Competition: ISU Junior World Cup Finale

Information:
  • 101 athletes from 17 nations
  • 44 women and 57 men
  • 9 distances (1000m, 1500m, 3000m, 500m, Mass Start, Team Pursuit, 6 Laps, Team Pursuit, 8 Laps)
  • 286 races (4x mit DNF/DNS/DQ)

World Cups of the Season

Men - Mass Start
12.02.2017

PosNameNationTimeDiffWC Points
1 Hyeon-Min Oh (A2) KOR 5:51.83 - 150
2 Jeremias Marx (A2) GER 5:51.98 +0.150 120
3 Kouki Takamizawa (B2) JPN 5:51.99 +0.160 105
4 Ole Jeske (A1) GER 6:14.46 +22.630 90
5 Oliver Lindenskov (A2) DEN 6:08.34 +16.510 75
6 David Karlingsjö (A2) SWE 6:17.58 +25.750 67
7 Aoi Yokoyama (A2) JPN 5:51.99 +0.160 60
8 Gabriel Odor (B1) AUT 5:52.09 +0.260 54
9 Samuli Suomalainen (A1) FIN 5:52.52 +0.690 48
10 Evgeniy Bolgov (A1) BLR 5:54.20 +2.370 42
11 Jakub Kopriva (A1) CZE 5:54.94 +3.110 36
12 Gabriele Galli (A2) ITA 5:54.99 +3.160 31
13 Vetle Stangeland (A2) NOR 5:55.09 +3.260 27
14 Mathias Hauer (A1) AUT 5:56.30 +4.470 24
15 Colin Biermann (A2) SUI 5:57.79 +5.960 21
16 Anton Iljusjenko (A2) BLR 6:03.11 +11.280 18
17 Wilhelm Ekensskär (A2) SWE 6:06.38 +14.550 15
18 Zhibo Cui (A1) CHN 6:08.11 +16.280 12
19 Juho-Jaakko Yli-Ilkka (A2) FIN 6:09.40 +17.570 9
DQ Jan Świątek (A1) POL DQ - 0

Men - 1000 meter
12.02.2017

PosNameNationTimeDiffWC Points
1 Kouki Kubo (B2) JPN 1:10.96 NRJ, TRJ - 150
2 Allan Dahl Johansson (A1) NOR 1:11.97 +1.010 120
3 Yanan.97 Jin (A2) CHN 1:12.02 +1.060 105
4 Chris Huizinga (A2) NED 1:12.27 SB +1.310 90
5 Tao Yang (A2) CHN 1:12.55 +1.590 75
6 Thijs Govers (A2) NED 1:12.58 +1.620 67
7 Samuli Suomalainen (A1) FIN 1:12.88 +1.920 60
8 Seong-Hyeon Park (B2) KOR 1:12.98 +2.020 54
9 Niek Deelstra (A2) NED 1:13.16 +2.200 48
10 Xuefeng Sun (A2) CHN 1:13.45 +2.490 42
11 Ole Jeske (A1) GER 1:13.54 +2.580 36
12 Max Reder (B2) GER 1:13.59 +2.630 31
13 Jeremias Marx (A2) GER 1:13.61 +2.650 27
14 Jeffrey Rosanelli (A1) ITA 1:13.66 SB +2.700 24
15 Mateusz Owczarek (A2) POL 1:13.68 +2.720 21
16 Francesco Betti (B2) ITA 1:13.69 SB +2.730 18
17 Marius Bratli (A2) NOR 1:13.70 +2.740 15
18 Odin By Farstad (A2) NOR 1:13.83 +2.870 12
19 Aoi Yokoyama (A2) JPN 1:13.92 +2.960 9
20 Ruslan.98 Zakharov (A1) RUS 1:14.06 +3.100 6
21 Dawid Burzykowski (A2) POL 1:14.32 +3.360 4
22 Artur Galiyev (B2) KAZ 1:14.47 SB +3.510 3
23 Damian Żurek (B2) POL 1:14.59 +3.630 2
24 Juho-Jaakko Yli-Ilkka (A2) FIN 1:14.61 +3.650 1
25 Gabriel Odor (B1) AUT 1:14.69 +3.730 0
26 Kouki Takamizawa (B2) JPN 1:15.42 SB +4.460 0
27 Demjan Gavrilov (A2) KAZ 1:15.69 +4.730 0
28 Vetle Stangeland (A2) NOR 1:15.86 +4.900 0
29 Anvar Mukhamadejev (A1) KAZ 1:15.89 +4.930 0
30 David Karlingsjö (A2) SWE 1:16.04 +5.080 0
31 Vitaliy Chshigolev (A2) KAZ 1:16.86 +5.900 0
32 Wilhelm Ekensskär (A2) SWE 1:17.14 +6.180 0
TRJ - Track Record Junior, BB2 - Age Group Record B1/B2, SB - Seasonal Best

Men - 3000 meter
12.02.2017

PosNameNationTimeDiffWC Points
1 Marwin Talsma (A2) NED 3:50.05 - 150
2 Alemasi Kahanbai (A2) CHN 3:51.06 SB +1.010 120
3 Hyeon-Min Oh (A2) KOR 3:51.45 PB +1.400 105
4 Riki Hayashi (A1) JPN 3:52.34 SB +2.290 90
5 Riku Tsuchiya (A2) JPN 3:52.80 SB +2.750 75
6 Lukas Mann (B2) GER 3:52.97 +2.920 67
7 Yegor Yunin (A2) RUS 3:54.00 SB +3.950 60
8 Francesco Betti (B2) ITA 3:55.91 SB +5.860 54
9 Zhibo Cui (A1) CHN 3:56.01 +5.960 48
10 Paul Galczinsky (A1) GER 3:56.74 +6.690 42
11 Jegor Bukin (A1) RUS 3:56.81 PB +6.760 36
12 Mathias Hauer (A1) AUT 3:57.53 +7.480 31
13 Magnus Bakken Haugli (A2) NOR 3:58.05 +8.000 27
14 Vetle Stangeland (A2) NOR 3:58.09 +8.040 24
15 Aleksandr Podolskij (A1) RUS 4:03.37 SB +13.320 21
16 Jakub Kopriva (A1) CZE 4:03.50 SB +13.450 18
17 Artur Janicki (A2) POL 4:03.98 +13.930 15
18 Oliver Lindenskov (A2) DEN 4:06.19 +16.140 12
19 Vitaliy Chshigolev (A2) KAZ 4:07.81 SB +17.760 9
20 Wilhelm Ekensskär (A2) SWE 4:08.55 +18.500 6
21 Demjan Gavrilov (A2) KAZ 4:08.63 +18.580 4
TRJ - Track Record Junior, BB2 - Age Group Record B1/B2, SB - Seasonal Best