Competition: Socialistic Youth Friendship-Meeting

Information:
  • 64 athletes from 11 nations
  • 32 women and 32 men
  • 5 distances (1000m, 1500m, 3000m, 5000m, 500m)
  • 260 races

Text view of the competition results

Socialistic Youth Friendship-Meeting
15. - 17.02.1981
Icestadion Samji (PRK)

Allround Junior (Men), 15. - 17.02.1981

POS   NAME                   AG   NAT   500M                         1500M                      1000M                      5000M                  POINTS    DIFF      RECORDS   
1     Igor Zjelezovskij      B2   URS   40.32   (5)                  2:04.52   (1)    TR        1:21.40   (3)              7:36.89   (1)    TR    168.216             WR        
2     Jurij Fjodotov         A1   URS   40.13   (2)                  2:08.16   (3)              1:19.95   (1)    TR        7:36.96   (2)          168.521   +0.305    NRJ       
3     Aleksandr.64 Antipov   B2   URS   40.16   (3)                  2:10.11   (6)              1:20.85   (2)              7:59.88   (10)         171.944   +3.728    PB        
4     Igor Larionov          A1   URS   41.30   (11)                 2:09.48   (4)              1:22.16   (4)              7:45.20   (5)          172.060   +3.844    PB        
5     Sergej.64 Borisov      B2   URS   41.18   (10)                 2:09.59   (5)              1:23.52   (9)              7:42.87   (4)          172.424   +4.208    PB        
6     Torsten Braun          B2   GDR   40.50   (6)                  2:11.12   (7)              1:23.17   (8)              8:03.05   (11)         174.097   +5.881    NRJ, NR   
7     En-Nam Cheon           B2   PRK   41.13   (9)    NRJ           2:09.48   (4)    SB        1:23.93   (11)   SB        8:03.65   (12)   PB    174.620   +6.404    NRJ, NR   
8     Jörn Piotrowski        B1   GDR   42.40   (17)                 2:13.59   (10)             1:25.47   (15)             7:40.51   (3)          175.716   +7.500    PB        
9     Choon-Guk Kim          B2   PRK   41.87   (15)   PB            2:12.10   (8)    PB        1:25.98   (16)   PB        8:05.42   (13)   PB    177.436   +9.220    PB        
10    Men-Gwan Kim           B2   PRK   40.58   (7)    PB            2:13.88   (12)   PB        1:22.82   (7)    PB        8:28.21   (17)   PB    177.438   +9.222    PB        
11    Karsten Brumm          B2   GDR   41.84   (14)                 2:13.62   (11)             1:24.88   (13)             8:13.28   (15)         178.148   +9.932    PB        
12    Gwang-Hyun Kim         D2   PRK   42.07   (16)   NRJ           2:15.00   (15)             1:26.89   (18)             8:07.46   (14)         179.261   +11.045   NRJ       
13    Emerik Miklós          B1   ROU   43.47   (23)   NRJ           2:18.44   (21)             1:27.95   (21)   NRJ       7:59.02   (9)    NRJ   181.494   +13.278   NRJ, NR   
14    Ryszard Rzadki         B1   POL   42.69   (18)   NRJ           2:17.78   (19)   NRJ       1:26.83   (17)   NRJ       8:24.88   (16)   NRJ   182.520   +14.304   NRJ, NR   
15    Jerzy Dominik          B1   POL   41.79   (13)   NRJ           2:18.38   (20)             1:29.33   (23)             8:41.27   (21)         184.709   +16.493   NRJ       
16    Marek Szymański        A1   POL   43.31   (20)                 2:16.33   (17)             1:27.31   (19)             8:44.08   (22)         184.817   +16.601   PB        
17    István Szőcs           B2   HUN   42.88   (19)   NRJ           2:18.47   (22)             1:29.34   (24)             8:35.78   (20)         185.285   +17.069   NRJ, NR   
18    Bogdan Małecki         B2   POL   43.77   (24)                 2:21.34   (24)             1:27.78   (20)             8:30.21   (18)         185.795   +17.579   PB        
19    Csaba Adorjan          B2   ROU   45.28   (28)                 2:20.57   (23)             1:30.21   (26)             8:35.50   (19)   PB    188.792   +20.576   PB        
20    Ottó Ujvári            B1   HUN   44.05   (25)                 2:23.31   (25)             1:29.00   (22)   NRJ       8:48.66   (23)         189.186   +20.970   PB        
21    René Jauris            A1   TCH   44.09   (26)   NRJ           2:27.61   (29)             1:30.75   (28)   NRJ       8:50.20   (24)         191.689   +23.473   NRJ, NR   
22    Richard Paták          B2   TCH   44.21   (27)                 2:26.40   (28)             1:33.85   (29)             8:50.63   (25)   PB    192.999   +24.783   PB        
23    Jirí Musil             B1   TCH   45.75   (29)   NRJ           2:29.97   (30)   NRJ       1:34.16   (30)   NRJ       8:50.83   (26)   NRJ   195.904   +27.688   NRJ       
24    In Park                B2   PRK   40.10   (1)    NRJ, NR, TR   2:16.32   (16)   PB        1:22.60   (6)    PB        -                      126.840                       
25    Rainer Effenberger     A1   GDR   40.61   (8)                  2:14.76   (13)             1:23.54   (10)             -                      127.300                       
26    Syn-Te Kim             B2   PRK   -                            2:06.98   (2)    NRJ, NR   1:22.38   (5)    NRJ       7:54.84   (7)    NRJ   131.001                       
27    Hwan Chol              B1   PRK   41.38   (12)   PB            2:16.51   (18)   PB        1:29.54   (25)   PB        -                      131.654                       
28    Li-Bin Lim             D1   PRK   -                            2:13.31   (9)    NRJ       1:24.75   (12)   NRJ       7:50.25   (6)    NRJ   133.837                       
29    En-Chol Cho            B1   PRK   -                            2:14.91   (14)   SB        1:24.94   (14)   SB        7:58.89   (8)    SB    135.329                       
30    Carol Lang             C2   ROU   43.33   (21)   NRJ           2:24.28   (27)             1:30.63   (27)   NRJ       -                      136.739                       
31    Zbigniew Olszański     B2   POL   43.46   (22)                 2:23.78   (26)             -                          9:10.16   (27)         146.403                       
32    Hi-Son Chang           C2   PRK   40.19   (4)    NRJ           -                          1:21.40   (3)    NRJ, NR   -                      80.890                        



Mini Combination (Women), 15. - 17.02.1981

POS   NAME                       AG   NAT   500M                         1500M                          1000M                      3000M                          POINTS    DIFF      RECORDS       
1     Hwa-Seon Song              D2   PRK   44.24   (3)    NRJ           2:20.54   (2)    NRJ           1:29.64   (1)    NRJ, TR   4:52.56   (1)    NRJ, NR, TR   184.667             NRJ, NR, TR   
2     Tatjana Petridi            A1   URS   44.58   (6)                  2:22.38   (4)                  1:31.00   (4)              5:01.35   (5)                  187.765   +3.098                  
3     Sjouke Hoffmann            B1   GDR   45.01   (9)                  2:23.57   (5)                  1:31.55   (7)              4:58.69   (3)                  188.424   +3.757                  
4     Chun-Ok Han                C2   PRK   45.20   (11)                 2:25.62   (8)                  1:29.96   (3)    NRJ       4:59.13   (4)    NRJ           188.575   +3.908    NRJ           
5     Gum-Hyon Park              B1   PRK   43.64   (1)    NRJ, NR, TR   2:20.39   (1)    NRJ, NR, TR   1:29.91   (2)    NRJ       5:19.46   (18)                 188.636   +3.969    NRJ           
6     Irina Simonova             B2   URS   43.65   (2)                  2:25.87   (9)                  1:31.16   (6)              5:12.09   (12)                 189.869   +5.202    PB            
7     Su-Ok Ryu                  C2   PRK   46.75   (21)   PB            2:22.12   (3)    NRJ           1:34.03   (14)   PB        5:07.41   (8)    PB            192.375   +7.708    PB            
8     Kerstin Peters             B2   GDR   44.85   (8)                  2:26.31   (11)                 1:31.06   (5)              5:20.05   (19)                 192.492   +7.825                  
9     Ines Grübner               B2   GDR   44.43   (5)                  2:28.28   (16)                 1:33.58   (11)             5:11.14   (11)                 192.504   +7.837                  
10    Jelena Djakina             B2   URS   46.61   (18)                 2:26.78   (12)                 1:34.20   (15)             5:02.80   (6)                  193.104   +8.437                  
11    Marina Peretokina          B2   URS   46.55   (14)                 2:25.20   (6)    PB            1:33.09   (8)    PB        5:13.91   (13)                 193.814   +9.147    PB            
12    In-Sil Choi                B2   PRK   46.59   (17)   PB            2:26.79   (13)   PB            1:36.01   (19)   PB        5:06.69   (7)    PB            194.640   +9.973    PB            
13    Simona Todoruţ             C2   ROU   44.78   (7)    NRJ           2:31.46   (20)                 1:36.05   (21)             5:15.46   (14)   NRJ           195.869   +11.202   NRJ           
14    Katarzyna Tłustochowicz    A1   POL   45.23   (12)                 2:32.08   (21)                 1:33.87   (13)             5:18.27   (16)   PB            195.904   +11.237                 
15    Olga Sjabajeva             B2   URS   47.56   (25)                 2:25.54   (7)                  1:36.54   (23)             5:11.06   (10)                 196.188   +11.521                 
16    Bożena Sobańska            B2   POL   46.72   (20)                 2:29.58   (18)                 1:38.22   (26)             5:07.55   (9)                  196.950   +12.283                 
17    Szilviá Szikora            B1   HUN   46.87   (23)                 2:28.15   (15)   NRJ           1:37.13   (24)             5:20.85   (20)   NRJ           198.294   +13.627   NRJ           
18    Małgorzata Łukaszczyk      A1   POL   46.63   (19)                 2:33.30   (24)                 1:34.95   (16)             5:18.89   (17)                 198.354   +13.687                 
19    Son-Sim So                 B1   PRK   45.18   (10)   PB            2:31.02   (19)   PB            1:38.30   (27)   PB        5:22.73   (22)   PB            198.459   +13.792   PB            
20    Choon-Suk Cha              B1   PRK   46.58   (16)   PB            2:36.29   (28)   PB            1:35.58   (17)   PB        5:22.64   (21)   PB            200.241   +15.574   PB            
21    Mihaela Timiş              D2   ROU   46.57   (15)                 2:36.19   (27)                 1:38.03   (25)             5:17.77   (15)   NRJ           200.611   +15.944   NRJ           
22    Renata Tasarek             B2   POL   47.09   (24)                 2:33.19   (23)                 1:36.06   (22)             5:30.66   (25)                 201.295   +16.628                 
23    Ibolya Szatmáry            B2   ROU   46.85   (22)   NRJ           2:36.55   (29)                 1:38.80   (28)             5:24.06   (23)   NRJ           202.444   +17.777   NRJ           
24    Iwona Samborska            B2   POL   47.93   (26)                 2:34.16   (25)                 1:40.11   (29)             5:25.66   (24)                 203.649   +18.982                 
25    Květuše Musilová           A1   TCH   50.36   (27)   NRJ           2:49.03   (31)                 1:43.98   (30)   PB        6:01.23   (28)   PB            218.900   +34.233   PB            
26    Ida Stárková               C2   TCH   50.58   (28)                 2:46.98   (30)                 1:46.98   (31)             5:58.26   (27)                 219.440   +34.773                 
27    Jaroslava Srbova           B1   TCH   52.34   (29)                 2:50.86   (32)                 1:48.05   (32)             5:52.73   (26)                 222.108   +37.441                 
28    He-Sil Kim                 C2   PRK   44.85   (8)                  2:28.88   (17)   PB            1:33.60   (12)             -                              141.277                           
29    Emese Hunyady              C2   HUN   44.42   (4)    NRJ, NR       2:32.13   (22)                 1:33.12   (9)    NRJ       -                              141.690                           
30    Men-Hi Kim                 C2   PRK   46.41   (13)                 2:27.23   (14)   PB            1:36.04   (20)             -                              143.507                           
31    Bok-Sil Kim                C2   PRK   44.78   (7)    PB            2:34.18   (26)   PB            1:35.98   (18)   PB        -                              144.164                           
32    Sabine Brehm               A1   GDR   -                            2:26.30   (10)                 1:33.16   (10)             4:54.68   (2)                  144.461                           



Socialistic Youth Friendship-Meeting
15. - 17.02.1981
Icestadion Samji (PRK)

NAME                   AG   500M           1000M            1500M            5000M            
Rainer Effenberger     A1   40.61   (8)    1:23.54   (10)   2:14.76   (13)                    
Karsten Brumm          B2   41.84   (14)   1:24.88   (13)   2:13.62   (11)   8:13.28   (15)   
Torsten Braun          B2   40.50   (6)    1:23.17   (8)    2:11.12   (7)    8:03.05   (11)   
Jörn Piotrowski        B1   42.40   (17)   1:25.47   (15)   2:13.59   (10)   7:40.51   (3)    
Igor Zjelezovskij      B2   40.32   (5)    1:21.40   (3)    2:04.52   (1)    7:36.89   (1)    
Ryszard Rzadki         B1   42.69   (18)   1:26.83   (17)   2:17.78   (19)   8:24.88   (16)   
Jerzy Dominik          B1   41.79   (13)   1:29.33   (23)   2:18.38   (20)   8:41.27   (21)   
Jirí Musil             B1   45.75   (29)   1:34.16   (30)   2:29.97   (30)   8:50.83   (26)   
Gwang-Hyun Kim         D2   42.07   (16)   1:26.89   (18)   2:15.00   (15)   8:07.46   (14)   
Hi-Son Chang           C2   40.19   (4)    1:21.40   (3)                                      
Emerik Miklós          B1   43.47   (23)   1:27.95   (21)   2:18.44   (21)   7:59.02   (9)    
Ottó Ujvári            B1   44.05   (25)   1:29.00   (22)   2:23.31   (25)   8:48.66   (23)   
Li-Bin Lim             D1                  1:24.75   (12)   2:13.31   (9)    7:50.25   (6)    
Syn-Te Kim             B2                  1:22.38   (5)    2:06.98   (2)    7:54.84   (7)    
Jurij Fjodotov         A1   40.13   (2)    1:19.95   (1)    2:08.16   (3)    7:36.96   (2)    
En-Nam Cheon           B2   41.13   (9)    1:23.93   (11)   2:09.48   (4)    8:03.65   (12)   
René Jauris            A1   44.09   (26)   1:30.75   (28)   2:27.61   (29)   8:50.20   (24)   
Richard Paták          B2   44.21   (27)   1:33.85   (29)   2:26.40   (28)   8:50.63   (25)   
István Szőcs           B2   42.88   (19)   1:29.34   (24)   2:18.47   (22)   8:35.78   (20)   
En-Chol Cho            B1                  1:24.94   (14)   2:14.91   (14)   7:58.89   (8)    
Aleksandr.64 Antipov   B2   40.16   (3)    1:20.85   (2)    2:10.11   (6)    7:59.88   (10)   
In Park                B2   40.10   (1)    1:22.60   (6)    2:16.32   (16)                    
Igor Larionov          A1   41.30   (11)   1:22.16   (4)    2:09.48   (4)    7:45.20   (5)    
Sergej.64 Borisov      B2   41.18   (10)   1:23.52   (9)    2:09.59   (5)    7:42.87   (4)    
Marek Szymański        A1   43.31   (20)   1:27.31   (19)   2:16.33   (17)   8:44.08   (22)   
Carol Lang             C2   43.33   (21)   1:30.63   (27)   2:24.28   (27)                    
Zbigniew Olszański     B2   43.46   (22)                    2:23.78   (26)   9:10.16   (27)   
Bogdan Małecki         B2   43.77   (24)   1:27.78   (20)   2:21.34   (24)   8:30.21   (18)   
Csaba Adorjan          B2   45.28   (28)   1:30.21   (26)   2:20.57   (23)   8:35.50   (19)   
Hwan Chol              B1   41.38   (12)   1:29.54   (25)   2:16.51   (18)                    
Choon-Guk Kim          B2   41.87   (15)   1:25.98   (16)   2:12.10   (8)    8:05.42   (13)   
Men-Gwan Kim           B2   40.58   (7)    1:22.82   (7)    2:13.88   (12)   8:28.21   (17)   

NAME                       AG   500M           1000M            1500M            3000M            
Sabine Brehm               A1                  1:33.16   (10)   2:26.30   (10)   4:54.68   (2)    
Ines Grübner               B2   44.43   (5)    1:33.58   (11)   2:28.28   (16)   5:11.14   (11)   
Kerstin Peters             B2   44.85   (8)    1:31.06   (5)    2:26.31   (11)   5:20.05   (19)   
Sjouke Hoffmann            B1   45.01   (9)    1:31.55   (7)    2:23.57   (5)    4:58.69   (3)    
Emese Hunyady              C2   44.42   (4)    1:33.12   (9)    2:32.13   (22)                    
Szilviá Szikora            B1   46.87   (23)   1:37.13   (24)   2:28.15   (15)   5:20.85   (20)   
Ida Stárková               C2   50.58   (28)   1:46.98   (31)   2:46.98   (30)   5:58.26   (27)   
Hwa-Seon Song              D2   44.24   (3)    1:29.64   (1)    2:20.54   (2)    4:52.56   (1)    
Gum-Hyon Park              B1   43.64   (1)    1:29.91   (2)    2:20.39   (1)    5:19.46   (18)   
Chun-Ok Han                C2   45.20   (11)   1:29.96   (3)    2:25.62   (8)    4:59.13   (4)    
Simona Todoruţ             C2   44.78   (7)    1:36.05   (21)   2:31.46   (20)   5:15.46   (14)   
Jaroslava Srbova           B1   52.34   (29)   1:48.05   (32)   2:50.86   (32)   5:52.73   (26)   
Su-Ok Ryu                  C2   46.75   (21)   1:34.03   (14)   2:22.12   (3)    5:07.41   (8)    
Iwona Samborska            B2   47.93   (26)   1:40.11   (29)   2:34.16   (25)   5:25.66   (24)   
Ibolya Szatmáry            B2   46.85   (22)   1:38.80   (28)   2:36.55   (29)   5:24.06   (23)   
Mihaela Timiş              D2   46.57   (15)   1:38.03   (25)   2:36.19   (27)   5:17.77   (15)   
Květuše Musilová           A1   50.36   (27)   1:43.98   (30)   2:49.03   (31)   6:01.23   (28)   
Tatjana Petridi            A1   44.58   (6)    1:31.00   (4)    2:22.38   (4)    5:01.35   (5)    
Irina Simonova             B2   43.65   (2)    1:31.16   (6)    2:25.87   (9)    5:12.09   (12)   
Olga Sjabajeva             B2   47.56   (25)   1:36.54   (23)   2:25.54   (7)    5:11.06   (10)   
Jelena Djakina             B2   46.61   (18)   1:34.20   (15)   2:26.78   (12)   5:02.80   (6)    
Katarzyna Tłustochowicz    A1   45.23   (12)   1:33.87   (13)   2:32.08   (21)   5:18.27   (16)   
Renata Tasarek             B2   47.09   (24)   1:36.06   (22)   2:33.19   (23)   5:30.66   (25)   
In-Sil Choi                B2   46.59   (17)   1:36.01   (19)   2:26.79   (13)   5:06.69   (7)    
He-Sil Kim                 C2   44.85   (8)    1:33.60   (12)   2:28.88   (17)                    
Marina Peretokina          B2   46.55   (14)   1:33.09   (8)    2:25.20   (6)    5:13.91   (13)   
Małgorzata Łukaszczyk      A1   46.63   (19)   1:34.95   (16)   2:33.30   (24)   5:18.89   (17)   
Bożena Sobańska            B2   46.72   (20)   1:38.22   (26)   2:29.58   (18)   5:07.55   (9)    
Men-Hi Kim                 C2   46.41   (13)   1:36.04   (20)   2:27.23   (14)                    
Choon-Suk Cha              B1   46.58   (16)   1:35.58   (17)   2:36.29   (28)   5:22.64   (21)   
Bok-Sil Kim                C2   44.78   (7)    1:35.98   (18)   2:34.18   (26)                    
Son-Sim So                 B1   45.18   (10)   1:38.30   (27)   2:31.02   (19)   5:22.73   (22)