Competition: Polish Sprint Championships 2005

Information:
  • 47 athletes from 1 nation
  • 18 women and 29 men
  • 4 distances (1000m (1. Race), 1000m (2. Race), 500m (1. Race), 500m (2. Race))
  • 188 races (2x mit DNF/DNS/DQ)

Text view of the competition results

Polish Sprint Championships 2005
05. - 06.02.2005
Tor Pilica (POL)

Sprint Combination (Men), 05. - 06.02.2005

POS   NAME                  AG       NAT   500M 1. RACE             1000M 1. RACE             500M 2. RACE               1000M 2. RACE               POINTS    DIFF      RECORDS   
1     Maciej Ustynowicz     Neo      POL   37.90          (1)       1:16.70         (2)       37.25          (1)         1:17.83         (3)         152.415             SB        
2     Paweł Abratkiewicz    Senior   POL   38.00          (2)       1:16.90         (3)       38.16          (2)         1:16.46         (1)         152.840   +0.425    SB        
3     Konrad Niedźwiedzki   Neo      POL   38.50          (3)       1:16.60         (1)       38.68          (3)         1:17.43         (2)         154.195   +1.780    SB        
4     Łukasz Budz           Neo      POL   38.70          (4)       1:18.90         (4)       41.27          (12)        1:18.36         (4)         158.600   +6.185    SB        
5     Piotr Puszkarski      A2       POL   40.00          (5)       1:19.90         (5)       40.14          (5)         1:20.06         (6)         160.120   +7.705    SB        
6     Arkadiusz Skoneczny   M??      POL   40.40          (9)       1:19.90         (5)       40.38          (8)         1:19.58         (5)         160.520   +8.105    SB        
7     Mateusz Stasiowski    B1       POL   40.30          (7)       1:21.80         (9)       40.03          (4)         1:21.37         (10)        161.915   +9.500    SB        
8     Tomasz Rosiak         Neo      POL   40.00          (5)       1:23.60         (14)      40.19          (6)         1:21.94         (12)        162.960   +10.545   SB        
9     Marcin Kasprzyk       Neo      POL   40.90          (12)      1:21.90         (10)      40.85          (10)        1:21.07         (8)         163.235   +10.820   SB        
10    Dariusz Chowaniec     A2       POL   40.40          (9)       1:23.30         (13)      40.64          (9)         1:21.83         (11)        163.605   +11.190   PB        
11    Sławomir Chmura       Neo      POL   41.50          (17)      1:22.20         (11)      41.48          (13)        1:20.98         (7)    SB   164.570   +12.155   SB        
12    Szymon Dawidowski     A1       POL   41.00          (13)      1:23.00         (12)      41.05          (11)        1:22.97         (13)        165.035   +12.620   SB        
13    Jaromir Radke         Senior   POL   41.80          (19)      1:21.70         (8)       41.78          (14)   SB   1:21.26         (9)         165.060   +12.645   PB        
14    Daniel Załączkowski   A2       POL   40.60          (11)      1:24.50         (16)      40.36          (7)         1:24.18         (14)        165.300   +12.885   SB        
15    Roland Cieslak        B2       POL   42.10          (21)      1:25.00         (17)      41.98          (15)        1:24.21         (15)        168.685   +16.270   SB        
16    Bartosz Pisarek       Neo      POL   42.10          (21)      1:25.20         (18)      42.45          (19)        1:24.78         (16)   SB   169.540   +17.125   SB        
17    Łukasz Łukasiewicz    A1       POL   42.90          (25)      1:28.50         (20)      42.23          (17)        1:27.19         (18)        172.975   +20.560   SB        
18    Szymon Lenart         A1       POL   42.60          (24)      1:30.50         (24)      42.14          (16)        1:25.99         (17)        172.985   +20.570   SB        
19    Wojciech Woźniak      A2       POL   41.60          (18)      1:30.50         (24)      42.26          (18)        1:28.20         (19)        173.210   +20.795   SB        
20    Paweł Topolski        A2       POL   43.90          (27)      1:28.40         (19)      44.69          (21)        1:28.30         (20)        176.940   +24.525   PB        
21    Grzegorz Binowski     B2       POL   43.00          (26)      1:29.50         (23)      42.80          (20)        -                           130.550                       
23    Daniel Gwadera        C2       POL   41.10          (15)      1:28.50         (20)      -                          -                           85.350                        
24    Paweł Milewski        A1       POL   41.80          (19)      1:28.90         (22)      -                          -                           86.250                        
25    Artur Nogal           C1       POL   43.90          (27)      1:31.20         (26)      -                          -                           89.500                        
26    Daniel Plewiński      A2       POL   40.30          (7)       -                         -                          -                           40.300                        
28    Rafał Chmielewski     A1       POL   41.10          (15)      -                         -                          -                           41.100                        
29    Tomasz Kmiecik        C2       POL   42.29          (23)      -                         -                          -                           42.290                        
      Mateusz Puszkarski    Neo      POL   -                        1:21.50         (7)       -                          -                           -                             
      Rafał Białkowski      A1       POL   41.09          (14)      1:23.80         (15)      -                          1:47.43         (21)        -                             



Sprint Combination (Women), 05. - 06.02.2005

POS   NAME                      AG    NAT   500M 1. RACE             1000M 1. RACE             500M 2. RACE             1000M 2. RACE             POINTS    DIFF      RECORDS   
1     Karolina Ksyt             Neo   POL   43.61          (1)       1:27.70         (1)       43.85          (2)       1:28.61         (1)       175.615             SB        
2     Luiza Złotkowska          A2    POL   44.15          (2)       1:28.80         (2)       44.29          (3)       1:29.78         (2)       177.730   +2.115    SB        
3     Marzena Szczepanik        B2    POL   44.27          (3)       1:30.80         (4)       43.81          (1)       1:30.84         (4)       178.900   +3.285    PB        
4     Kamila Danaj              A1    POL   45.00          (4)       1:29.60         (3)       45.37          (5)       1:30.22         (3)       180.280   +4.665    SB        
5     Natalia Czerwonka         B1    POL   45.75          (9)       1:30.90         (5)       45.00          (4)       1:31.57         (7)       181.985   +6.370    SB        
6     Joanna Sopyło             A1    POL   45.17          (5)       1:32.50         (8)       45.79          (8)       1:31.32         (5)       182.870   +7.255    PB        
7     Ewelina Przeworska        B2    POL   45.30          (6)       1:32.50         (8)       45.99          (9)       1:32.95         (8)       184.015   +8.400    SB        
8     Magdalena Konstanty       A2    POL   45.98          (11)      1:31.70         (6)       45.71          (7)       1:33.04         (10)      184.060   +8.445    PB        
9     Magdalena Gołębiewska     Neo   POL   46.30          (12)      1:31.80         (7)       46.28          (11)      1:31.39         (6)       184.175   +8.560    SB        
10    Magdalena Koźma           B2    POL   45.96          (10)      1:33.30         (11)      46.13          (10)      1:33.32         (11)      185.400   +9.785    SB        
11    Hanna Mroczkowska         Neo   POL   45.34          (7)       1:35.60         (15)      45.69          (6)       1:34.54         (13)      186.100   +10.485   SB        
12    Joanna Grabowska          Neo   POL   47.09          (14)      1:32.70         (10)      46.61          (12)      1:33.32         (11)      186.710   +11.095   SB        
13    Hanna Cudzich             A1    POL   46.82          (13)      1:34.40         (12)      46.86          (13)      1:32.99         (9)       187.375   +11.760   SB        
14    Marta Wróbel              A1    POL   47.22          (15)      1:37.50         (16)      47.09          (14)      1:37.47         (16)      191.795   +16.180   SB        
15    Marta Warych              B2    POL   48.46          (18)      1:38.40         (18)      47.55          (15)      1:36.85         (14)      193.635   +18.020   PB        
16    Aleksandra Dębowska       C1    POL   47.76          (17)      1:38.10         (17)      47.92          (16)      1:37.91         (17)      193.685   +18.070             
17    Janusza Stys              B2    POL   47.32          (16)      1:34.50         (13)      50.92          (17)      1:37.24         (15)      194.110   +18.495   SB        
18    Aleksandra Goss           C2    POL   45.36          (8)       1:34.60         (14)      -                        -                         92.660                        



Polish Sprint Championships 2005
05. - 06.02.2005
Tor Pilica (POL)

NAME                  AG       500M (1. RACE)          500M (2. RACE)          1000M (1. RACE)          1000M (2. RACE)          
Jaromir Radke         Senior   41.80            (19)   41.78            (14)   1:21.70           (8)    1:21.26           (9)    
Paweł Abratkiewicz    Senior   38.00            (2)    38.16            (2)    1:16.90           (3)    1:16.46           (1)    
Konrad Niedźwiedzki   Neo      38.50            (3)    38.68            (3)    1:16.60           (1)    1:17.43           (2)    
Maciej Ustynowicz     Neo      37.90            (1)    37.25            (1)    1:16.70           (2)    1:17.83           (3)    
Arkadiusz Skoneczny   M??      40.40            (9)    40.38            (8)    1:19.90           (5)    1:19.58           (5)    
Łukasz Budz           Neo      38.70            (4)    41.27            (12)   1:18.90           (4)    1:18.36           (4)    
Mateusz Puszkarski    Neo      DQ                                              1:21.50           (7)                             
Dariusz Chowaniec     A2       40.40            (9)    40.64            (9)    1:23.30           (13)   1:21.83           (11)   
Mateusz Stasiowski    B1       40.30            (7)    40.03            (4)    1:21.80           (9)    1:21.37           (10)   
Daniel Załączkowski   A2       40.60            (11)   40.36            (7)    1:24.50           (16)   1:24.18           (14)   
Grzegorz Binowski     B2       43.00            (26)   42.80            (20)   1:29.50           (23)                            
Tomasz Rosiak         Neo      40.00            (5)    40.19            (6)    1:23.60           (14)   1:21.94           (12)   
Rafał Białkowski      A1       41.09            (14)   DNF                     1:23.80           (15)   1:47.43           (21)   
Tomasz Kmiecik        C2       42.29            (23)                                                                             
Sławomir Chmura       Neo      41.50            (17)   41.48            (13)   1:22.20           (11)   1:20.98           (7)    
Szymon Dawidowski     A1       41.00            (13)   41.05            (11)   1:23.00           (12)   1:22.97           (13)   
Piotr Puszkarski      A2       40.00            (5)    40.14            (5)    1:19.90           (5)    1:20.06           (6)    
Paweł Milewski        A1       41.80            (19)                           1:28.90           (22)                            
Artur Nogal           C1       43.90            (27)                           1:31.20           (26)                            
Roland Cieslak        B2       42.10            (21)   41.98            (15)   1:25.00           (17)   1:24.21           (15)   
Marcin Kasprzyk       Neo      40.90            (12)   40.85            (10)   1:21.90           (10)   1:21.07           (8)    
Bartosz Pisarek       Neo      42.10            (21)   42.45            (19)   1:25.20           (18)   1:24.78           (16)   
Daniel Plewiński      A2       40.30            (7)                                                                              
Szymon Lenart         A1       42.60            (24)   42.14            (16)   1:30.50           (24)   1:25.99           (17)   
Daniel Gwadera        C2       41.10            (15)                           1:28.50           (20)                            
Wojciech Woźniak      A2       41.60            (18)   42.26            (18)   1:30.50           (24)   1:28.20           (19)   
Paweł Topolski        A2       43.90            (27)   44.69            (21)   1:28.40           (19)   1:28.30           (20)   
Łukasz Łukasiewicz    A1       42.90            (25)   42.23            (17)   1:28.50           (20)   1:27.19           (18)   
Rafał Chmielewski     A1       41.10            (15)                                                                             

NAME                      AG    500M (1. RACE)          500M (2. RACE)          1000M (1. RACE)          1000M (2. RACE)          
Luiza Złotkowska          A2    44.15            (2)    44.29            (3)    1:28.80           (2)    1:29.78           (2)    
Karolina Ksyt             Neo   43.61            (1)    43.85            (2)    1:27.70           (1)    1:28.61           (1)    
Joanna Sopyło             A1    45.17            (5)    45.79            (8)    1:32.50           (8)    1:31.32           (5)    
Magdalena Gołębiewska     Neo   46.30            (12)   46.28            (11)   1:31.80           (7)    1:31.39           (6)    
Joanna Grabowska          Neo   47.09            (14)   46.61            (12)   1:32.70           (10)   1:33.32           (11)   
Natalia Czerwonka         B1    45.75            (9)    45.00            (4)    1:30.90           (5)    1:31.57           (7)    
Marzena Szczepanik        B2    44.27            (3)    43.81            (1)    1:30.80           (4)    1:30.84           (4)    
Kamila Danaj              A1    45.00            (4)    45.37            (5)    1:29.60           (3)    1:30.22           (3)    
Aleksandra Goss           C2    45.36            (8)                            1:34.60           (14)                            
Magdalena Konstanty       A2    45.98            (11)   45.71            (7)    1:31.70           (6)    1:33.04           (10)   
Hanna Mroczkowska         Neo   45.34            (7)    45.69            (6)    1:35.60           (15)   1:34.54           (13)   
Janusza Stys              B2    47.32            (16)   50.92            (17)   1:34.50           (13)   1:37.24           (15)   
Aleksandra Dębowska       C1    47.76            (17)   47.92            (16)   1:38.10           (17)   1:37.91           (17)   
Ewelina Przeworska        B2    45.30            (6)    45.99            (9)    1:32.50           (8)    1:32.95           (8)    
Hanna Cudzich             A1    46.82            (13)   46.86            (13)   1:34.40           (12)   1:32.99           (9)    
Marta Wróbel              A1    47.22            (15)   47.09            (14)   1:37.50           (16)   1:37.47           (16)   
Magdalena Koźma           B2    45.96            (10)   46.13            (10)   1:33.30           (11)   1:33.32           (11)   
Marta Warych              B2    48.46            (18)   47.55            (15)   1:38.40           (18)   1:36.85           (14)