Competition: ISU Junior World Cup Final

Information:
  • 110 athletes from 20 nations
  • 50 women and 60 men
  • 9 distances (1000m, 1500m, 3000m, 500m, Mass Start, Team Pursuit, 6 Laps, Team Pursuit, 8 Laps)
  • 295 races (17x mit DNF/DNS/DQ)

Text view of the competition results

ISU Junior World Cup Final
16. - 17.02.2013
Ritten Arena (ITA)

500 meter (Women), 16.02.2013

POS   NAME                        AG   NAT   TIME    DIFF     RECORD   
1     Kako Yamane                 B2   JPN   39.91                     
2     Vanessa Bittner             B2   AUT   40.14   +0.230            
3     Elizaveta Kazelina          B1   RUS   40.75   +0.840            
4     Kate Hanly                  A2   CAN   40.86   +0.950            
5     Noémie Fiset                B2   CAN   40.87   +0.960            
6     Kaitlyn McGregor            A2   SUI   40.96   +1.050            
7     Bente van den Berge         A1   NED   41.16   +1.250            
8     Aleksandra Kapruziak        B2   POL   41.43   +1.520            
9     Xiaoxuan Shi                B1   CHN   41.47   +1.560            
10    Yuan Fu                     B1   CHN   41.63   +1.720            
11    Aleksandra Stsjelkonogova   A2   RUS   41.63   +1.720            
12    Doreen Lamb                 A2   GER   41.65   +1.740            
13    Aleksandra Katsjurkina      A1   RUS   41.66   +1.750            
14    Patrycja Zachariasz         B2   POL   41.78   +1.870            
15    Natalja Khramtsova          B2   BLR   42.19   +2.280            
16    Josie Spence                A2   CAN   42.21   +2.300            
17    Yoon-Hee Heo                A1   KOR   42.27   +2.360            
18    Martine Ripsrud             B2   NOR   42.29   +2.380            
19    Sofie Karoline Haugen       A1   NOR   42.49   +2.580            
20    Anne Gulbrandsen            A2   NOR   42.52   +2.610            
21    Linda Bortolotti            A1   ITA   42.59   +2.680            
22    Sophie Reinländer           A1   GER   42.61   +2.700            
23    Marija Sizova               A1   KAZ   42.62   +2.710            
24    Nikola Zdráhalova           B2   CZE   42.97   +3.060            
25    Rita Giovannini             A2   ITA   43.32   +3.410            
26    Natálie Tauchenová          C2   CZE   43.45   +3.540            
27    Svetlana.96 Maltseva        B2   KAZ   43.56   +3.650            
28    Eliska Drimalova            A1   CZE   44.33   +4.420            
29    Marija Krotova              A1   BLR   44.87   +4.960            
30    Anne Michiels               B2   BEL   46.16   +6.250            
DQ    Aljona Stapstova            B2   KAZ   -                         



1500 meter (Women), 16.02.2013

POS   NAME                    AG   NAT   TIME      DIFF      RECORD   
1     Reina Anema             A2   NED   2:04.91                      
2     Yoon-Hee Heo            A1   KOR   2:05.17   +0.260             
3     Saori Toi               A2   JPN   2:08.56   +3.650             
4     Urszula Włodarczyk      A1   POL   2:09.49   +4.580             
5     Jevgenija Volkova       A2   RUS   2:10.29   +5.380             
6     Olga Danilova           A1   RUS   2:10.57   +5.660             
7     Sofie Karoline Haugen   A1   NOR   2:12.11   +7.200             
8     Marija Sizova           A1   KAZ   2:12.61   +7.700             
9     Magdalena Czyszczoń     A1   POL   2:12.65   +7.740             
10    Linda Bortolotti        A1   ITA   2:12.84   +7.930    SB       
11    Anne Gulbrandsen        A2   NOR   2:14.23   +9.320             
12    Natálie Tauchenová      C2   CZE   2:14.48   +9.570             
13    Martine Ripsrud         B2   NOR   2:14.52   +9.610             
14    Nikola Zdráhalova       B2   CZE   2:14.89   +9.980             
15    Eliska Drimalova        A1   CZE   2:15.36   +10.450            
16    Giulia Lollobrigida     A1   ITA   2:15.39   +10.480            
17    Saskia Alusalu          A2   EST   2:16.10   +11.190            
18    Aljona Stapstova        B2   KAZ   2:17.06   +12.150            
19    Svetlana.96 Maltseva    B2   KAZ   2:17.09   +12.180            
20    Yuan Fu                 B1   CHN   2:20.20   +15.290            
DNF   Anne Michiels           B2   BEL   -                            
DNF   Maddison Pearman        B2   CAN   -                            



500 meter (Men), 16.02.2013

POS   NAME                       AG   NAT   TIME    DIFF     RECORD   
1     Junya Miwa                 A2   JPN   36.74                     
2     Gerben Jorritsma           A2   NED   36.76   +0.020            
3     Yuuto Fujino               A2   JPN   36.91   +0.170            
4     Konstantin.93 Nikitin      A2   RUS   36.93   +0.190            
5     Fan.96 Yang                B1   CHN   37.05   +0.310            
6     Armin Hager                A1   AUT   37.19   +0.450            
7     Vincent Dehaître           A2   CAN   37.30   +0.560            
8     Vladimir Pintsjukov        A2   RUS   37.35   +0.610            
9     Darsil Essamambo           A2   KAZ   37.36   +0.620            
10    Shouta Nakamura            A2   JPN   37.46   +0.720            
11    Yeong-Jin.95 Kim           A1   KOR   37.53   +0.790            
12    Thijs Roozen               A1   NED   37.59   +0.850            
13    Piotr Michalski            A1   POL   37.72   +0.980            
14    Jeong-Soo Seo              A2   KOR   37.92   +1.180            
15    Jurij Gentselev            A2   KAZ   37.95   +1.210            
16    Vladimir Zarovtsjatskij    A2   RUS   37.98   +1.240            
17    Luca Zanghellini           A1   ITA   38.19   +1.450            
18    Daniel Dubreuil            A1   CAN   38.29   +1.550            
19    Anton Kapustin             B2   BLR   38.39   +1.650            
20    Aleksander Puszkarski      A2   POL   38.47   +1.730            
21    Kamil Ziemba               A2   POL   38.59   +1.850            
22    Joel Dufter                A1   GER   38.62   +1.880            
23    Dmitry Morozov             B1   KAZ   38.75   +2.010            
24    Dmitrij Listratenko        A1   BLR   38.79   +2.050            
25    Magnus Myhren Kristensen   B2   NOR   39.04   +2.300            
26    Juho Vaittinen             A2   FIN   39.17   +2.430            
27    Marten Liiv                B1   EST   39.19   +2.450            
DQ    Artiom Chaban              A1   BLR   -                         
DNF   Cooper Hunter              A1   CAN   -                         
DQ    Johann Jørgen F. Sæves     A1   NOR   -                         



1500 meter (Men), 16.02.2013

POS   NAME                       AG   NAT   TIME      DIFF      RECORD   
1     Fan.96 Yang                B1   CHN   1:53.38                      
2     Jeong-Soo Seo              A2   KOR   1:53.41   +0.030             
3     Shouta Nakamura            A2   JPN   1:53.78   +0.400             
4     Junya Miwa                 A2   JPN   1:53.82   +0.440             
5     Zhendong Yang              B2   CHN   1:56.58   +3.200             
6     Piotr Michalski            A1   POL   1:56.96   +3.580             
7     Viktor Hald Thorup         A1   DEN   1:57.50   +4.120             
8     Stefan Due Schmidt         A1   DEN   1:58.28   +4.900             
9     Aleksander Puszkarski      A2   POL   1:59.52   +6.140             
10    Andrea Stefani             A2   ITA   1:59.53   +6.150             
11    Felix Maly                 A2   GER   1:59.61   +6.230             
12    Manuel Gras                A1   GER   1:59.71   +6.330             
13    Yeong-Jin.95 Kim           A1   KOR   1:59.96   +6.580             
14    Michele Malfatti           A1   ITA   2:00.08   +6.700             
15    Benjamin Donnelly          B1   CAN   2:00.47   +7.090             
16    Anders Bjerkreim Furnée    A2   NOR   2:01.90   +8.520             
17    Johann Jørgen F. Sæves     A1   NOR   2:02.51   +9.130             
18    Jurij Gentselev            A2   KAZ   2:04.52   +11.140            
19    Magnus Myhren Kristensen   B2   NOR   2:25.96   +32.580            
20    Masahito Oobayashi         A2   JPN   2:27.33   +33.950            



Team Pursuit (Men), 16.02.2013

POS   NAME                           AG   NAT   TIME      DIFF      RECORD    
1     Andrea Giovannini              A2   ITA   3:56.30             NRJ       
1     Andrea Stefani                 A2   ITA   3:56.30             NRJ       
1     Nicola Tumolero                A1   ITA   3:56.30             NRJ       
2     Paul-Yme Brunsmann             A2   NED   4:00.55   +4.250    SB        
2     Gerben Jorritsma               A2   NED   4:00.55   +4.250    SB        
2     Thijs Roozen                   A1   NED   4:00.55   +4.250    SB        
3     Junya Miwa                     A2   JPN   4:00.58   +4.280              
3     Shouta Nakamura                A2   JPN   4:00.58   +4.280    SB        
3     Masahito Oobayashi             A2   JPN   4:00.58   +4.280    SB        
4     Mikhail Kazelin                B1   RUS   4:03.93   +7.630    SB        
4     Jevgenij Nazarov               A2   RUS   4:03.93   +7.630    SB        
4     Konstantin.93 Nikitin          A2   RUS   4:03.93   +7.630    SB        
5     Yeong-Jin.95 Kim               A1   KOR   4:04.19   +7.890              
5     Jeong-Soo Seo                  A2   KOR   4:04.19   +7.890              
5     Joon-Hong Lim                  A2   KOR   4:04.19   +7.890    PB        
6     Vincent Dehaître               A2   CAN   4:04.44   +8.140    SB        
6     Benjamin Donnelly              B1   CAN   4:04.44   +8.140    SB        
6     Daniel Dubreuil                A1   CAN   4:04.44   +8.140    SB        
7     Manuel Gras                    A1   GER   4:05.71   +9.410    SB        
7     Rene Kessler                   A2   GER   4:05.71   +9.410    SB        
7     Felix Maly                     A2   GER   4:05.71   +9.410    SB        
8     David Andersson                A2   SWE   4:07.90   +11.600   NRJ       
8     Adam Axelsson                  B2   SWE   4:07.90   +11.600   NRJ       
8     Nils van der Poel              B2   SWE   4:07.90   +11.600   NRJ       
9     Fan.96 Yang                    B1   CHN   4:10.77   +14.470   PB        
9     Zhendong Yang                  B2   CHN   4:10.77   +14.470   PB        
9     Chengrui Zhang                 B1   CHN   4:10.77   +14.470   PB        
10    Stefan Due Schmidt             A1   DEN   4:11.61   +15.310   NRJ, NR   
10    Viktor Hald Thorup             A1   DEN   4:11.61   +15.310   NRJ, NR   
10    Mikkel Kirkegaard Øritsland    B2   DEN   4:11.61   +15.310   NRJ, NR   
11    Magnus Myhren Kristensen       B2   NOR   4:12.53   +16.230             
11    Johann Jørgen F. Sæves         A1   NOR   4:12.53   +16.230             
11    Anders Bjerkreim Furnée        A2   NOR   4:12.53   +16.230             
12    Armin Hager                    A1   AUT   4:15.88   +19.580   NRJ, NR   
12    Linus Heidegger                B2   AUT   4:15.88   +19.580   NRJ, NR   
12    Florian Jäger                  A2   AUT   4:15.88   +19.580   NRJ, NR   
DNF   Anton Kapustin                 B2   BLR   -                             
DNF   Dmitrij Listratenko            A1   BLR   -                             
DNF   Artjom Tsygankov               A2   BLR   -                             
DNF   Darsil Essamambo               A2   KAZ   -                             
DNF   Jurij Gentselev                A2   KAZ   -                             
DNF   Dmitry Morozov                 B1   KAZ   -                             



Team Pursuit (Women), 16.02.2013

POS   NAME                        AG   NAT   TIME      DIFF      RECORD   
1     Reina Anema                 A2   NED   3:16.35                      
1     Antoinette de Jong          A1   NED   3:16.35                      
1     Jade van der Molen          A1   NED   3:16.35                      
2     Yoon-Hee Heo                A1   KOR   3:21.20   +4.850             
2     Ye-Jin Jeon                 A2   KOR   3:21.20   +4.850    SB       
2     Jee-Eun Nam                 B2   KOR   3:21.20   +4.850             
3     Aleksandra Katsjurkina      A1   RUS   3:21.88   +5.530             
3     Elizaveta Kazelina          B1   RUS   3:21.88   +5.530             
3     Aleksandra Stsjelkonogova   A2   RUS   3:21.88   +5.530             
4     Magdalena Czyszczoń         A1   POL   3:23.99   +7.640    SB       
4     Aleksandra Kapruziak        B2   POL   3:23.99   +7.640    SB       
4     Urszula Włodarczyk          A1   POL   3:23.99   +7.640    SB       
5     Josephine Freese            A1   GER   3:24.39   +8.040    SB       
5     Doreen Lamb                 A2   GER   3:24.39   +8.040    SB       
5     Sophie Reinländer           A1   GER   3:24.39   +8.040    SB       
6     Anne Gulbrandsen            A2   NOR   3:24.58   +8.230    SB       
6     Sofie Karoline Haugen       A1   NOR   3:24.58   +8.230    SB       
6     Marte Vatn                  A1   NOR   3:24.58   +8.230    SB       
7     Noémie Fiset                B2   CAN   3:27.94   +11.590            
7     Kate Hanly                  A2   CAN   3:27.94   +11.590            
7     Josie Spence                A2   CAN   3:27.94   +11.590            
8     Eliska Drimalova            A1   CZE   3:30.81   +14.460   NRJ      
8     Natálie Tauchenová          C2   CZE   3:30.81   +14.460   NRJ      
8     Nikola Zdráhalova           B2   CZE   3:30.81   +14.460   NRJ      
9     Linda Bortolotti            A1   ITA   3:31.70   +15.350   SB       
9     Rita Giovannini             A2   ITA   3:31.70   +15.350   SB       
9     Giulia Lollobrigida         A1   ITA   3:31.70   +15.350   SB       
10    Svetlana.96 Maltseva        B2   KAZ   3:32.78   +16.430            
10    Marija Sizova               A1   KAZ   3:32.78   +16.430            
10    Aljona Stapstova            B2   KAZ   3:32.78   +16.430            
11    Yuan Fu                     B1   CHN   3:36.20   +19.850   PB       
11    Mei Han                     C2   CHN   3:36.20   +19.850            
11    Xiaoxuan Shi                B1   CHN   3:36.20   +19.850            
12    Natalja Khramtsova          B2   BLR   3:36.31   +19.960   SB       
12    Marija Krotova              A1   BLR   3:36.31   +19.960   SB       
12    Tatjana Stambrovskaja       A2   BLR   3:36.31   +19.960   SB       



1000 meter (Men), 17.02.2013

POS   NAME                      AG   NAT   TIME      DIFF     RECORD   
1     Konstantin.93 Nikitin     A2   RUS   1:12.47                     
2     Fan.96 Yang               B1   CHN   1:12.71   +0.240            
3     Kai Verbij                A1   NED   1:12.71   +0.240            
4     Yeong-Jin.95 Kim          A1   KOR   1:12.77   +0.300            
5     Junya Miwa                A2   JPN   1:13.06   +0.590            
6     Vladimir Pintsjukov       A2   RUS   1:13.24   +0.770            
7     Armin Hager               A1   AUT   1:13.47   +1.000            
8     Yuuto Fujino              A2   JPN   1:13.71   +1.240            
9     Thijs Roozen              A1   NED   1:13.79   +1.320            
10    Piotr Michalski           A1   POL   1:13.95   +1.480            
11    Shouta Nakamura           A2   JPN   1:14.13   +1.660            
12    Vladimir Zarovtsjatskij   A2   RUS   1:14.54   +2.070            
13    Darsil Essamambo          A2   KAZ   1:14.60   +2.130            
14    Johann Jørgen F. Sæves    A1   NOR   1:14.61   +2.140            
15    Jurij Gentselev           A2   KAZ   1:15.26   +2.790            
16    Joel Dufter               A1   GER   1:15.95   +3.480            
17    Anton Kapustin            B2   BLR   1:16.11   +3.640            
18    Kamil Ziemba              A2   POL   1:16.68   +4.210            
19    Aleksander Puszkarski     A2   POL   1:16.71   +4.240            
20    Artjom Tsygankov          A2   BLR   1:17.14   +4.670            
21    Luca Zanghellini          A1   ITA   1:17.55   +5.080            
WDR   Manuel Gras               A1   GER   -                           
DQ    Andrea Stefani            A2   ITA   -                           
DQ    Paul-Yme Brunsmann        A2   NED   -                           



1000 meter (Women), 17.02.2013

POS   NAME                        AG   NAT   TIME      DIFF      RECORD   
1     Vanessa Bittner             B2   AUT   1:19.30                      
2     Antoinette de Jong          A1   NED   1:19.92   +0.620             
3     Kaitlyn McGregor            A2   SUI   1:20.57   +1.270             
4     Kate Hanly                  A2   CAN   1:21.29   +1.990             
5     Aleksandra Katsjurkina      A1   RUS   1:22.03   +2.730             
6     Reina Anema                 A2   NED   1:22.58   +3.280             
7     Yoon-Hee Heo                A1   KOR   1:22.72   +3.420             
8     Doreen Lamb                 A2   GER   1:23.05   +3.750             
9     Kako Yamane                 B2   JPN   1:23.09   +3.790             
10    Aleksandra Kapruziak        B2   POL   1:23.14   +3.840             
11    Aleksandra Stsjelkonogova   A2   RUS   1:23.81   +4.510             
12    Noémie Fiset                B2   CAN   1:23.91   +4.610             
13    Anne Gulbrandsen            A2   NOR   1:24.01   +4.710             
14    Bente van den Berge         A1   NED   1:24.23   +4.930             
15    Olga Danilova               A1   RUS   1:24.54   +5.240             
16    Urszula Włodarczyk          A1   POL   1:24.57   +5.270             
17    Aljona Stapstova            B2   KAZ   1:24.68   +5.380             
18    Xiaoxuan Shi                B1   CHN   1:24.95   +5.650             
19    Josephine Freese            A1   GER   1:24.98   +5.680             
20    Sophie Reinländer           A1   GER   1:25.04   +5.740             
21    Martine Ripsrud             B2   NOR   1:25.31   +6.010             
22    Sofie Karoline Haugen       A1   NOR   1:25.32   +6.020             
23    Marija Sizova               A1   KAZ   1:25.39   +6.090             
24    Linda Bortolotti            A1   ITA   1:26.00   +6.700             
25    Yuan Fu                     B1   CHN   1:26.67   +7.370             
26    Svetlana.96 Maltseva        B2   KAZ   1:27.50   +8.200             
27    Saskia Alusalu              A2   EST   1:27.95   +8.650             
28    Rita Giovannini             A2   ITA   1:28.48   +9.180             
29    Ksenija Skovorodkina        A2   BLR   1:30.38   +11.080            
WDR   Josie Spence                A2   CAN   -                            



3000 meter (Men), 17.02.2013

POS   NAME                       AG   NAT   TIME      DIFF      RECORD   
1     Andrea Giovannini          A2   ITA   3:57.06                      
2     Jeong-Soo Seo              A2   KOR   4:01.96   +4.900             
3     Fan.96 Yang                B1   CHN   4:02.87   +5.810             
4     Viktor Hald Thorup         A1   DEN   4:03.30   +6.240             
5     Masahito Oobayashi         A2   JPN   4:04.27   +7.210             
6     Felix Maly                 A2   GER   4:05.46   +8.400             
7     Michele Malfatti           A1   ITA   4:06.65   +9.590             
8     Linus Heidegger            B2   AUT   4:06.69   +9.630             
9     Daniel Dubreuil            A1   CAN   4:07.09   +10.030            
10    David Andersson            A2   SWE   4:07.43   +10.370            
11    Stefan Due Schmidt         A1   DEN   4:07.76   +10.700            
12    Magnus Myhren Kristensen   B2   NOR   4:07.77   +10.710            
13    Benjamin Donnelly          B1   CAN   4:08.31   +11.250            
14    Hampus Larsson             A2   SWE   4:09.97   +12.910            
15    Nicola Tumolero            A1   ITA   4:10.40   +13.340            
16    Vincent Dehaître           A2   CAN   4:10.66   +13.600            
17    Rene Kessler               A2   GER   4:11.46   +14.400            
18    Anders Bjerkreim Furnée    A2   NOR   4:12.89   +15.830            
19    Shouta Nakamura            A2   JPN   4:14.26   +17.200            
20    Aleks Luik                 A1   EST   4:21.37   +24.310            
21    Florian Jäger              A2   AUT   4:24.18   +27.120            



3000 meter (Women), 17.02.2013

POS   NAME                    AG   NAT   TIME      DIFF      RECORD   
1     Jade van der Molen      A1   NED   4:26.30                      
2     Marte Vatn              A1   NOR   4:36.78   +10.480            
3     Sofie Karoline Haugen   A1   NOR   4:37.44   +11.140            
4     Saori Toi               A2   JPN   4:39.80   +13.500            
5     Natálie Tauchenová      C2   CZE   4:42.54   +16.240   SB       
6     Magdalena Czyszczoń     A1   POL   4:45.89   +19.590            
7     Giulia Lollobrigida     A1   ITA   4:46.29   +19.990            
8     Nikola Zdráhalova       B2   CZE   4:52.86   +26.560            
9     Eliska Drimalova        A1   CZE   4:57.58   +31.280            
10    Julija Strakh           A2   BLR   5:04.19   +37.890            
11    Maddison Pearman        B2   CAN   5:04.77   +38.470            



Mass Start (Men), 17.02.2013

POS   NAME                           AG   NAT   TIME    DIFF      RECORD   
1     Gerben Jorritsma               A2   NED   12.00                      
2     Armin Hager                    A1   AUT   09.00   -3.000             
3     Andrea Giovannini              A2   ITA   08.00   -4.000             
4     Stefan Due Schmidt             A1   DEN   03.00   -9.000             
5     Nicola Tumolero                A1   ITA   02.00   -10.000            
6     Joel Dufter                    A1   GER   02.00   -10.000            
7     Fan.96 Yang                    B1   CHN   01.00   -11.000            
8     Junya Miwa                     A2   JPN   -                          
9     Zhendong Yang                  B2   CHN   -                          
10    Linus Heidegger                B2   AUT   -                          
11    Quinten van de Sande           B2   BEL   -                          
12    Mikkel Kirkegaard Øritsland    B2   DEN   -                          
13    Anton Kapustin                 B2   BLR   -                          
14    Aleks Luik                     A1   EST   -                          
15    Artjom Matskevitsj             A1   BLR   -                          
16    Viktor Hald Thorup             A1   DEN   -                          
17    Nils van der Poel              B2   SWE   -                          
DNF   Dmitry Morozov                 B1   KAZ   -                          



Mass Start (Women), 17.02.2013

POS   NAME                    AG   NAT   TIME    DIFF      RECORD   
1     Vanessa Bittner         B2   AUT   16.00                      
2     Elizaveta Kazelina      B1   RUS   08.00   -8.000             
3     Giulia Lollobrigida     A1   ITA   04.00   -12.000            
4     Saskia Alusalu          A2   EST   04.00   -12.000            
5     Nikola Zdráhalova       B2   CZE   04.00   -12.000            
6     Tatjana Stambrovskaja   A2   BLR   01.00   -15.000            
7     Natálie Tauchenová      C2   CZE   -                          
8     Ksenija Skovorodkina    A2   BLR   -                          
9     Eliska Drimalova        A1   CZE   -                          
10    Marija Krotova          A1   BLR   -                          



ISU Junior World Cup Final
16. - 17.02.2013
Ritten Arena (ITA)

NAME                           AG   500M                1500M               TEAM PURSUIT, 8 LAPS          1000M               3000M               MASS START          
                                    16.02.2013          16.02.2013          16.02.2013                    17.02.2013          17.02.2013          17.02.2013          
Fan.96 Yang                    B1   37.05        (5)    1:53.38      (1)    4:10.77                (9)    1:12.71      (2)    4:02.87      (3)    01.00        (7)    
Shouta Nakamura                A2   37.46        (10)   1:53.78      (3)    4:00.58                (3)    1:14.13      (11)   4:14.26      (19)                       
Junya Miwa                     A2   36.74        (1)    1:53.82      (4)    4:00.58                (3)    1:13.06      (5)                                     (8)    
Yeong-Jin.95 Kim               A1   37.53        (11)   1:59.96      (13)   4:04.19                (5)    1:12.77      (4)                                            
Johann Jørgen F. Sæves         A1   DQ                  2:02.51      (17)   4:12.53                (11)   1:14.61      (14)                                           
Jurij Gentselev                A2   37.95        (15)   2:04.52      (18)   DNF                           1:15.26      (15)                                           
Magnus Myhren Kristensen       B2   39.04        (25)   2:25.96      (19)   4:12.53                (11)                       4:07.77      (12)                       
Jeong-Soo Seo                  A2   37.92        (14)   1:53.41      (2)    4:04.19                (5)                        4:01.96      (2)                        
Aleksander Puszkarski          A2   38.47        (20)   1:59.52      (9)                                  1:16.71      (19)                                           
Piotr Michalski                A1   37.72        (13)   1:56.96      (6)                                  1:13.95      (10)                                           
Armin Hager                    A1   37.19        (6)                        4:15.88                (12)   1:13.47      (7)                        09.00        (2)    
Anton Kapustin                 B2   38.39        (19)                       DNF                           1:16.11      (17)                                    (13)   
Darsil Essamambo               A2   37.36        (9)                        DNF                           1:14.60      (13)                                           
Konstantin.93 Nikitin          A2   36.93        (4)                        4:03.93                (4)    1:12.47      (1)                                            
Thijs Roozen                   A1   37.59        (12)                       4:00.55                (2)    1:13.79      (9)                                            
Daniel Dubreuil                A1   38.29        (18)                       4:04.44                (6)                        4:07.09      (9)                        
Vincent Dehaître               A2   37.30        (7)                        4:04.44                (6)                        4:10.66      (16)                       
Gerben Jorritsma               A2   36.76        (2)                        4:00.55                (2)                                            12.00        (1)    
Dmitry Morozov                 B1   38.75        (23)                       DNF                                                                   DNF                 
Dmitrij Listratenko            A1   38.79        (24)                       DNF                                                                                       
Joel Dufter                    A1   38.62        (22)                                                     1:15.95      (16)                       02.00        (6)    
Luca Zanghellini               A1   38.19        (17)                                                     1:17.55      (21)                                           
Kamil Ziemba                   A2   38.59        (21)                                                     1:16.68      (18)                                           
Vladimir Pintsjukov            A2   37.35        (8)                                                      1:13.24      (6)                                            
Yuuto Fujino                   A2   36.91        (3)                                                      1:13.71      (8)                                            
Vladimir Zarovtsjatskij        A2   37.98        (16)                                                     1:14.54      (12)                                           
Juho Vaittinen                 A2   39.17        (26)                                                                                                                 
Marten Liiv                    B1   39.19        (27)                                                                                                                 
Cooper Hunter                  A1   DNF                                                                                                                               
Artiom Chaban                  A1   DQ                                                                                                                                
Manuel Gras                    A1                       1:59.71      (12)   4:05.71                (7)    WDR                                                         
Andrea Stefani                 A2                       1:59.53      (10)   3:56.30                (1)    DQ                                                          
Stefan Due Schmidt             A1                       1:58.28      (8)    4:11.61                (10)                       4:07.76      (11)   03.00        (4)    
Viktor Hald Thorup             A1                       1:57.50      (7)    4:11.61                (10)                       4:03.30      (4)                 (16)   
Felix Maly                     A2                       1:59.61      (11)   4:05.71                (7)                        4:05.46      (6)                        
Anders Bjerkreim Furnée        A2                       2:01.90      (16)   4:12.53                (11)                       4:12.89      (18)                       
Masahito Oobayashi             A2                       2:27.33      (20)   4:00.58                (3)                        4:04.27      (5)                        
Benjamin Donnelly              B1                       2:00.47      (15)   4:04.44                (6)                        4:08.31      (13)                       
Zhendong Yang                  B2                       1:56.58      (5)    4:10.77                (9)                                                         (9)    
Michele Malfatti               A1                       2:00.08      (14)                                                     4:06.65      (7)                        
Artjom Tsygankov               A2                                           DNF                           1:17.14      (20)                                           
Paul-Yme Brunsmann             A2                                           4:00.55                (2)    DQ                                                          
Andrea Giovannini              A2                                           3:56.30                (1)                        3:57.06      (1)    08.00        (3)    
Nicola Tumolero                A1                                           3:56.30                (1)                        4:10.40      (15)   02.00        (5)    
Linus Heidegger                B2                                           4:15.88                (12)                       4:06.69      (8)                 (10)   
Rene Kessler                   A2                                           4:05.71                (7)                        4:11.46      (17)                       
David Andersson                A2                                           4:07.90                (8)                        4:07.43      (10)                       
Florian Jäger                  A2                                           4:15.88                (12)                       4:24.18      (21)                       
Nils van der Poel              B2                                           4:07.90                (8)                                                         (17)   
Mikkel Kirkegaard Øritsland    B2                                           4:11.61                (10)                                                        (12)   
Joon-Hong Lim                  A2                                           4:04.19                (5)                                                                
Adam Axelsson                  B2                                           4:07.90                (8)                                                                
Jevgenij Nazarov               A2                                           4:03.93                (4)                                                                
Mikhail Kazelin                B1                                           4:03.93                (4)                                                                
Chengrui Zhang                 B1                                           4:10.77                (9)                                                                
Kai Verbij                     A1                                                                         1:12.71      (3)                                            
Aleks Luik                     A1                                                                                             4:21.37      (20)                (14)   
Hampus Larsson                 A2                                                                                             4:09.97      (14)                       
Quinten van de Sande           B2                                                                                                                              (11)   
Artjom Matskevitsj             A1                                                                                                                              (15)   

NAME                        AG   500M                1500M               TEAM PURSUIT, 6 LAPS          1000M               3000M               MASS START          
                                 16.02.2013          16.02.2013          16.02.2013                    17.02.2013          17.02.2013          17.02.2013          
Sofie Karoline Haugen       A1   42.49        (19)   2:12.11      (7)    3:24.58                (6)    1:25.32      (22)   4:37.44      (3)                        
Linda Bortolotti            A1   42.59        (21)   2:12.84      (10)   3:31.70                (9)    1:26.00      (24)                                           
Anne Gulbrandsen            A2   42.52        (20)   2:14.23      (11)   3:24.58                (6)    1:24.01      (13)                                           
Marija Sizova               A1   42.62        (23)   2:12.61      (8)    3:32.78                (10)   1:25.39      (23)                                           
Aljona Stapstova            B2   DQ                  2:17.06      (18)   3:32.78                (10)   1:24.68      (17)                                           
Svetlana.96 Maltseva        B2   43.56        (27)   2:17.09      (19)   3:32.78                (10)   1:27.50      (26)                                           
Yoon-Hee Heo                A1   42.27        (17)   2:05.17      (2)    3:21.20                (2)    1:22.72      (7)                                            
Yuan Fu                     B1   41.63        (10)   2:20.20      (20)   3:36.20                (11)   1:26.67      (25)                                           
Nikola Zdráhalova           B2   42.97        (24)   2:14.89      (14)   3:30.81                (8)                        4:52.86      (8)    04.00        (5)    
Eliska Drimalova            A1   44.33        (28)   2:15.36      (15)   3:30.81                (8)                        4:57.58      (9)                 (9)    
Natálie Tauchenová          C2   43.45        (26)   2:14.48      (12)   3:30.81                (8)                        4:42.54      (5)                 (7)    
Martine Ripsrud             B2   42.29        (18)   2:14.52      (13)                                 1:25.31      (21)                                           
Anne Michiels               B2   46.16        (30)   DNF                                                                                                           
Doreen Lamb                 A2   41.65        (12)                       3:24.39                (5)    1:23.05      (8)                                            
Sophie Reinländer           A1   42.61        (22)                       3:24.39                (5)    1:25.04      (20)                                           
Rita Giovannini             A2   43.32        (25)                       3:31.70                (9)    1:28.48      (28)                                           
Kate Hanly                  A2   40.86        (4)                        3:27.94                (7)    1:21.29      (4)                                            
Aleksandra Kapruziak        B2   41.43        (8)                        3:23.99                (4)    1:23.14      (10)                                           
Josie Spence                A2   42.21        (16)                       3:27.94                (7)    WDR                                                         
Aleksandra Stsjelkonogova   A2   41.63        (11)                       3:21.88                (3)    1:23.81      (11)                                           
Aleksandra Katsjurkina      A1   41.66        (13)                       3:21.88                (3)    1:22.03      (5)                                            
Noémie Fiset                B2   40.87        (5)                        3:27.94                (7)    1:23.91      (12)                                           
Xiaoxuan Shi                B1   41.47        (9)                        3:36.20                (11)   1:24.95      (18)                                           
Marija Krotova              A1   44.87        (29)                       3:36.31                (12)                                                        (10)   
Elizaveta Kazelina          B1   40.75        (3)                        3:21.88                (3)                                            08.00        (2)    
Natalja Khramtsova          B2   42.19        (15)                       3:36.31                (12)                                                               
Vanessa Bittner             B2   40.14        (2)                                                      1:19.30      (1)                        16.00        (1)    
Bente van den Berge         A1   41.16        (7)                                                      1:24.23      (14)                                           
Kaitlyn McGregor            A2   40.96        (6)                                                      1:20.57      (3)                                            
Kako Yamane                 B2   39.91        (1)                                                      1:23.09      (9)                                            
Patrycja Zachariasz         B2   41.78        (14)                                                                                                                 
Reina Anema                 A2                       2:04.91      (1)    3:16.35                (1)    1:22.58      (6)                                            
Urszula Włodarczyk          A1                       2:09.49      (4)    3:23.99                (4)    1:24.57      (16)                                           
Giulia Lollobrigida         A1                       2:15.39      (16)   3:31.70                (9)                        4:46.29      (7)    04.00        (3)    
Magdalena Czyszczoń         A1                       2:12.65      (9)    3:23.99                (4)                        4:45.89      (6)                        
Saskia Alusalu              A2                       2:16.10      (17)                                 1:27.95      (27)                       04.00        (4)    
Olga Danilova               A1                       2:10.57      (6)                                  1:24.54      (15)                                           
Saori Toi                   A2                       2:08.56      (3)                                                      4:39.80      (4)                        
Maddison Pearman            B2                       DNF                                                                   5:04.77      (11)                       
Jevgenija Volkova           A2                       2:10.29      (5)                                                                                              
Josephine Freese            A1                                           3:24.39                (5)    1:24.98      (19)                                           
Antoinette de Jong          A1                                           3:16.35                (1)    1:19.92      (2)                                            
Jade van der Molen          A1                                           3:16.35                (1)                        4:26.30      (1)                        
Marte Vatn                  A1                                           3:24.58                (6)                        4:36.78      (2)                        
Tatjana Stambrovskaja       A2                                           3:36.31                (12)                                           01.00        (6)    
Mei Han                     C2                                           3:36.20                (11)                                                               
Jee-Eun Nam                 B2                                           3:21.20                (2)                                                                
Ye-Jin Jeon                 A2                                           3:21.20                (2)                                                                
Ksenija Skovorodkina        A2                                                                         1:30.38      (29)                                    (8)    
Julija Strakh               A2                                                                                             5:04.19      (10)