iljusjenko          A2   BLR   2:00.99   +6.940             
31    Austin Kleba              B2   USA   2:01.01   +6.960             
32    Vetle Stangeland          A2   NOR   2:01.23   +7.180             
33    Gabriel Odor              B1   AUT   2:01.42   +7.370             
34    Jan Świątek               A1   POL   2:01.59   +7.540             
35    Damian Żurek              B2   POL   2:01.91   +7.860             
36    Connor Howe               B2   CAN   2:01.94   +7.890             
37    Ethan Cepuran             B2   USA   2:02.20   +8.150             
38    Jakub Kopriva             A1   CZE   2:02.25   +8.200             
39    Mathias Hauer             A1   AUT   2:02.30   +8.250             
40    Jeffrey Rosanelli         A1   ITA   2:02.38   +8.330             
41    Kaspar Kaljuvee           A2   EST   2:02.56   +8.510             
42    Gabriele Galli            A2   ITA   2:02.60   +8.550             
43    Isa Izmajlov              A2   RUS   2:02.66   +8.610             
44    Demjan Gavrilov           A2   KAZ   2:02.72   +8.670             
45    William Gebauer           A1   USA   2:03.09   +9.040             
46    Antero Eskola             A2   FIN   2:03.15   +9.100             
47    Wilhelm Ekensskär         A2   SWE   2:03.18   +9.130             
48    Viktor Rudenko            A1   BLR   2:03.33   +9.280             
49    Oliver Lindenskov         A2   DEN   2:03.39   +9.340             
50    David Karlingsjö          A2   SWE   2:03.62   +9.570             
51    Anvar Mukhamadejev        A1   KAZ   2:04.05   +10.000            
52    Juho-Jaakko Yli-Ilkka     A2   FIN   2:04.22   +10.170            
53    Vitaliy Chshigolev        A2   KAZ   2:04.59   +10.540            
54    Artur Galiyev             B2   KAZ   2:05.40   +11.350            
55    Conor Mcdermott-Mostowy   A1   USA   2:05.76   +11.710            
56    Colin Biermann            A2   SUI   2:06.86   +12.810            
DNF   Artur Janicki             A2   POL   -                            



1000 meter (Women), 18.02.2017

POS   NAME                      AG   NAT   TIME      DIFF      RECORD   
1     Daria Kachanova           A2   RUS   1:21.87             TRJ      
2     Joy Beune                 A1   NED   1:23.06   +1.190             
3     Béatrice Lamarche         A1   CAN   1:23.52   +1.650             
4     Nan.98 Sun                A1   CHN   1:23.82   +1.950             
5     Isabelle van Elst         A2   NED   1:24.07   +2.200             
6     Sanne In 't Hof           A2   NED   1:24.10   +2.230             
7     Jutta Leerdam             A1   NED   1:24.13   +2.260             
8     Ha-Eun Kim                A2   KOR   1:24.16   +2.290             
9     Noemi Bonazza             A2   ITA   1:24.22   +2.350             
10    Chiara Cristelli          A2   ITA   1:25.03   +3.160             
11    Lea Sophie Scholz         A1   GER   1:25.40   +3.530             
12    Ragne Wiklund             B2   NOR   1:25.65   +3.780             
13    Da-Som Hwang              A2   KOR   1:25.83   +3.960             
14    Sining Yang               B2   CHN   1:25.94   +4.070             
15    Chae-Rin Eom              A1   KOR   1:25.95   +4.080             
16    Deborah Grisenti          A2   ITA   1:26.11   +4.240             
17    Irina.98 Kuznetsova       A1   RUS   1:26.25   +4.380             
18    Weiping Gan               B1   CHN   1:26.32   +4.450             
19    Karolina Bosiek           B2   POL   1:26.33   +4.460             
20    Seia Kawamura             A2   JPN   1:26.45   +4.580             
21    Kaja Ziomek               A2   POL   1:26.65   +4.780             
22    Veronika Suslova          A2   RUS   1:26.90   +5.030             
23    Dongxue Xi                A1   CHN   1:27.00   +5.130             
24    Mee-Ryeong Jeon           B2   KOR   1:27.24   +5.370             
25    Karina Akhmetova          A1   RUS   1:27.35   +5.480             
26    Carolane Gingras          A2   CAN   1:27.57   +5.700             
27    Véronique Déry            A1   CAN   1:27.76   +5.890             
28    Moe Kumagai               B1   JPN   1:28.05   +6.180             
29    Natalia Jabrzyk           B1   POL   1:28.21   +6.340             
30    Hanna Nifantava           B2   BLR   1:28.47   +6.600             
31    Karolina Gąsecka          B2   POL   1:28.47   +6.600             
32    Franchesca Bell           A2   USA   1:29.12   +7.250             
33    Tabea Theurich            A2   GER   1:29.32   +7.450             
34    Natálie Kerschbaummayr    A2   CZE   1:29.40   +7.530             
35    Yauheniya Varabyova       A2   BLR   1:29.94   +8.070             
36    Ane By Farstad            B2   NOR   1:30.13   +8.260             
37    Julie Nistad Samsonsen    B2   NOR   1:30.32   +8.450             
38    Hannah Bosman             A2   USA   1:30.32   +8.450             
39    Viktoria Schinnerl        B2   AUT   1:30.55   +8.680             
40    Brooklyn McDougall        A1   CAN   1:30.61   +8.740             
41    Jasmin Güntert            B2   SUI   1:31.83   +9.960             
42    Marija.98 Gromova         A2   KAZ   1:32.37   +10.500            
43    Polina Polukarova         A1   BLR   1:32.56   +10.690            
44    Saree Han                 A1   USA   1:32.57   +10.700            
45    Esther Munoz              A2   USA   1:32.65   +10.780            



1000 meter (Men), 18.02.2017

POS   NAME                    AG   NAT   TIME      DIFF     RECORD   
1     Allan Dahl Johansson    A1   NOR   1:14.25                     
2     Kouki Kubo              B2   JPN   1:14.29   +0.040            
3     Tyson Langelaar         A1   CAN   1:14.91   +0.660            
4     David Larue             A1   CAN   1:15.05   +0.800            
5     Chris Huizinga          A2   NED   1:15.18   +0.930            
6     Yanan.97 Jin            A2   CHN   1:15.53   +1.280            
7     Evgeniy Bolgov          A1   BLR   1:15.57   +1.320            
8     Jae-Woong Jeong         A1   KOR   1:15.70   +1.450            
9     Yegor Yunin             A2   RUS   1:15.74   +1.490            
10    Jeremias Marx           A2   GER   1:16.00   +1.750            
11    Thijs Govers            A2   NED   1:16.02   +1.770            
12    Max Reder               B2   GER   1:16.08   +1.830            
13    Paul Galczinsky         A1   GER   1:16.16   +1.910            
14    Riki Hayashi            A1   JPN   1:16.26   +2.010            
15    Mateusz Owczarek        A2   POL   1:16.37   +2.120            
16    Tao Yang                A2   CHN   1:16.55   +2.300            
17    Alemasi Kahanbai        A2   CHN   1:16.55   +2.300            
18    Niek Deelstra           A2   NED   1:16.56   +2.310            
19    Hyeon-Min Oh            A2   KOR   1:16.56   +2.310            
20    Odin By Farstad         A2   NOR   1:16.71   +2.460            
21    Ruslan.98 Zakharov      A1   RUS   1:16.82   +2.570            
22    Isa Izmajlov            A2   RUS   1:16.86   +2.610            
23    Samuli Suomalainen      A1   FIN   1:16.92   +2.670            
24    Marius Bratli           A2   NOR   1:17.35   +3.100            
25    Xuefeng Sun             A2   CHN   1:17.36   +3.110            
26    Francesco Betti         B2   ITA   1:17.37   +3.120            
27    Jan Świątek             A1   POL   1:17.38   +3.130            
28    Riku Tsuchiya           A2   JPN   1:17.50   +3.250            
29    Aoi Yokoyama            A2   JPN   1:17.81   +3.560            
30    Austin Kleba            B2   USA   1:17.81   +3.560            
31    Damian Żurek            B2   POL   1:17.89   +3.640            
32    Brandon Molenda         A2   USA   1:17.96   +3.710            
33    Jegor Bukin             A1   RUS   1:17.98   +3.730            
34    Ole Jeske               A1   GER   1:18.22   +3.970            
35    Do-Hyeong Lee           A1   KOR   1:18.22   +3.970            
36    Viktor Rudenko          A1   BLR   1:18.28   +4.030            
37    Magnus Bakken Haugli    A2   NOR   1:18.28   +4.030            
38    Seok-Joong Yoon         A2   KOR   1:18.32   +4.070            
39    Jeffrey Rosanelli       A1   ITA   1:18.50   +4.250            
40    Dawid Burzykowski       A2   POL   1:18.63   +4.380            
41    Connor Howe             B2   CAN   1:18.68   +4.430            
42    Gabriel Odor            B1   AUT   1:18.93   +4.680            
43    Kaspar Kaljuvee         A2   EST   1:19.02   +4.770            
44    William Gebauer         A1   USA   1:19.33   +5.080            
45    Mathias Hauer           A1   AUT   1:19.34   +5.090            
46    Demjan Gavrilov         A2   KAZ   1:19.36   +5.110            
47    Juho-Jaakko Yli-Ilkka   A2   FIN   1:19.54   +5.290            
48    Anvar Mukhamadejev      A1   KAZ   1:19.72   +5.470            
49    Anton Iljusjenko        A2   BLR   1:19.98   +5.730            
50    Aleksandr Tsjizjikov    A2   KAZ   1:20.08   +5.830            
51    Artur Galiyev           B2   KAZ   1:20.10   +5.850            
52    Graeme Fish             A2   CAN   1:20.18   +5.930            
53    Wilhelm Ekensskär       A2   SWE   1:20.23   +5.980            
54    Ethan Cepuran           B2   USA   1:20.35   +6.100            
55    Antero Eskola           A2   FIN   1:20.88   +6.630            
56    Stanislav Ignatenko     A2   BLR   1:20.97   +6.720            
57    David Karlingsjö        A2   SWE   1:21.17   +6.920            
DNS   Kouki Takamizawa        B2   JPN   -                           
DNF   Tijmen Snel             A2   NED   -                           



3000 meter (Women), 18.02.2017

POS   NAME                      AG   NAT   TIME      DIFF      RECORD   
1     Joy Beune                 A1   NED   4:35.90                      
2     Sanne In 't Hof           A2   NED   4:37.14   +1.240             
3     Jutta Leerdam             A1   NED   4:38.27   +2.370             
4     Yuuna Yoshimura           B2   JPN   4:41.40   +5.500             
5     Ragne Wiklund             B2   NOR   4:42.04   +6.140             
6     Viola Feichtner           A1   AUT   4:42.47   +6.570             
7     Karolina Bosiek           B2   POL   4:43.89   +7.990             
8     Béatrice Lamarche         A1   CAN   4:47.52   +11.620            
9     Dongxue Xi                A1   CHN   4:51.26   +15.360            
10    Nan.98 Sun                A1   CHN   4:52.01   +16.110            
11    Seia Kawamura             A2   JPN   4:53.41   +17.510            
12    Noemi Bonazza             A2   ITA   4:53.86   +17.960            
13    Karolina Gąsecka          B2   POL   4:54.07   +18.170            
14    Sining Yang               B2   CHN   4:54.62   +18.720            
15    Deborah Grisenti          A2   ITA   4:55.24   +19.340            
16    Moe Kitahara              A2   JPN   4:55.43   +19.530            
17    Hannah Bosman             A2   USA   4:55.48   +19.580            
18    Véronique Déry            A1   CAN   4:56.00   +20.100            
19    Chae-Rin Eom              A1   KOR   4:56.15   +20.250            
20    Kanako Iijima             A2   JPN   4:56.88   +20.980            
21    Veronika Suslova          A2   RUS   4:58.16   +22.260            
22    Viktoria Schinnerl        B2   AUT   4:58.52   +22.620            
23    Weiping Gan               B1   CHN   4:59.69   +23.790            
24    Natálie Kerschbaummayr    A2   CZE   5:00.95   +25.050            
25    Natalia Jabrzyk           B1   POL   5:03.70   +27.800            
26    Tabea Theurich            A2   GER   5:04.30   +28.400            
27    Karina Akhmetova          A1   RUS   5:05.39   +29.490            
28    Lea Sophie Scholz         A1   GER   5:05.50   +29.600            
29    Franchesca Bell           A2   USA   5:06.50   +30.600            
30    Carolane Gingras          A2   CAN   5:07.00   +31.100            
31    Olga Kaczmarek            B2   POL   5:10.22   +34.320            
32    Esther Munoz              A2   USA   5:10.28   +34.380            
33    Anni Käsnänen             A1   FIN   5:17.22   +41.320            
34    Anna.99 Kovaleva          B2   BLR   5:18.35   +42.450            
35    Samantha Snyder           A1   USA   5:18.47   +42.570            
DNS   Mee-Ryeong Jeon           B2   KOR   -                            



5000 meter (Men), 18.02.2017

POS   NAME                      AG   NAT   TIME      DIFF        RECORD   
1     Chris Huizinga            A2   NED   6:46.40               TR       
2     Marwin Talsma             A2   NED   6:56.45   +10.050              
3     Graeme Fish               A2   CAN   6:58.48   +12.080              
4     Hyeon-Min Oh              A2   KOR   7:01.75   +15.350              
5     Riku Tsuchiya             A2   JPN   7:02.04   +15.640              
6     Riki Hayashi              A1   JPN   7:02.19   +15.790              
7     Alemasi Kahanbai          A2   CHN   7:05.55   +19.150              
8     Yegor Yunin               A2   RUS   7:06.62   +20.220              
9     Allan Dahl Johansson      A1   NOR   7:09.87   +23.470              
10    Magnus Bakken Haugli      A2   NOR   7:11.12   +24.720              
11    Aoi Yokoyama              A2   JPN   7:11.79   +25.390              
12    Jegor Bukin               A1   RUS   7:13.33   +26.930              
13    Mathias Hauer             A1   AUT   7:15.73   +29.330              
14    Vetle Stangeland          A2   NOR   7:16.82   +30.420              
15    Tyson Langelaar           A1   CAN   7:17.66   +31.260              
16    Ethan Cepuran             B2   USA   7:18.83   +32.430              
17    Kouki Takamizawa          B2   JPN   7:19.23   +32.830              
18    Paul Galczinsky           A1   GER   7:19.89   +33.490              
19    Seok-Joong Yoon           A2   KOR   7:20.52   +34.120              
20    David Larue               A1   CAN   7:21.55   +35.150              
21    Jakub Kopriva             A1   CZE   7:25.36   +38.960              
22    Aleksandr Podolskij       A1   RUS   7:26.48   +40.080              
23    Do-Hyeong Lee             A1   KOR   7:27.55   +41.150              
24    Lukas Mann                B2   GER   7:28.24   +41.840              
25    Francesco Betti           B2   ITA   7:29.04   +42.640              
26    Jeremias Marx             A2   GER   7:30.51   +44.110              
27    Mateusz Owczarek          A2   POL   7:30.85   +44.450              
28    Conor Mcdermott-Mostowy   A1   USA   7:31.42   +45.020              
29    Yanan.97 Jin              A2   CHN   7:34.10   +47.700              
30    Kaspar Kaljuvee           A2   EST   7:37.09   +50.690              
31    Artur Janicki             A2   POL   7:37.69   +51.290              
32    Austin Kleba              B2   USA   7:42.87   +56.470              
33    Connor Howe               B2   CAN   7:44.44   +58.040              
34    Oliver Lindenskov         A2   DEN   7:44.52   +58.120     SB       
35    Wilhelm Ekensskär         A2   SWE   7:49.49   +1.03.090            
36    Colin Biermann            A2   SUI   7:51.54   +1.05.140            
37    Demjan Gavrilov           A2   KAZ   7:52.46   +1.06.060            



Team Sprint (Women), 18.02.2017

POS   NAME                     AG   NAT   TIME      DIFF     RECORD    
1     Huawei Li                A1   CHN   1:34.86            WRJ, TR   
1     Sining Yang              B2   CHN   1:34.86            WRJ, TR   
1     Nan.98 Sun               A1   CHN   1:34.86            WRJ, TR   
2     Deborah Grisenti         A2   ITA   1:35.18   +0.320             
2     Chiara Cristelli         A2   ITA   1:35.18   +0.320             
2     Noemi Bonazza            A2   ITA   1:35.18   +0.320             
3     Da-Som Hwang             A2   KOR   1:35.54   +0.680             
3     Chae-Rin Eom             A1   KOR   1:35.54   +0.680   SB        
3     Ha-Eun Kim               A2   KOR   1:35.54   +0.680   SB        
4     Irina.98 Kuznetsova      A1   RUS   1:35.56   +0.700             
4     Daria Kachanova          A2   RUS   1:35.56   +0.700             
4     Kristina Silaeva         B2   RUS   1:35.56   +0.700             
5     Brooklyn McDougall       A1   CAN   1:37.47   +2.610   NRJ       
5     Carolane Gingras         A2   CAN   1:37.47   +2.610   NRJ       
5     Véronique Déry           A1   CAN   1:37.47   +2.610   NRJ       
6     Julie Nistad Samsonsen   B2   NOR   1:38.21   +3.350   NRJ, NR   
6     Ane By Farstad           B2   NOR   1:38.21   +3.350   NRJ, NR   
6     Ragne Wiklund            B2   NOR   1:38.21   +3.350   NRJ, NR   
7     Saree Han                A1   USA   1:39.32   +4.460   NRJ, NR   
7     Esther Munoz             A2   USA   1:39.32   +4.460   NRJ, NR   
7     Franchesca Bell          A2   USA   1:39.32   +4.460   NRJ, NR   
8     Yuuna Yoshimura          B2   JPN   1:39.50   +4.640   PB        
8     Seia Kawamura            A2   JPN   1:39.50   +4.640             
8     Moe Kumagai              B1   JPN   1:39.50   +4.640   PB        
9     Polina Polukarova        A1   BLR   1:42.31   +7.450             
9     Yauheniya Varabyova      A2   BLR   1:42.31   +7.450             
9     Hanna Nifantava          B2   BLR   1:42.31   +7.450             
10    Elisa Dul                A1   NED   1:44.30   +9.440             
10    Isabelle van Elst        A2   NED   1:44.30   +9.440             
10    Jutta Leerdam            A1   NED   1:44.30   +9.440             



Team Sprint (Men), 18.02.2017

POS   NAME                    AG   NAT   TIME      DIFF     RECORD   
1     Niek Deelstra           A2   NED   1:25.65            TR       
1     Thijs Govers            A2   NED   1:25.65            TR       
1     Tijmen Snel             A2   NED   1:25.65            TR       
2     Connor Howe             B2   CAN   1:25.94   +0.290   NRJ      
2     Tyson Langelaar         A1   CAN   1:25.94   +0.290   NRJ      
2     David Larue             A1   CAN   1:25.94   +0.290   NRJ      
3     Ole Jeske               A1   GER   1:26.10   +0.450   SB       
3     Jeremias Marx           A2   GER   1:26.10   +0.450   SB       
3     Max Reder               B2   GER   1:26.10   +0.450   SB       
4     Riki Hayashi            A1   JPN   1:26.46   +0.810   PB       
4     Kouki Kubo              B2   JPN   1:26.46   +0.810            
4     Aoi Yokoyama            A2   JPN   1:26.46   +0.810   PB       
5     Tao Yang                A2   CHN   1:26.49   +0.840            
5     Yanan.97 Jin            A2   CHN   1:26.49   +0.840            
5     Xuefeng Sun             A2   CHN   1:26.49   +0.840            
6     Stanislav Ignatenko     A2   BLR   1:27.55   +1.900            
6     Viktor Rudenko          A1   BLR   1:27.55   +1.900            
6     Evgeniy Bolgov          A1   BLR   1:27.55   +1.900            
7     Seong-Hyeon Park        B2   KOR   1:27.65   +2.000            
7     Jae-Woong Jeong         A1   KOR   1:27.65   +2.000   SB       
7     Hyeon-Min Oh            A2   KOR   1:27.65   +2.000            
8     Samuli Suomalainen      A1   FIN   1:28.36   +2.710            
8     Juho-Jaakko Yli-Ilkka   A2   FIN   1:28.36   +2.710            
8     Jesse Nieminen          B1   FIN   1:28.36   +2.710            
9     Brandon Molenda         A2   USA   1:29.45   +3.800   NRJ      
9     William Gebauer         A1   USA   1:29.45   +3.800   NRJ      
9     Austin Kleba            B2   USA   1:29.45   +3.800   NRJ      
10    Jeffrey Rosanelli       A1   ITA   1:30.57   +4.920            
10    Francesco Betti         B2   ITA   1:30.57   +4.920            
10    Gabriele Galli          A2   ITA   1:30.57   +4.920   SB       
11    Artur Galiyev           B2   KAZ   1:30.71   +5.060            
11    Demjan Gavrilov         A2   KAZ   1:30.71   +5.060            
11    Aleksandr Tsjizjikov    A2   KAZ   1:30.71   +5.060   SB       



Mass Start (Women), 19.02.2017

POS   NAME                       AG   NAT   TIME      DIFF        RECORD   
1     Elisa Dul                  A1   NED   6:54.80                        
2     Sanne In 't Hof            A2   NED   6:55.20   +0.400               
3     Béatrice Lamarche          A1   CAN   6:56.69   +1.890               
4     Lea Sophie Scholz          A1   GER   7:04.11   +9.310               
5     Tabea Theurich             A2   GER   7:03.04   +8.240               
6     Ragne Wiklund              B2   NOR   6:57.31   +2.510               
7     Mee-Ryeong Jeon            B2   KOR   6:57.43   +2.630               
8     Kristina Silaeva           B2   RUS   6:57.48   +2.680               
9     Véronique Déry             A1   CAN   6:57.49   +2.690               
10    Ha-Eun Kim                 A2   KOR   6:57.57   +2.770               
11    Noemi Bonazza              A2   ITA   6:57.73   +2.930               
12    Franchesca Bell            A2   USA   6:57.85   +3.050               
13    Kanako Iijima              A2   JPN   6:58.23   +3.430               
14    Jasmin Güntert             B2   SUI   6:58.30   +3.500               
15    Weiping Gan                B1   CHN   6:58.59   +3.790               
16    Anna.99 Kovaleva           B2   BLR   6:59.65   +4.850               
17    Viola Feichtner            A1   AUT   7:00.76   +5.960               
18    Natálie Kerschbaummayr     A2   CZE   7:01.31   +6.510               
19    Natalia Jabrzyk            B1   POL   7:03.69   +8.890               
20    Jelizaveta.00 Kuznetsova   B1   KAZ   7:03.81   +9.010               
21    Hannah Bosman              A2   USA   7:24.81   +30.010              
22    Deborah Grisenti           A2   ITA   7:39.14   +44.340              
23    Marija.98 Gromova          A2   KAZ   7:06.30   +11.500              
24    Ane By Farstad             B2   NOR   7:06.43   +11.630              
25    Olga Kaczmarek             B2   POL   7:06.55   +11.750              
26    Yauheniya Varabyova        A2   BLR   2:30.77   -4.24.030            
DQ    Nan.98 Sun                 A1   CHN   -                              
DQ    Moe Kitahara               A2   JPN   -                              



Mass Start (Men), 19.02.2017

POS   NAME                   AG   NAT   TIME      DIFF      RECORD   
1     Chris Huizinga         A2   NED   6:13.44                      
2     Hyeon-Min Oh           A2   KOR   6:14.13   +0.690             
3     Graeme Fish            A2   CAN   6:14.42   +0.980             
4     Ole Jeske              A1   GER   6:44.31   +30.870            
5     Samuli Suomalainen     A1   FIN   6:43.51   +30.070            
6     Oliver Lindenskov      A2   DEN   6:43.75   +30.310            
7     Do-Hyeong Lee          A1   KOR   6:14.57   +1.130             
8     Tyson Langelaar        A1   CAN   6:14.69   +1.250             
9     Aoi Yokoyama           A2   JPN   6:14.72   +1.280             
10    Alemasi Kahanbai       A2   CHN   6:14.94   +1.500             
11    Kouki Takamizawa       B2   JPN   6:15.01   +1.570             
12    Yanan.97 Jin           A2   CHN   6:15.25   +1.810             
13    Gabriele Galli         A2   ITA   6:16.17   +2.730             
14    Gabriel Odor           B1   AUT   6:16.18   +2.740             
15    Mateusz Owczarek       A2   POL   6:16.66   +3.220             
16    Jeremias Marx          A2   GER   6:16.75   +3.310             
17    Vetle Stangeland       A2   NOR   6:17.38   +3.940             
18    Jakub Kopriva          A1   CZE   6:17.50   +4.060             
19    Colin Biermann         A2   SUI   6:17.57   +4.130             
20    Jan Świątek            A1   POL   6:17.64   +4.200             
21    Kaspar Kaljuvee        A2   EST   6:18.50   +5.060             
22    Marwin Talsma          A2   NED   6:18.59   +5.150             
23    Ethan Cepuran          B2   USA   6:20.01   +6.570             
24    Magnus Bakken Haugli   A2   NOR   6:21.46   +8.020             
25    David Karlingsjö       A2   SWE   6:43.00   +29.560            
26    Evgeniy Bolgov         A1   BLR   6:48.20   +34.760            
27    Demjan Gavrilov        A2   KAZ   6:51.71   +38.270            
28    Isa Izmajlov           A2   RUS   6:51.86   +38.420            



Team Pursuit (Women), 19.02.2017

POS   NAME                 AG   NAT   TIME      DIFF      RECORD   
1     Joy Beune            A1   NED   3:23.43             TR       
1     Elisa Dul            A1   NED   3:23.43             TR, SB   
1     Sanne In 't Hof      A2   NED   3:23.43             TR       
2     Kanako Iijima        A2   JPN   3:26.04   +2.610             
2     Seia Kawamura        A2   JPN   3:26.04   +2.610    PB       
2     Moe Kitahara         A2   JPN   3:26.04   +2.610             
3     Noemi Bonazza        A2   ITA   3:27.08   +3.650             
3     Chiara Cristelli     A2   ITA   3:27.08   +3.650             
3     Deborah Grisenti     A2   ITA   3:27.08   +3.650             
4     Véronique Déry       A1   CAN   3:27.22   +3.790    PB       
4     Béatrice Lamarche    A1   CAN   3:27.22   +3.790    PB       
4     Carolane Gingras     A2   CAN   3:27.22   +3.790    PB       
5     Weiping Gan          B1   CHN   3:27.80   +4.370             
5     Nan.98 Sun           A1   CHN   3:27.80   +4.370             
5     Dongxue Xi           A1   CHN   3:27.80   +4.370             
6     Da-Som Hwang         A2   KOR   3:28.84   +5.410    PB       
6     Mee-Ryeong Jeon      B2   KOR   3:28.84   +5.410    PB       
6     Ha-Eun Kim           A2   KOR   3:28.84   +5.410    PB       
7     Karolina Bosiek      B2   POL   3:35.05   +11.620            
7     Karolina Gąsecka     B2   POL   3:35.05   +11.620            
7     Natalia Jabrzyk      B1   POL   3:35.05   +11.620            
8     Esther Munoz         A2   USA   3:38.44   +15.010   PB       
8     Hannah Bosman        A2   USA   3:38.44   +15.010   PB       
8     Franchesca Bell      A2   USA   3:38.44   +15.010   PB       
9     Anna.99 Kovaleva     B2   BLR   3:40.28   +16.850            
9     Polina Polukarova    A1   BLR   3:40.28   +16.850            
9     Hanna Nifantava      B2   BLR   3:40.28   +16.850            



Team Pursuit (Men), 19.02.2017

POS   NAME                      AG   NAT   TIME      DIFF      RECORD   
1     Riki Hayashi              A1   JPN   4:09.65             TR       
1     Riku Tsuchiya             A2   JPN   4:09.65             TR       
1     Aoi Yokoyama              A2   JPN   4:09.65             TR       
2     Chris Huizinga            A2   NED   4:11.08   +1.430             
2     Tijmen Snel               A2   NED   4:11.08   +1.430             
2     Marwin Talsma             A2   NED   4:11.08   +1.430             
3     Allan Dahl Johansson      A1   NOR   4:14.09   +4.440             
3     Magnus Bakken Haugli      A2   NOR   4:14.09   +4.440             
3     Marius Bratli             A2   NOR   4:14.09   +4.440             
4     Zhibo Cui                 A1   CHN   4:14.98   +5.330             
4     Yanan.97 Jin              A2   CHN   4:14.98   +5.330             
4     Alemasi Kahanbai          A2   CHN   4:14.98   +5.330             
5     Graeme Fish               A2   CAN   4:15.21   +5.560    SB       
5     Connor Howe               B2   CAN   4:15.21   +5.560    SB       
5     David Larue               A1   CAN   4:15.21   +5.560    SB       
6     Seok-Joong Yoon           A2   KOR   4:15.65   +6.000    SB       
6     Hyeon-Min Oh              A2   KOR   4:15.65   +6.000    SB       
6     Do-Hyeong Lee             A1   KOR   4:15.65   +6.000    SB       
7     Jegor Bukin               A1   RUS   4:16.21   +6.560             
7     Isa Izmajlov              A2   RUS   4:16.21   +6.560    PB       
7     Aleksandr Podolskij       A1   RUS   4:16.21   +6.560             
8     Dawid Burzykowski         A2   POL   4:18.31   +8.660             
8     Artur Janicki             A2   POL   4:18.31   +8.660             
8     Mateusz Owczarek          A2   POL   4:18.31   +8.660             
9     Jeremias Marx             A2   GER   4:20.17   +10.520            
9     Lukas Mann                B2   GER   4:20.17   +10.520            
9     Paul Galczinsky           A1   GER   4:20.17   +10.520            
10    Vitaliy Chshigolev        A2   KAZ   4:28.08   +18.430            
10    Artur Galiyev             B2   KAZ   4:28.08   +18.430   SB       
10    Demjan Gavrilov           A2   KAZ   4:28.08   +18.430            
11    Francesco Betti           B2   ITA   4:30.79   +21.140            
11    Gabriele Galli            A2   ITA   4:30.79   +21.140            
11    Jeffrey Rosanelli         A1   ITA   4:30.79   +21.140            
12    William Gebauer           A1   USA   4:33.23   +23.580   PB       
12    Austin Kleba              B2   USA   4:33.23   +23.580   PB       
12    Conor Mcdermott-Mostowy   A1   USA   4:33.23   +23.580   PB       



Mini Combination (Women), 17. - 18.02.2017

POS   NAME                      AG   NAT   500M              1500M                  1000M               3000M                  POINTS    DIFF      RECORDS   
1     Jutta Leerdam             A1   NED   41.10   (2)       2:07.29   (1)    TRJ   1:24.13   (5)       4:38.27   (3)          171.973             TR        
2     Joy Beune                 A1   NED   42.12   (6)       2:08.43   (3)          1:23.06   (1)       4:35.90   (1)    TRJ   172.443   +0.470              
3     Sanne In 't Hof           A2   NED   42.44   (10)      2:08.09   (2)          1:24.10   (4)       4:37.14   (2)          173.376   +1.403              
4     Nan.98 Sun                A1   CHN   40.95   (1)       2:10.96   (5)          1:23.82   (3)       4:52.01   (8)          175.181   +3.208              
5     Béatrice Lamarche         A1   CAN   42.53   (12)      2:11.52   (6)          1:23.52   (2)       4:47.52   (6)          176.050   +4.077    SB        
6     Noemi Bonazza             A2   ITA   41.60   (3)       2:10.86   (4)          1:24.22   (6)       4:53.86   (10)         176.306   +4.333              
7     Ragne Wiklund             B2   NOR   43.18   (18)      2:12.12   (7)          1:25.65   (8)       4:42.04   (4)          177.051   +5.078              
8     Karolina Bosiek           B2   POL   42.53   (12)      2:12.58   (8)          1:26.33   (13)      4:43.89   (5)          177.203   +5.230              
9     Chae-Rin Eom              A1   KOR   41.75   (4)       2:12.65   (9)          1:25.95   (10)      4:56.15   (16)         178.299   +6.326              
10    Dongxue Xi                A1   CHN   42.48   (11)      2:14.51   (11)         1:27.00   (16)      4:51.26   (7)          179.359   +7.386              
11    Seia Kawamura             A2   JPN   42.20   (7)       2:15.25   (12)         1:26.45   (14)      4:53.41   (9)          179.409   +7.436              
12    Deborah Grisenti          A2   ITA   42.42   (9)       2:14.23   (10)         1:26.11   (11)      4:55.24   (13)         179.424   +7.451              
13    Sining Yang               B2   CHN   41.88   (5)       2:17.47   (19)         1:25.94   (9)       4:54.62   (12)         179.776   +7.803              
14    Veronika Suslova          A2   RUS   42.37   (8)       2:16.10   (15)         1:26.90   (15)      4:58.16   (17)         180.879   +8.906              
15    Weiping Gan               B1   CHN   43.70   (22)      2:15.30   (13)         1:26.32   (12)      4:59.69   (19)         181.908   +9.935              
16    Véronique Déry            A1   CAN   43.02   (15)      2:17.09   (18)         1:27.76   (19)      4:56.00   (15)         181.929   +9.956    SB        
17    Lea Sophie Scholz         A1   GER   42.72   (14)      2:16.90   (17)         1:25.40   (7)       5:05.50   (24)         181.969   +9.996              
18    Karolina Gąsecka          B2   POL   43.33   (20)      2:16.29   (16)         1:28.47   (21)      4:54.07   (11)         182.006   +10.033             
19    Karina Akhmetova          A1   RUS   43.07   (17)      2:15.79   (14)         1:27.35   (17)      5:05.39   (23)         182.906   +10.933             
20    Natalia Jabrzyk           B1   POL   43.43   (21)      2:18.53   (22)         1:28.21   (20)      5:03.70   (21)         184.327   +12.354             
21    Franchesca Bell           A2   USA   43.20   (19)      2:18.24   (21)         1:29.12   (22)      5:06.50   (25)         184.923   +12.950   PB        
22    Carolane Gingras          A2   CAN   43.02   (15)      2:21.42   (26)         1:27.57   (18)      5:07.00   (26)         185.111   +13.138   PB        
23    Hannah Bosman             A2   USA   44.67   (25)      2:19.05   (23)         1:30.32   (25)      4:55.48   (14)         185.426   +13.453             
24    Tabea Theurich            A2   GER   43.71   (23)      2:19.75   (24)         1:29.32   (23)      5:04.30   (22)         185.669   +13.696             
25    Natálie Kerschbaummayr    A2   CZE   44.94   (26)      2:17.85   (20)         1:29.40   (24)      5:00.95   (20)         185.748   +13.775             
26    Viktoria Schinnerl        B2   AUT   45.51   (27)      2:19.95   (25)         1:30.55   (26)      4:58.52   (18)         187.188   +15.215             
27    Esther Munoz              A2   USA   43.78   (24)      2:27.48   (27)         1:32.65   (27)      5:10.28   (27)         190.978   +19.005             



Allround Junior (Men), 17. - 18.02.2017

POS   NAME                    AG   NAT   500M              1500M                 1000M                  5000M                 POINTS    DIFF      RECORDS   
1     Chris Huizinga          A2   NED   38.84   (20)      1:55.12   (2)         1:15.18   (4)          6:46.40   (1)         155.443             TR        
2     Allan Dahl Johansson    A1   NOR   38.39   (9)       1:54.05   (1)    TR   1:14.25   (1)    TRJ   7:09.87   (8)         156.518   +1.075              
3     Tyson Langelaar         A1   CAN   38.29   (8)       1:55.66   (3)         1:14.91   (2)          7:17.66   (13)        158.064   +2.621              
4     Alemasi Kahanbai        A2   CHN   38.60   (14)      1:56.57   (5)         1:16.55   (13)         7:05.55   (6)         158.286   +2.843              
5     Riki Hayashi            A1   JPN   38.75   (18)      1:57.62   (11)        1:16.26   (11)         7:02.19   (5)         158.305   +2.862              
6     Hyeon-Min Oh            A2   KOR   39.01   (23)      1:56.72   (6)         1:16.56   (14)         7:01.75   (3)         158.371   +2.928              
7     Yegor Yunin             A2   RUS   39.25   (28)      1:56.04   (4)         1:15.74   (7)          7:06.62   (7)         158.462   +3.019              
8     David Larue             A1   CAN   38.40   (10)      1:57.44   (7)         1:15.05   (3)          7:21.55   (17)        159.226   +3.783              
9     Riku Tsuchiya           A2   JPN   39.39   (30)      1:57.54   (10)        1:17.50   (20)         7:02.04   (4)         159.524   +4.081              
10    Paul Galczinsky         A1   GER   38.47   (13)      1:57.44   (7)         1:16.16   (10)         7:19.89   (15)        159.685   +4.242              
11    Jeremias Marx           A2   GER   37.74   (3)       1:58.72   (14)        1:16.00   (8)          7:30.51   (22)        160.364   +4.921              
12    Yanan.97 Jin            A2   CHN   37.61   (2)       1:58.90   (15)        1:15.53   (5)          7:34.10   (24)        160.418   +4.975              
13    Seok-Joong Yoon         A2   KOR   38.85   (21)      1:57.52   (9)         1:18.32   (28)         7:20.52   (16)        161.235   +5.792              
14    Aoi Yokoyama            A2   JPN   39.63   (34)      1:59.68   (23)        1:17.81   (21)         7:11.79   (10)        161.607   +6.164              
15    Magnus Bakken Haugli    A2   NOR   39.88   (39)      1:59.03   (17)        1:18.28   (26)         7:11.12   (9)         161.808   +6.365              
16    Francesco Betti         B2   ITA   38.70   (16)      1:59.25   (18)        1:17.37   (18)         7:29.04   (21)   SB   162.039   +6.596              
17    Jegor Bukin             A1   RUS   39.99   (40)      2:00.01   (25)        1:17.98   (24)         7:13.33   (11)        162.316   +6.873              
18    Graeme Fish             A2   CAN   40.82   (46)      1:59.27   (19)        1:20.18   (40)         6:58.48   (2)         162.514   +7.071              
19    Mateusz Owczarek        A2   POL   39.47   (32)      1:59.93   (24)        1:16.37   (12)         7:30.85   (23)        162.716   +7.273              
20    Do-Hyeong Lee           A1   KOR   39.71   (37)      1:58.60   (13)        1:18.22   (25)         7:27.55   (19)        163.108   +7.665              
21    Austin Kleba            B2   USA   38.20   (6)       2:01.01   (29)        1:17.81   (21)         7:42.87   (26)        163.728   +8.285              
22    Mathias Hauer           A1   AUT   40.25   (43)      2:02.30   (35)        1:19.34   (35)         7:15.73   (12)        164.259   +8.816              
23    Kaspar Kaljuvee         A2   EST   39.42   (31)      2:02.56   (37)        1:19.02   (33)         7:37.09   (25)        165.492   +10.049             
24    Connor Howe             B2   CAN   39.13   (24)      2:01.94   (33)        1:18.68   (31)         7:44.44   (27)        165.560   +10.117             
25    Ethan Cepuran           B2   USA   40.81   (45)      2:02.20   (34)        1:20.35   (41)         7:18.83   (14)        165.601   +10.158             
26    Demjan Gavrilov         A2   KAZ   39.17   (27)      2:02.72   (40)        1:19.36   (36)         7:52.46   (28)        167.002   +11.559             
27    Max Reder               B2   GER   38.07   (4)       1:58.96   (16)        1:16.08   (9)          -                     115.763                       
28    Samuli Suomalainen      A1   FIN   37.44   (1)       2:00.36   (27)        1:16.92   (16)         -                     116.020                       
29    Evgeniy Bolgov          A1   BLR   38.44   (12)      1:59.40   (20)        1:15.57   (6)          -                     116.025                       
30    Marius Bratli           A2   NOR   38.65   (15)      1:59.44   (21)        1:17.35   (17)         -                     117.138                       
31    Damian Żurek            B2   POL   38.16   (5)       2:01.91   (32)        1:17.89   (23)         -                     117.741                       
32    Isa Izmajlov            A2   RUS   38.73   (17)      2:02.66   (39)        1:16.86   (15)         -                     118.046                       
33    Jan Świątek             A1   POL   38.83   (19)      2:01.59   (31)        1:17.38   (19)         -                     118.050                       
34    Jeffrey Rosanelli       A1   ITA   38.42   (11)      2:02.38   (36)        1:18.50   (29)         -                     118.463                       
35    Dawid Burzykowski       A2   POL   39.69   (36)      2:00.59   (28)        1:18.63   (30)         -                     119.201                       
36    Gabriel Odor            B1   AUT   39.65   (35)      2:01.42   (30)        1:18.93   (32)         -                     119.588                       
37    Juho-Jaakko Yli-Ilkka   A2   FIN   38.90   (22)      2:04.22   (46)        1:19.54   (37)         -                     120.076                       
38    Antero Eskola           A2   FIN   39.13   (24)      2:03.15   (42)        1:20.88   (42)         -                     120.620                       
39    David Karlingsjö        A2   SWE   39.16   (26)      2:03.62   (44)        1:21.17   (43)         -                     120.951                       
40    Artur Galiyev           B2   KAZ   39.35   (29)      2:05.40   (48)        1:20.10   (39)         -                     121.200                       
41    Anvar Mukhamadejev      A1   KAZ   40.13   (42)      2:04.05   (45)        1:19.72   (38)         -                     121.340                       
42    Aleksandr Podolskij     A1   RUS   39.52   (33)      2:00.30   (26)        -                      7:26.48   (18)        124.268                       
43    Lukas Mann              B2   GER   39.81   (38)      1:59.64   (22)        -                      7:28.24   (20)        124.514                       
47    Gabriele Galli          A2   ITA   40.34   (44)      2:02.60   (38)        -                      -                     81.206                        
48    Vitaliy Chshigolev      A2   KAZ   40.04   (41)      2:04.59   (47)        -                      -                     81.570                        
      William Gebauer         A1   USA   -                 2:03.09   (41)        1:19.33   (34)         -                     -                             
      Viktor Rudenko          A1   BLR   -                 2:03.33   (43)        1:18.28   (26)         -                     -                             
      Tijmen Snel             A2   NED   38.28   (7)       1:57.89   (12)        -                      -                     -                             



World Junior Championships 2017
17. - 19.02.2017
Oulunkylän Liikuntapuisto (FIN)

NAME                      AG   500M                500M                1000M               1500M               1500M               5000M               1000M               5000M               TEAM SPRINT          MASS START          TEAM PURSUIT, 8 LAPS          
                               17.02.2017          17.02.2017          17.02.2017          17.02.2017          17.02.2017          17.02.2017          18.02.2017          18.02.2017          18.02.2017           19.02.2017          19.02.2017                    
Jeremias Marx             A2   37.74        (11)   37.74        (3)    1:16.00      (8)    1:58.72      (14)   1:58.72      (14)   7:30.51      (22)   1:16.00      (10)   7:30.51      (26)   1:26.10       (3)    6:16.75      (16)   4:20.17                (9)    
Hyeon-Min Oh              A2   39.01        (34)   39.01        (23)   1:16.56      (14)   1:56.72      (6)    1:56.72      (6)    7:01.75      (3)    1:16.56      (19)   7:01.75      (4)    1:27.65       (7)    6:14.13      (2)    4:15.65                (6)    
Aoi Yokoyama              A2   39.63        (47)   39.63        (34)   1:17.81      (21)   1:59.68      (23)   1:59.68      (23)   7:11.79      (10)   1:17.81      (29)   7:11.79      (11)   1:26.46       (4)    6:14.72      (9)    4:09.65                (1)    
Demjan Gavrilov           A2   39.17        (40)   39.17        (27)   1:19.36      (36)   2:02.72      (44)   2:02.72      (40)   7:52.46      (28)   1:19.36      (46)   7:52.46      (37)   1:30.71       (11)   6:51.71      (27)   4:28.08                (10)   
Yanan.97 Jin              A2   37.61        (8)    37.61        (2)    1:15.53      (5)    1:58.90      (15)   1:58.90      (15)   7:34.10      (24)   1:15.53      (6)    7:34.10      (29)   1:26.49       (5)    6:15.25      (12)   4:14.98                (4)    
Tyson Langelaar           A1   38.29        (17)   38.29        (8)    1:14.91      (2)    1:55.66      (3)    1:55.66      (3)    7:17.66      (13)   1:14.91      (3)    7:17.66      (15)   1:25.94       (2)    6:14.69      (8)                                  
Francesco Betti           B2   38.70        (26)   38.70        (16)   1:17.37      (18)   1:59.25      (18)   1:59.25      (18)   7:29.04      (21)   1:17.37      (26)   7:29.04      (25)   1:30.57       (10)                       4:30.79                (11)   
Riki Hayashi              A1   38.75        (28)   38.75        (18)   1:16.26      (11)   1:57.62      (11)   1:57.62      (11)   7:02.19      (5)    1:16.26      (14)   7:02.19      (6)    1:26.46       (4)                        4:09.65                (1)    
Connor Howe               B2   39.13        (37)   39.13        (24)   1:18.68      (31)   2:01.94      (36)   2:01.94      (33)   7:44.44      (27)   1:18.68      (41)   7:44.44      (33)   1:25.94       (2)                        4:15.21                (5)    
Austin Kleba              B2   38.20        (15)   38.20        (6)    1:17.81      (21)   2:01.01      (31)   2:01.01      (29)   7:42.87      (26)   1:17.81      (30)   7:42.87      (32)   1:29.45       (9)                        4:33.23                (12)   
David Larue               A1   38.40        (20)   38.40        (10)   1:15.05      (3)    1:57.44      (8)    1:57.44      (7)    7:21.55      (17)   1:15.05      (4)    7:21.55      (20)   1:25.94       (2)                        4:15.21                (5)    
Chris Huizinga            A2   38.84        (31)   38.84        (20)   1:15.18      (4)    1:55.12      (2)    1:55.12      (2)    6:46.40      (1)    1:15.18      (5)    6:46.40      (1)                         6:13.44      (1)    4:11.08                (2)    
Mateusz Owczarek          A2   39.47        (45)   39.47        (32)   1:16.37      (12)   1:59.93      (24)   1:59.93      (24)   7:30.85      (23)   1:16.37      (15)   7:30.85      (27)                        6:16.66      (15)   4:18.31                (8)    
Magnus Bakken Haugli      A2   39.88        (52)   39.88        (39)   1:18.28      (26)   1:59.03      (17)   1:59.03      (17)   7:11.12      (9)    1:18.28      (37)   7:11.12      (10)                        6:21.46      (24)   4:14.09                (3)    
Do-Hyeong Lee             A1   39.71        (50)   39.71        (37)   1:18.22      (25)   1:58.60      (13)   1:58.60      (13)   7:27.55      (19)   1:18.22      (35)   7:27.55      (23)                        6:14.57      (7)    4:15.65                (6)    
Graeme Fish               A2   40.82        (59)   40.82        (46)   1:20.18      (40)   1:59.27      (19)   1:59.27      (19)   6:58.48      (2)    1:20.18      (52)   6:58.48      (3)                         6:14.42      (3)    4:15.21                (5)    
Alemasi Kahanbai          A2   38.60        (24)   38.60        (14)   1:16.55      (13)   1:56.57      (5)    1:56.57      (5)    7:05.55      (6)    1:16.55      (17)   7:05.55      (7)                         6:14.94      (10)   4:14.98                (4)    
Ethan Cepuran             B2   40.81        (58)   40.81        (45)   1:20.35      (41)   2:02.20      (37)   2:02.20      (34)   7:18.83      (14)   1:20.35      (54)   7:18.83      (16)                        6:20.01      (23)                                 
Kaspar Kaljuvee           A2   39.42        (44)   39.42        (31)   1:19.02      (33)   2:02.56      (41)   2:02.56      (37)   7:37.09      (25)   1:19.02      (43)   7:37.09      (30)                        6:18.50      (21)                                 
Paul Galczinsky           A1   38.47        (23)   38.47        (13)   1:16.16      (10)   1:57.44      (7)    1:57.44      (7)    7:19.89      (15)   1:16.16      (13)   7:19.89      (18)                                            4:20.17                (9)    
Seok-Joong Yoon           A2   38.85        (32)   38.85        (21)   1:18.32      (28)   1:57.52      (9)    1:57.52      (9)    7:20.52      (16)   1:18.32      (38)   7:20.52      (19)                                            4:15.65                (6)    
Allan Dahl Johansson      A1   38.39        (19)   38.39        (9)    1:14.25      (1)    1:54.05      (1)    1:54.05      (1)    7:09.87      (8)    1:14.25      (1)    7:09.87      (9)                                             4:14.09                (3)    
Jegor Bukin               A1   39.99        (53)   39.99        (40)   1:17.98      (24)   2:00.01      (25)   2:00.01      (25)   7:13.33      (11)   1:17.98      (33)   7:13.33      (12)                                            4:16.21                (7)    
Riku Tsuchiya             A2   39.39        (43)   39.39        (30)   1:17.50      (20)   1:57.54      (10)   1:57.54      (10)   7:02.04      (4)    1:17.50      (28)   7:02.04      (5)                                             4:09.65                (1)    
Yegor Yunin               A2   39.25        (41)   39.25        (28)   1:15.74      (7)    1:56.04      (4)    1:56.04      (4)    7:06.62      (7)    1:15.74      (9)    7:06.62      (8)                                                                           
Mathias Hauer             A1   40.25        (56)   40.25        (43)   1:19.34      (35)   2:02.30      (39)   2:02.30      (35)   7:15.73      (12)   1:19.34      (45)   7:15.73      (13)                                                                          
Evgeniy Bolgov            A1   38.44        (22)   38.44        (12)   1:15.57      (6)    1:59.40      (20)   1:59.40      (20)                       1:15.57      (7)                        1:27.55       (6)    6:48.20      (26)                                 
Samuli Suomalainen        A1   37.44        (5)    37.44        (1)    1:16.92      (16)   2:00.36      (28)   2:00.36      (27)                       1:16.92      (23)                       1:28.36       (8)    6:43.51      (5)                                  
Jeffrey Rosanelli         A1   38.42        (21)   38.42        (11)   1:18.50      (29)   2:02.38      (40)   2:02.38      (36)                       1:18.50      (39)                       1:30.57       (10)                       4:30.79                (11)   
Tijmen Snel               A2   38.28        (16)   38.28        (7)    DNF                 1:57.89      (12)   1:57.89      (12)                       DNF                                     1:25.65       (1)                        4:11.08                (2)    
William Gebauer           A1   DQ                  DQ                  1:19.33      (34)   2:03.09      (45)   2:03.09      (41)                       1:19.33      (44)                       1:29.45       (9)                        4:33.23                (12)   
Artur Galiyev             B2   39.35        (42)   39.35        (29)   1:20.10      (39)   2:05.40      (54)   2:05.40      (48)                       1:20.10      (51)                       1:30.71       (11)                       4:28.08                (10)   
Max Reder                 B2   38.07        (13)   38.07        (4)    1:16.08      (9)    1:58.96      (16)   1:58.96      (16)                       1:16.08      (12)                       1:26.10       (3)                                                      
Juho-Jaakko Yli-Ilkka     A2   38.90        (33)   38.90        (22)   1:19.54      (37)   2:04.22      (52)   2:04.22      (46)                       1:19.54      (47)                       1:28.36       (8)                                                      
Viktor Rudenko            A1   DNF                 DNF                 1:18.28      (26)   2:03.33      (48)   2:03.33      (43)                       1:18.28      (36)                       1:27.55       (6)                                                      
Isa Izmajlov              A2   38.73        (27)   38.73        (17)   1:16.86      (15)   2:02.66      (43)   2:02.66      (39)                       1:16.86      (22)                                            6:51.86      (28)   4:16.21                (7)    
Jan Świątek               A1   38.83        (29)   38.83        (19)   1:17.38      (19)   2:01.59      (34)   2:01.59      (31)                       1:17.38      (27)                                            6:17.64      (20)                                 
David Karlingsjö          A2   39.16        (38)   39.16        (26)   1:21.17      (43)   2:03.62      (50)   2:03.62      (44)                       1:21.17      (57)                                            6:43.00      (25)                                 
Gabriel Odor              B1   39.65        (48)   39.65        (35)   1:18.93      (32)   2:01.42      (33)   2:01.42      (30)                       1:18.93      (42)                                            6:16.18      (14)                                 
Marius Bratli             A2   38.65        (25)   38.65        (15)   1:17.35      (17)   1:59.44      (21)   1:59.44      (21)                       1:17.35      (24)                                                                4:14.09                (3)    
Dawid Burzykowski         A2   39.69        (49)   39.69        (36)   1:18.63      (30)   2:00.59      (29)   2:00.59      (28)                       1:18.63      (40)                                                                4:18.31                (8)    
Antero Eskola             A2   39.13        (36)   39.13        (24)   1:20.88      (42)   2:03.15      (46)   2:03.15      (42)                       1:20.88      (55)                                                                                              
Damian Żurek              B2   38.16        (14)   38.16        (5)    1:17.89      (23)   2:01.91      (35)   2:01.91      (32)                       1:17.89      (31)                                                                                              
Anvar Mukhamadejev        A1   40.13        (55)   40.13        (42)   1:19.72      (38)   2:04.05      (51)   2:04.05      (45)                       1:19.72      (48)                                                                                              
Lukas Mann                B2   39.81        (51)   39.81        (38)                       1:59.64      (22)   1:59.64      (22)   7:28.24      (20)                       7:28.24      (24)                                            4:20.17                (9)    
Aleksandr Podolskij       A1   39.52        (46)   39.52        (33)                       2:00.30      (26)   2:00.30      (26)   7:26.48      (18)                       7:26.48      (22)                                            4:16.21                (7)    
Gabriele Galli            A2   40.34        (57)   40.34        (44)                       2:02.60      (42)   2:02.60      (38)                                                               1:30.57       (10)   6:16.17      (13)   4:30.79                (11)   
Vitaliy Chshigolev        A2   40.04        (54)   40.04        (41)                       2:04.59      (53)   2:04.59      (47)                                                                                                        4:28.08                (10)   
Ole Jeske                 A1   38.32        (18)                                                                                                       1:18.22      (34)                       1:26.10       (3)    6:44.31      (4)                                  
Jae-Woong Jeong           A1   37.34        (4)                                                                                                        1:15.70      (8)                        1:27.65       (7)                                                      
Niek Deelstra             A2   37.58        (7)                                                                                                        1:16.56      (18)                       1:25.65       (1)                                                      
Stanislav Ignatenko       A2   39.16        (38)                                                                                                       1:20.97      (56)                       1:27.55       (6)                                                      
Thijs Govers              A2   37.61        (9)                                                                                                        1:16.02      (11)                       1:25.65       (1)                                                      
Kouki Kubo                B2   36.86        (1)                                                                                                        1:14.29      (2)                        1:26.46       (4)                                                      
Tao Yang                  A2   37.48        (6)                                                                                                        1:16.55      (16)                       1:26.49       (5)                                                      
Brandon Molenda           A2   DNF                                                                                                                     1:17.96      (32)                       1:29.45       (9)                                                      
Aleksandr Tsjizjikov      A2   38.84        (30)                                                                                                       1:20.08      (50)                       1:30.71       (11)                                                     
Xuefeng Sun               A2   36.90        (2)                                                                                                        1:17.36      (25)                       1:26.49       (5)                                                      
Odin By Farstad           A2   37.84        (12)                                                                                                       1:16.71      (20)                                                                                              
Ruslan.98 Zakharov        A1   37.31        (3)                                                                                                        1:16.82      (21)                                                                                              
Seong-Hyeon Park          B2   37.64        (10)                                                                                                                                               1:27.65       (7)                                                      
Jesse Nieminen            B1   39.03        (35)                                                                                                                                               1:28.36       (8)                                                      
Zhibo Cui                 A1   DNS                                                                                                                                                                                                      4:14.98                (4)    
Kouki Takamizawa          B2                                                               2:00.31      (27)                                           DNS                 7:19.23      (17)                        6:15.01      (11)                                 
Wilhelm Ekensskär         A2                                                               2:03.18      (47)                                           1:20.23      (53)   7:49.49      (35)                                                                          
Anton Iljusjenko          A2                                                               2:00.99      (30)                                           1:19.98      (49)                                                                                              
Vetle Stangeland          A2                                                               2:01.23      (32)                                                               7:16.82      (14)                        6:17.38      (17)                                 
Oliver Lindenskov         A2                                                               2:03.39      (49)                                                               7:44.52      (34)                        6:43.75      (6)                                  
Colin Biermann            A2                                                               2:06.86      (56)                                                               7:51.54      (36)                        6:17.57      (19)                                 
Jakub Kopriva             A1                                                               2:02.25      (38)                                                               7:25.36      (21)                        6:17.50      (18)                                 
Artur Janicki             A2                                                               DNF                                                                             7:37.69      (31)                                            4:18.31                (8)    
Conor Mcdermott-Mostowy   A1                                                               2:05.76      (55)                                                               7:31.42      (28)                                            4:33.23                (12)   
Marwin Talsma             A2                                                                                                                                               6:56.45      (2)                         6:18.59      (22)   4:11.08                (2)    

NAME                       AG   500M                500M                1000M               1500M               1500M               3000M               1000M               3000M               TEAM SPRINT          MASS START          TEAM PURSUIT, 6 LAPS         
                                17.02.2017          17.02.2017          17.02.2017          17.02.2017          17.02.2017          17.02.2017          18.02.2017          18.02.2017          18.02.2017           19.02.2017          19.02.2017                   
Noemi Bonazza              A2   41.60        (7)    41.60        (3)    1:24.22      (6)    2:10.86      (5)    2:10.86      (4)    4:53.86      (10)   1:24.22      (9)    4:53.86      (12)   1:35.18       (2)    6:57.73      (11)   3:27.08                (3)   
Deborah Grisenti           A2   42.42        (18)   42.42        (9)    1:26.11      (11)   2:14.23      (13)   2:14.23      (10)   4:55.24      (13)   1:26.11      (16)   4:55.24      (15)   1:35.18       (2)    7:39.14      (22)   3:27.08                (3)   
Véronique Déry             A1   43.02        (28)   43.02        (15)   1:27.76      (19)   2:17.09      (25)   2:17.09      (18)   4:56.00      (15)   1:27.76      (27)   4:56.00      (18)   1:37.47       (5)    6:57.49      (9)    3:27.22                (4)   
Nan.98 Sun                 A1   40.95        (2)    40.95        (1)    1:23.82      (3)    2:10.96      (6)    2:10.96      (5)    4:52.01      (8)    1:23.82      (4)    4:52.01      (10)   1:34.86       (1)    DQ                  3:27.80                (5)   
Franchesca Bell            A2   43.20        (34)   43.20        (19)   1:29.12      (22)   2:18.24      (29)   2:18.24      (21)   5:06.50      (25)   1:29.12      (32)   5:06.50      (29)   1:39.32       (7)    6:57.85      (12)   3:38.44                (8)   
Ragne Wiklund              B2   43.18        (33)   43.18        (18)   1:25.65      (8)    2:12.12      (8)    2:12.12      (7)    4:42.04      (4)    1:25.65      (12)   4:42.04      (5)    1:38.21       (6)    6:57.31      (6)                                 
Esther Munoz               A2   43.78        (40)   43.78        (24)   1:32.65      (27)   2:27.48      (39)   2:27.48      (27)   5:10.28      (27)   1:32.65      (45)   5:10.28      (32)   1:39.32       (7)                        3:38.44                (8)   
Seia Kawamura              A2   42.20        (15)   42.20        (7)    1:26.45      (14)   2:15.25      (16)   2:15.25      (12)   4:53.41      (9)    1:26.45      (20)   4:53.41      (11)   1:39.50       (8)                        3:26.04                (2)   
Carolane Gingras           A2   43.02        (28)   43.02        (15)   1:27.57      (18)   2:21.42      (35)   2:21.42      (26)   5:07.00      (26)   1:27.57      (26)   5:07.00      (30)   1:37.47       (5)                        3:27.22                (4)   
Jutta Leerdam              A1   41.10        (3)    41.10        (2)    1:24.13      (5)    2:07.29      (1)    2:07.29      (1)    4:38.27      (3)    1:24.13      (7)    4:38.27      (3)    1:44.30       (10)                                                    
Sining Yang                B2   41.88        (12)   41.88        (5)    1:25.94      (9)    2:17.47      (26)   2:17.47      (19)   4:54.62      (12)   1:25.94      (14)   4:54.62      (14)   1:34.86       (1)                                                     
Chae-Rin Eom               A1   41.75        (10)   41.75        (4)    1:25.95      (10)   2:12.65      (10)   2:12.65      (9)    4:56.15      (16)   1:25.95      (15)   4:56.15      (19)   1:35.54       (3)                                                     
Hannah Bosman              A2   44.67        (44)   44.67        (25)   1:30.32      (25)   2:19.05      (31)   2:19.05      (23)   4:55.48      (14)   1:30.32      (38)   4:55.48      (17)                        7:24.81      (21)   3:38.44                (8)   
Sanne In 't Hof            A2   42.44        (19)   42.44        (10)   1:24.10      (4)    2:08.09      (2)    2:08.09      (2)    4:37.14      (2)    1:24.10      (6)    4:37.14      (2)                         6:55.20      (2)    3:23.43                (1)   
Natalia Jabrzyk            B1   43.43        (37)   43.43        (21)   1:28.21      (20)   2:18.53      (30)   2:18.53      (22)   5:03.70      (21)   1:28.21      (29)   5:03.70      (25)                        7:03.69      (19)   3:35.05                (7)   
Béatrice Lamarche          A1   42.53        (23)   42.53        (12)   1:23.52      (2)    2:11.52      (7)    2:11.52      (6)    4:47.52      (6)    1:23.52      (3)    4:47.52      (8)                         6:56.69      (3)    3:27.22                (4)   
Weiping Gan                B1   43.70        (38)   43.70        (22)   1:26.32      (12)   2:15.30      (17)   2:15.30      (13)   4:59.69      (19)   1:26.32      (18)   4:59.69      (23)                        6:58.59      (15)   3:27.80                (5)   
Tabea Theurich             A2   43.71        (39)   43.71        (23)   1:29.32      (23)   2:19.75      (32)   2:19.75      (24)   5:04.30      (22)   1:29.32      (33)   5:04.30      (26)                        7:03.04      (5)                                 
Lea Sophie Scholz          A1   42.72        (25)   42.72        (14)   1:25.40      (7)    2:16.90      (24)   2:16.90      (17)   5:05.50      (24)   1:25.40      (11)   5:05.50      (28)                        7:04.11      (4)                                 
Natálie Kerschbaummayr     A2   44.94        (45)   44.94        (26)   1:29.40      (24)   2:17.85      (28)   2:17.85      (20)   5:00.95      (20)   1:29.40      (34)   5:00.95      (24)                        7:01.31      (18)                                
Karolina Gąsecka           B2   43.33        (36)   43.33        (20)   1:28.47      (21)   2:16.29      (22)   2:16.29      (16)   4:54.07      (11)   1:28.47      (31)   4:54.07      (13)                                            3:35.05                (7)   
Joy Beune                  A1   42.12        (14)   42.12        (6)    1:23.06      (1)    2:08.43      (4)    2:08.43      (3)    4:35.90      (1)    1:23.06      (2)    4:35.90      (1)                                             3:23.43                (1)   
Karolina Bosiek            B2   42.53        (22)   42.53        (12)   1:26.33      (13)   2:12.58      (9)    2:12.58      (8)    4:43.89      (5)    1:26.33      (19)   4:43.89      (7)                                             3:35.05                (7)   
Dongxue Xi                 A1   42.48        (20)   42.48        (11)   1:27.00      (16)   2:14.51      (14)   2:14.51      (11)   4:51.26      (7)    1:27.00      (23)   4:51.26      (9)                                             3:27.80                (5)   
Karina Akhmetova           A1   43.07        (30)   43.07        (17)   1:27.35      (17)   2:15.79      (19)   2:15.79      (14)   5:05.39      (23)   1:27.35      (25)   5:05.39      (27)                                                                         
Viktoria Schinnerl         B2   45.51        (46)   45.51        (27)   1:30.55      (26)   2:19.95      (34)   2:19.95      (25)   4:58.52      (18)   1:30.55      (39)   4:58.52      (22)                                                                         
Veronika Suslova           A2   42.37        (17)   42.37        (8)    1:26.90      (15)   2:16.10      (20)   2:16.10      (15)   4:58.16      (17)   1:26.90      (22)   4:58.16      (21)                                                                         
Mee-Ryeong Jeon            B2   DQ                                                          2:15.06      (15)                                           1:27.24      (24)   DNS                                      6:57.43      (7)    3:28.84                (6)   
Ha-Eun Kim                 A2   42.36        (16)                                           2:14.15      (12)                                           1:24.16      (8)                        1:35.54       (3)    6:57.57      (10)   3:28.84                (6)   
Chiara Cristelli           A2   41.67        (9)                                            2:17.57      (27)                                           1:25.03      (10)                       1:35.18       (2)                        3:27.08                (3)   
Daria Kachanova            A2   39.90        (1)                                            2:08.33      (3)                                            1:21.87      (1)                        1:35.56       (4)                                                     
Irina.98 Kuznetsova        A1   42.10        (13)                                           2:15.60      (18)                                           1:26.25      (17)                       1:35.56       (4)                                                     
Brooklyn McDougall         A1   43.21        (35)                                           2:24.04      (36)                                           1:30.61      (40)                       1:37.47       (5)                                                     
Marija.98 Gromova          A2   43.98        (41)                                           2:25.08      (37)                                           1:32.37      (42)                                            7:06.30      (23)                                
Yauheniya Varabyova        A2   43.13        (32)                                                                                                       1:29.94      (35)                       1:42.31       (9)    2:30.77      (26)                                
Ane By Farstad             B2   43.00        (27)                                                                                                       1:30.13      (36)                       1:38.21       (6)    7:06.43      (24)                                
Da-Som Hwang               A2   41.65        (8)                                                                                                        1:25.83      (13)                       1:35.54       (3)                        3:28.84                (6)   
Hanna Nifantava            B2   42.49        (21)                                                                                                       1:28.47      (30)                       1:42.31       (9)                        3:40.28                (9)   
Julie Nistad Samsonsen     B2   43.11        (31)                                                                                                       1:30.32      (37)                       1:38.21       (6)                                                     
Isabelle van Elst          A2   41.48        (5)                                                                                                        1:24.07      (5)                        1:44.30       (10)                                                    
Moe Kumagai                B1   41.55        (6)                                                                                                        1:28.05      (28)                       1:39.50       (8)                                                     
Saree Han                  A1   42.86        (26)                                                                                                       1:32.57      (44)                       1:39.32       (7)                                                     
Jasmin Güntert             B2   44.47        (43)                                                                                                       1:31.83      (41)                                            6:58.30      (14)                                
Kaja Ziomek                A2   41.43        (4)                                                                                                        1:26.65      (21)                                                                                             
Kristina Silaeva           B2   42.55        (24)                                                                                                                                               1:35.56       (4)    6:57.48      (8)                                 
Huawei Li                  A1   41.87        (11)                                                                                                                                               1:34.86       (1)                                                     
Jelizaveta.00 Kuznetsova   B1   44.43        (42)                                                                                                                                                                    7:03.81      (20)                                
Polina Polukarova          A1                                                               2:19.75      (33)                                           1:32.56      (43)                       1:42.31       (9)                        3:40.28                (9)   
Yuuna Yoshimura            B2                                                               2:13.04      (11)                                                               4:41.40      (4)    1:39.50       (8)                                                     
Moe Kitahara               A2                                                               2:36.14      (40)                                                               4:55.43      (16)                        DQ                  3:26.04                (2)   
Kanako Iijima              A2                                                               2:16.29      (21)                                                               4:56.88      (20)                        6:58.23      (13)   3:26.04                (2)   
Viola Feichtner            A1                                                               2:16.51      (23)                                                               4:42.47      (6)                         7:00.76      (17)                                
Samantha Snyder            A1                                                               2:27.04      (38)                                                               5:18.47      (35)                                                                         
Anna.99 Kovaleva           B2                                                                                                                                               5:18.35      (34)                        6:59.65      (16)   3:40.28                (9)   
Olga Kaczmarek             B2                                                                                                                                               5:10.22      (31)                        7:06.55      (25)                                
Anni Käsnänen              A1                                                                                                                                               5:17.22      (33)                                                                         
Elisa Dul                  A1                                                                                                                                                                   1:44.30       (10)   6:54.80      (1)    3:23.43                (1)