Competition: Wanderpokal Des DELV

Information:
  • 43 athletes from 1 nation
  • 13 women and 30 men
  • 4 distances (1000m, 1500m, 3000m, 500m)
  • 135 races (1x mit DNF/DNS/DQ)

Text view of the competition results

Wanderpokal Des DELV
21. - 22.01.1961
Hofteich (Crimmitschau II) (GER)

Allround (Men), 21. - 22.01.1961

POS   NAME             AG       NAT   500M               1500M                3000M                POINTS    DIFF      RECORDS   
1     Dieter Halbach   Neo      GDR   52.00     (2)      2:40.30   (1)        5:36.60   (1)        161.533                       
2     Peter Bülow      A2       GDR   52.50     (3)      2:44.60   (2)        5:47.60   (2)        165.300   +3.767              
3     Heinz Wolfram    M??      GDR   54.80     (4)      2:45.20   (3)   SB   5:53.30   (3)        168.750   +7.217              
4     Hans Pricelius   M??      GDR   55.20     (5)      2:51.70   (4)        6:11.30   (4)        174.316   +12.783             
5     Helmut Dialer    Senior   GDR   56.70     (6)      3:06.80   (7)   SB   6:38.50   (6)   SB   185.384   +23.851             
6     Otto Reißemann   A2       GDR   1:01.20   (7)      3:06.00   (6)   SB   6:22.30   (5)   PB   186.917   +25.384             
7     Klaus Weber      Senior   GDR   1:02.90   (8)      3:13.50   (8)   SB   6:41.70   (7)   PB   194.283   +32.750             
      Harald Norden    M??      GDR   51.00     (1)      3:01.50   (5)        -                    -                             



Allround (Women), 21. - 22.01.1961

POS   NAME                AG       NAT   500M                 1000M                1500M                POINTS    DIFF      RECORDS   
1     Erika Heinicke      Neo      GDR   59.50     (1)        2:05.00   (1)        3:06.20   (1)        184.067                       
2     Inge Tews           Neo      GDR   1:03.80   (2)        2:10.60   (3)        3:21.80   (3)        196.367   +12.300             
3     Ingrid Wehn         Neo      GDR   1:03.90   (3)        2:09.70   (2)        3:20.00   (2)        195.417   +11.350             
4     Rosemarie Trotzke   A1       GDR   1:05.70   (4)   SB   2:15.10   (4)   SB   3:29.10   (4)   SB   202.950   +18.883             
5     Susanne Gärtner     Senior   GER   1:07.40   (5)        2:18.60   (6)        3:33.50   (6)   PB   207.867   +23.800             
6     Regina Höhle        B2       GDR   1:09.00   (6)        2:17.80   (5)        3:33.50   (6)        209.067   +25.000             
7     Annelie Anders      A2       GDR   1:14.70   (7)        2:23.50   (7)        3:31.60   (5)        216.983   +32.916             



Allround (Women), 21. - 22.01.1961

POS   NAME                   AG    NAT   500M               1000M                1500M                POINTS    DIFF      RECORDS   
1     Gisela Toews           Neo   GDR   1:02.00   (1)      2:02.30   (1)        3:22.10   (2)        190.517                       
2     Margot Obschernitzki   Neo   GDR   1:05.00   (4)      2:04.60   (2)   SB   3:20.50   (1)        194.133   +3.616              
3     Gisela Manns           A2    GDR   1:02.40   (2)      2:08.80   (3)        3:31.20   (4)        197.200   +6.683              
4     Karin Dlouhy           A2    GDR   1:04.00   (3)      2:09.50   (4)        3:26.30   (3)        197.517   +7.000              
5     Hedda Rosenthal        Neo   GDR   1:05.60   (5)      2:13.00   (5)        3:40.30   (5)        205.533   +15.016             
6     Lisa Gross             C2    GDR   1:11.20   (6)      2:20.30   (6)   SB   3:48.30   (6)   SB   217.450   +26.933             



Allround (Men), 21. - 22.01.1961

POS   NAME                     AG       NAT   500M                  1500M                 3000M                 POINTS    DIFF      RECORDS   
1     Peter Hoffmann           M??      GDR   55.40     (5)         2:49.00   (1)         6:03.10   (1)    SB   172.250                       
2     Klaus Schmirnow          Neo      GDR   55.00     (3)         2:54.40   (3)         6:11.00   (2)    SB   174.966   +2.716              
3     Dieter Neudeck           Neo      GDR   54.50     (2)         2:54.50   (4)         6:24.70   (6)    SB   176.784   +4.534              
4     Wilfried Bitte           Neo      GDR   56.40     (7)         2:54.00   (2)         6:15.30   (3)         176.950   +4.700              
5     Hans-Joachim Langer      B2       GDR   55.10     (4)         2:56.50   (6)    SB   6:27.40   (8)         178.500   +6.250              
6     Bernd Künzel             Neo      GDR   58.40     (11)        2:56.40   (5)         6:19.20   (5)    SB   180.400   +8.150              
7     Rüdiger Arndt            Neo      GDR   59.30     (12)        2:57.30   (7)         6:17.30   (4)    SB   181.283   +9.033              
8     Volker Nickel            Neo      FRG   58.10     (9)         2:58.40   (8)         6:27.00   (7)         182.067   +9.817              
9     Wolfgang John            Neo      GDR   56.00     (6)         2:59.00   (9)         6:43.20   (12)   SB   182.867   +10.617             
10    Gerhard Tilch            A1       GDR   54.00     (1)         3:06.40   (13)        6:44.10   (13)   SB   183.483   +11.233             
11    Frieder Woeste           B2       GDR   57.60     (8)         3:02.50   (10)        6:39.00   (9)    SB   184.933   +12.683             
12    Wolfgang Scheidthauer    Senior   GDR   58.30     (10)        3:07.40   (16)        6:49.10   (15)        188.950   +16.700             
13    Rolf Meister             B2       GDR   59.70     (14)        3:06.60   (14)        6:42.40   (11)        188.967   +16.717             
14    Dieter Schulze           A1       GDR   1:02.10   (20)        3:04.50   (11)   PB   6:41.00   (10)   PB   190.433   +18.183             
15    Werner Anders            Neo      GDR   1:00.80   (19)        3:06.80   (15)        6:45.40   (14)        190.634   +18.384             
16    Bernd Diederich          B2       GDR   59.50     (13)        3:10.50   (17)        6:52.40   (17)        191.733   +19.483             
17    Karl-Heinz Kunze         Senior   GDR   59.70     (14)        3:11.10   (18)   SB   6:54.30   (20)   SB   192.450   +20.200             
18    Hans-Joachim Schiefner   Senior   GDR   1:00.40   (17)   SB   3:11.60   (19)   SB   6:58.60   (21)   SB   194.034   +21.784             
19    Peter Kiszing            Senior   GDR   1:00.60   (18)        3:05.20   (12)        7:13.30   (22)        194.550   +22.300             
20    Gerold Wolke             Senior   GDR   1:00.00   (16)        3:18.60   (22)   SB   6:51.80   (16)   SB   194.833   +22.583             
21    Bernd Hesse              A2       GDR   1:02.10   (20)        3:13.70   (21)        6:52.80   (19)   SB   195.467   +23.217             
22    Dieter Teichert          Neo      GDR   1:03.00   (22)        3:12.20   (20)        6:52.70   (18)        195.850   +23.600             



Wanderpokal Des DELV
21. - 22.01.1961
Hofteich (Crimmitschau II) (GER)

NAME                     AG       500M                  500M             1500M                 1500M            3000M                 3000M            
                                  Qualification         Pokal            Qualification         Pokal            Qualification         Pokal            
Dieter Halbach           Neo      52.00           (2)                    2:40.30         (1)                    5:36.60         (1)                    
Heinz Wolfram            M??      54.80           (4)                    2:45.20         (3)                    5:53.30         (3)                    
Harald Norden            M??      51.00           (1)                    3:01.50         (5)                    DNS                                    
Hans Pricelius           M??      55.20           (5)                    2:51.70         (4)                    6:11.30         (4)                    
Peter Bülow              A2       52.50           (3)                    2:44.60         (2)                    5:47.60         (2)                    
Helmut Dialer            Senior   56.70           (6)                    3:06.80         (7)                    6:38.50         (6)                    
Dieter Halbach           Neo      52.00           (2)                    2:40.30         (1)                    5:36.60         (1)                    
Otto Reißemann           A2       1:01.20         (7)                    3:06.00         (6)                    6:22.30         (5)                    
Klaus Weber              Senior   1:02.90         (8)                    3:13.50         (8)                    6:41.70         (7)                    
Peter Hoffmann           M??                            55.40     (5)                          2:49.00   (1)                          6:03.10   (1)    
Werner Anders            Neo                            1:00.80   (19)                         3:06.80   (15)                         6:45.40   (14)   
Wilfried Bitte           Neo                            56.40     (7)                          2:54.00   (2)                          6:15.30   (3)    
Bernd Diederich          B2                             59.50     (13)                         3:10.50   (17)                         6:52.40   (17)   
Rolf Meister             B2                             59.70     (14)                         3:06.60   (14)                         6:42.40   (11)   
Dieter Teichert          Neo                            1:03.00   (22)                         3:12.20   (20)                         6:52.70   (18)   
Gerhard Tilch            A1                             54.00     (1)                          3:06.40   (13)                         6:44.10   (13)   
Frieder Woeste           B2                             57.60     (8)                          3:02.50   (10)                         6:39.00   (9)    
Rüdiger Arndt            Neo                            59.30     (12)                         2:57.30   (7)                          6:17.30   (4)    
Volker Nickel            Neo                            58.10     (9)                          2:58.40   (8)                          6:27.00   (7)    
Dieter Neudeck           Neo                            54.50     (2)                          2:54.50   (4)                          6:24.70   (6)    
Hans-Joachim Langer      B2                             55.10     (4)                          2:56.50   (6)                          6:27.40   (8)    
Klaus Schmirnow          Neo                            55.00     (3)                          2:54.40   (3)                          6:11.00   (2)    
Wolfgang John            Neo                            56.00     (6)                          2:59.00   (9)                          6:43.20   (12)   
Bernd Künzel             Neo                            58.40     (11)                         2:56.40   (5)                          6:19.20   (5)    
Peter Kiszing            Senior                         1:00.60   (18)                         3:05.20   (12)                         7:13.30   (22)   
Bernd Hesse              A2                             1:02.10   (20)                         3:13.70   (21)                         6:52.80   (19)   
Wolfgang Scheidthauer    Senior                         58.30     (10)                         3:07.40   (16)                         6:49.10   (15)   
Karl-Heinz Kunze         Senior                         59.70     (14)                         3:11.10   (18)                         6:54.30   (20)   
Gerold Wolke             Senior                         1:00.00   (16)                         3:18.60   (22)                         6:51.80   (16)   
Dieter Schulze           A1                             1:02.10   (20)                         3:04.50   (11)                         6:41.00   (10)   
Hans-Joachim Schiefner   Senior                         1:00.40   (17)                         3:11.60   (19)                         6:58.60   (21)   

NAME                   AG       500M            500M                  1000M           1000M                 1500M           1500M                 
                                Pokal           Qualification         Pokal           Qualification         Pokal           Qualification         
Ingrid Wehn            Neo      1:03.90   (3)                         2:09.70   (2)                         3:20.00   (2)                         
Annelie Anders         A2       1:14.70   (7)                         2:23.50   (7)                         3:31.60   (5)                         
Erika Heinicke         Neo      59.50     (1)                         2:05.00   (1)                         3:06.20   (1)                         
Inge Tews              Neo      1:03.80   (2)                         2:10.60   (3)                         3:21.80   (3)                         
Rosemarie Trotzke      A1       1:05.70   (4)                         2:15.10   (4)                         3:29.10   (4)                         
Regina Höhle           B2       1:09.00   (6)                         2:17.80   (5)                         3:33.50   (6)                         
Susanne Gärtner        Senior   1:07.40   (5)                         2:18.60   (6)                         3:33.50   (6)                         
Gisela Toews           Neo                      1:02.00         (1)                   2:02.30         (1)                   3:22.10         (2)   
Gisela Manns           A2                       1:02.40         (2)                   2:08.80         (3)                   3:31.20         (4)   
Margot Obschernitzki   Neo                      1:05.00         (4)                   2:04.60         (2)                   3:20.50         (1)   
Karin Dlouhy           A2                       1:04.00         (3)                   2:09.50         (4)                   3:26.30         (3)   
Lisa Gross             C2                       1:11.20         (6)                   2:20.30         (6)                   3:48.30         (6)   
Hedda Rosenthal        Neo                      1:05.60         (5)                   2:13.00         (5)                   3:40.30         (5)