Competition: Romanian Sprint Championships 1993

Rink:
Miercurea Ciuc (Csikszereda) (ROU)
Date:
31.01. - 01.02.1993
Records:
Information:
  • 39 athletes from 2 nations
  • 19 women and 20 men
  • 4 distances (1000m (1. Race), 1000m (2. Race), 500m (1. Race), 500m (2. Race))
  • 156 races

Text view of the competition results

Romanian Sprint Championships 1993
31.01. - 01.02.1993
Patinoarul Artificial Vákár Lajos (ROU)

Sprint Combination (Men), 31.01. - 01.02.1993

POS   NAME                   AG    NAT   500M 1. RACE             1000M 1. RACE             500M 2. RACE               1000M 2. RACE                     POINTS    DIFF      RECORDS   
1     Tibor Máté             Neo   ROU   39.68          (1)       1:22.39         (1)       40.02          (1)         1:21.65         (1)               161.720                       
2     Carol Eduard Novak     B1    ROU   40.68          (2)       1:23.50         (2)       40.38          (2)         1:21.65         (1)    NRJ, TRJ   163.635   +1.915    TRJ, SB   
3     Adrian-Paul Stroescu   B2    ROU   41.49          (3)       1:24.15         (3)       41.08          (3)         1:23.27         (3)               166.280   +4.560    SB        
4     Csaba Vita             A1    ROU   43.09          (4)       1:27.75         (4)       47.09          (12)        1:25.78         (4)               176.945   +15.225   SB        
5     Codruţ Protesi         B1    ROU   44.34          (5)       1:31.64         (5)       43.80          (4)         1:32.02         (8)               179.970   +18.250   SB        
6     Albert Maté            A1    ROU   44.93          (6)       1:32.56         (6)       44.35          (5)    PB   1:32.00         (7)    SB         181.560   +19.840   PB        
7     Robert Simo            B2    ROU   45.38          (8)       1:32.96         (7)       44.63          (7)    PB   1:31.40         (5)               182.190   +20.470   PB        
8     Teofil Tintar          A2    ROU   45.19          (7)       1:34.84         (11)      44.39          (6)    SB   1:32.05         (9)    SB         183.025   +21.305   SB        
9     Lászlo Hunor Farkas    B1    ROU   45.99          (10)      1:34.03         (8)       45.49          (9)         1:31.55         (6)               184.270   +22.550   SB        
10    Emil-Tiberiu Tioc      B2    ROU   45.62          (9)       1:34.25         (9)       45.18          (8)         1:32.71         (10)              184.280   +22.560   PB        
11    Laszlo Becze           B2    ROU   46.83          (11)      1:34.72         (10)      47.06          (11)        1:37.94         (12)              190.220   +28.500             
12    Csaba Fábián           C2    ROU   47.24          (12)      1:39.37         (12)      46.99          (10)   SB   1:37.19         (11)   SB         192.510   +30.790   SB        
13    Lajos Szekely          B2    ROU   47.34          (13)      1:39.40         (13)      47.75          (14)        1:38.55         (13)              194.065   +32.345   PB        
14    Botond Magyarosi       D2    ROU   48.41          (15)      1:41.38         (14)      47.68          (13)        1:38.86         (14)              196.210   +34.490   SB        
15    Csaba Balazs           C2    ROU   48.24          (14)      1:42.21         (15)      47.93          (15)        1:40.68         (15)   SB         197.615   +35.895   PB        
16    Andrei Csaba Ghelt     A1    ROU   50.82          (19)      1:43.60         (16)      48.27          (16)        1:42.53         (18)   PB         202.155   +40.435   PB        
17    Lászlo Atilla Mihucz   C1    ROU   49.69          (17)      1:44.18         (17)      49.99          (20)        1:41.69         (16)   SB         202.615   +40.895   SB        
18    Zoltan Demeter         C1    ROU   50.22          (18)      1:45.19         (18)      49.10          (18)        1:42.07         (17)   SB         202.950   +41.230   SB        
19    Elöd Szakács           C1    ROU   49.56          (16)      1:48.06         (19)      48.69          (17)   PB   1:44.52         (19)   PB         204.540   +42.820   PB        
20    Robert Megyes          C1    ROU   51.25          (20)      1:49.90         (20)      49.80          (19)   PB   1:46.13         (20)   PB         209.065   +47.345   PB        



Sprint Combination (Women), 31.01. - 01.02.1993

POS   NAME                    AG    NAT   500M 1. RACE               1000M 1. RACE             500M 2. RACE               1000M 2. RACE               POINTS    DIFF        RECORDS   
1     Mária-Blanka Balázs     Neo   ROU   44.65          (1)         1:32.80         (1)       44.67          (1)         1:31.83         (1)         181.635               PB        
2     Camelia Nicolae         B2    ROU   46.15          (2)         1:35.74         (2)       46.90          (3)         1:35.27         (3)         188.555   +6.920      PB        
3     Dana Marilena Ionescu   C2    ROU   46.68          (3)         1:36.92         (3)       46.78          (2)         1:35.09         (2)         189.465   +7.830      SB        
4     Erika Koos              B2    ROU   47.53          (5)         1:38.77         (5)       47.35          (5)         1:35.80         (4)         192.165   +10.530     SB        
5     Cătălina Nicolescu      B1    ROU   47.05          (4)         1:39.16         (6)       47.83          (6)         1:36.91         (5)    SB   192.915   +11.280     SB        
6     Gina-Cristina Dima      C2    ROU   47.94          (6)         1:38.05         (4)       47.96          (7)         1:39.50         (8)         194.675   +13.040     SB        
7     Anamaria Peres          A2    ROU   47.99          (7)         1:40.49         (7)       47.21          (4)    SB   1:38.83         (7)         194.860   +13.225     PB        
8     Cristina Saicean        A1    ROU   48.88          (8)         1:40.63         (8)       48.94          (9)         1:38.68         (6)    PB   197.475   +15.840     PB        
9     Monika Tuma             B1    ROU   50.31          (11)        1:43.78         (10)      48.88          (8)    SB   1:41.84         (9)    PB   202.000   +20.365     SB        
10    Tünde Balo              B1    ROU   50.58          (13)        1:45.77         (11)      50.28          (11)   SB   1:44.24         (10)   PB   205.865   +24.230     SB        
11    Cecilia Farkas          B2    ROU   50.74          (14)        1:47.68         (13)      49.71          (10)   PB   1:46.30         (12)        207.440   +25.805     PB        
12    Andrea Mădălina Nae     D2    ROU   50.25          (10)   SB   1:46.55         (12)      50.52          (12)        1:47.23         (13)        207.660   +26.025     SB        
13    Csilla Sarig            A1    ROU   50.44          (12)        1:43.15         (9)       51.72          (15)        1:50.47         (15)        208.970   +27.335     SB        
14    Tünde Nagy              B1    ROU   49.74          (9)    SB   1:48.02         (14)      50.84          (13)        1:49.19         (14)        209.185   +27.550     PB        
15    Erika Miklos            C1    ROU   52.12          (15)        1:49.05         (15)      51.11          (14)        1:44.30         (11)   SB   209.905   +28.270     PB        
16    Csilla Koos             C2    ROU   53.81          (17)        1:54.88         (17)      52.84          (16)        1:52.26         (16)        220.220   +38.585     SB        
17    Ildiko Olah             C1    ROU   55.40          (18)        1:53.00         (16)      54.03          (18)        1:53.07         (17)        222.465   +40.830     SB        
18    Daniela Gheorghila      B2    ROU   53.44          (16)        1:58.75         (18)      53.33          (17)   PB   1:58.56         (18)   PB   225.425   +43.790     PB        
19    Timea Köver             C1    ROU   1:07.75        (19)        2:07.50         (19)      56.33          (19)        2:03.50         (19)        249.580   +1.07.945             



Romanian Sprint Championships 1993
31.01. - 01.02.1993
Patinoarul Artificial Vákár Lajos (ROU)

NAME                   AG    500M (1. RACE)          500M (2. RACE)          1000M (1. RACE)          1000M (2. RACE)          
Adrian-Paul Stroescu   B2    41.49            (3)    41.08            (3)    1:24.15           (3)    1:23.27           (3)    
Lászlo Hunor Farkas    B1    45.99            (10)   45.49            (9)    1:34.03           (8)    1:31.55           (6)    
Lászlo Atilla Mihucz   C1    49.69            (17)   49.99            (20)   1:44.18           (17)   1:41.69           (16)   
Codruţ Protesi         B1    44.34            (5)    43.80            (4)    1:31.64           (5)    1:32.02           (8)    
Csaba Vita             A1    43.09            (4)    47.09            (12)   1:27.75           (4)    1:25.78           (4)    
Tibor Máté             Neo   39.68            (1)    40.02            (1)    1:22.39           (1)    1:21.65           (1)    
Carol Eduard Novak     B1    40.68            (2)    40.38            (2)    1:23.50           (2)    1:21.65           (1)    
Csaba Fábián           C2    47.24            (12)   46.99            (10)   1:39.37           (12)   1:37.19           (11)   
Zoltan Demeter         C1    50.22            (18)   49.10            (18)   1:45.19           (18)   1:42.07           (17)   
Laszlo Becze           B2    46.83            (11)   47.06            (11)   1:34.72           (10)   1:37.94           (12)   
Robert Simo            B2    45.38            (8)    44.63            (7)    1:32.96           (7)    1:31.40           (5)    
Andrei Csaba Ghelt     A1    50.82            (19)   48.27            (16)   1:43.60           (16)   1:42.53           (18)   
Emil-Tiberiu Tioc      B2    45.62            (9)    45.18            (8)    1:34.25           (9)    1:32.71           (10)   
Teofil Tintar          A2    45.19            (7)    44.39            (6)    1:34.84           (11)   1:32.05           (9)    
Lajos Szekely          B2    47.34            (13)   47.75            (14)   1:39.40           (13)   1:38.55           (13)   
Albert Maté            A1    44.93            (6)    44.35            (5)    1:32.56           (6)    1:32.00           (7)    
Csaba Balazs           C2    48.24            (14)   47.93            (15)   1:42.21           (15)   1:40.68           (15)   
Elöd Szakács           C1    49.56            (16)   48.69            (17)   1:48.06           (19)   1:44.52           (19)   
Robert Megyes          C1    51.25            (20)   49.80            (19)   1:49.90           (20)   1:46.13           (20)   
Botond Magyarosi       D2    48.41            (15)   47.68            (13)   1:41.38           (14)   1:38.86           (14)   

NAME                    AG    500M (1. RACE)          500M (2. RACE)          1000M (1. RACE)          1000M (2. RACE)          
Dana Marilena Ionescu   C2    46.68            (3)    46.78            (2)    1:36.92           (3)    1:35.09           (2)    
Gina-Cristina Dima      C2    47.94            (6)    47.96            (7)    1:38.05           (4)    1:39.50           (8)    
Andrea Mădălina Nae     D2    50.25            (10)   50.52            (12)   1:46.55           (12)   1:47.23           (13)   
Erika Koos              B2    47.53            (5)    47.35            (5)    1:38.77           (5)    1:35.80           (4)    
Camelia Nicolae         B2    46.15            (2)    46.90            (3)    1:35.74           (2)    1:35.27           (3)    
Mária-Blanka Balázs     Neo   44.65            (1)    44.67            (1)    1:32.80           (1)    1:31.83           (1)    
Cătălina Nicolescu      B1    47.05            (4)    47.83            (6)    1:39.16           (6)    1:36.91           (5)    
Anamaria Peres          A2    47.99            (7)    47.21            (4)    1:40.49           (7)    1:38.83           (7)    
Ildiko Olah             C1    55.40            (18)   54.03            (18)   1:53.00           (16)   1:53.07           (17)   
Cristina Saicean        A1    48.88            (8)    48.94            (9)    1:40.63           (8)    1:38.68           (6)    
Cecilia Farkas          B2    50.74            (14)   49.71            (10)   1:47.68           (13)   1:46.30           (12)   
Tünde Balo              B1    50.58            (13)   50.28            (11)   1:45.77           (11)   1:44.24           (10)   
Monika Tuma             B1    50.31            (11)   48.88            (8)    1:43.78           (10)   1:41.84           (9)    
Csilla Sarig            A1    50.44            (12)   51.72            (15)   1:43.15           (9)    1:50.47           (15)   
Csilla Koos             C2    53.81            (17)   52.84            (16)   1:54.88           (17)   1:52.26           (16)   
Erika Miklos            C1    52.12            (15)   51.11            (14)   1:49.05           (15)   1:44.30           (11)   
Timea Köver             C1    1:07.75          (19)   56.33            (19)   2:07.50           (19)   2:03.50           (19)   
Tünde Nagy              B1    49.74            (9)    50.84            (13)   1:48.02           (14)   1:49.19           (14)   
Daniela Gheorghila      B2    53.44            (16)   53.33            (17)   1:58.75           (18)   1:58.56           (18)