Competition: Distriktstävling

Information:
  • 94 athletes from 1 nation
  • 32 women and 62 men
  • 4 distances (1000m, 300m, 400m, 500m)
  • 94 races

Text view of the competition results

Distriktstävling
07.02.1960
Ströms Vattudal (SWE)

1000 meter (Men), 07.02.1960

POS   NAME                AG       NAT   TIME      DIFF      RECORD   
1     John Jönsson        A2       SWE   1:53.40             TR       
2     Gunnar.2 Eriksson   Senior   SWE   1:58.00   +4.600    PB       
3     Örjan Mikaelsson    C2       SWE   2:07.00   +13.600   PB       
4     Putte Blomberg      Senior   SWE   2:27.10   +33.700   PB       
5     Sören Lundgren      Senior   SWE   2:33.40   +40.000   PB       
6     Birger.1 Persson    Senior   SWE   2:35.30   +41.900   PB       



500 meter (Men), 07.02.1960

POS   NAME                    AG   NAT   TIME      DIFF      RECORD   
1     Bo Ollander             B1   SWE   46.90                        
2     Åke.45 Persson          C2   SWE   51.10     +4.200             
3     Bengt-Olof Eriksson     B2   SWE   53.80     +6.900             
4     Karl-Håkan Jönsson      C2   SWE   55.30     +8.400             
5     Jim Persson             B1   SWE   57.00     +10.100   PB       
6     Kjell.43 Gustafsson     B1   SWE   57.90     +11.000            
7     Östen Modin             C2   SWE   58.30     +11.400            
8     Tord Mikaelsson         C2   SWE   58.40     +11.500            
9     Göte Mårtensson         C1   SWE   58.80     +11.900            
10    Ulf Larsson.1945        C2   SWE   1:00.00   +13.100   SB       
11    Rubert Mattsson         C1   SWE   1:02.00   +15.100   SB       
      Staffan Persson         C2   SWE   1:02.00   +15.100            
13    Kurt.44 Sandberg        B1   SWE   1:02.20   +15.300            
14    Lars-Olof Hjeltman      D2   SWE   1:02.80   +15.900            
15    Börje.46 Forsberg       C1   SWE   1:03.10   +16.200            
16    Staffan Alvebo          C2   SWE   1:03.50   +16.600   PB       
17    Kurt.44 Ericsson        B1   SWE   1:04.00   +17.100   PB       
18    Per-Erik Enarsson       B1   SWE   1:04.20   +17.300            
19    Bo Månsson              D2   SWE   1:04.50   +17.600            
20    Leif Sandström          C2   SWE   1:04.60   +17.700            
21    Örjan Blomberg          C2   SWE   1:06.60   +19.700            
      Leif-Erik Larsson       C2   SWE   1:06.60   +19.700            
23    Sune Gustafsson         B1   SWE   1:07.70   +20.800            
24    Gunnar Geijer           D2   SWE   1:08.00   +21.100            
25    Sören Sandström         C2   SWE   1:08.10   +21.200   PB       
26    Urban Jönsson           D2   SWE   1:08.20   +21.300            
      Rolf Elverum            D2   SWE   1:08.20   +21.300   PB       
28    Lars-Erik Nilsson       C1   SWE   1:08.80   +21.900            
29    Tommy Sundberg          D2   SWE   1:09.80   +22.900            
30    Clas-Olof Olofsson      C1   SWE   1:11.50   +24.600            
31    Lars-Erik.47 Eriksson   D2   SWE   1:13.30   +26.400   SB       
32    Mats.47 Larsson         D2   SWE   1:14.40   +27.500            
33    Nils Örnsson            B1   SWE   1:15.10   +28.200            
34    Sven-Ivar Olofsson      C1   SWE   1:20.30   +33.400            
35    Sten-Olof Enevåg        C1   SWE   1:26.30   +39.400   PB       
36    Nils-Åke Hillheim       C2   SWE   1:31.10   +44.200   PB       



400 meter (Men), 07.02.1960

POS   NAME                  AG   NAT   TIME      DIFF      RECORD   
1     Roland Allberg        D1   SWE   50.10                        
2     Bo Strömlund          D1   SWE   51.30     +1.200             
3     Christer Bergman      D1   SWE   51.60     +1.500             
4     Hugo Kristoffersson   E2   SWE   52.20     +2.100             
5     Staffan Lindgren      E2   SWE   53.00     +2.900             
6     Jim.48 Larsson        D1   SWE   56.40     +6.300             
7     Kjell-Åke Elverum     F2   SWE   57.30     +7.200             
8     Torbjörn Mikaelsson   E1   SWE   57.60     +7.500             
9     Sture Forsberg        F2   SWE   58.80     +8.700             
10    Göran Espmark         E2   SWE   59.60     +9.500             
11    Jan-Uno Lange         E1   SWE   1:00.60   +10.500            
12    Ivar Goetzinger       E2   SWE   1:01.30   +11.200            
13    Lars-Åke Persson      E1   SWE   1:01.80   +11.700            
14    Ulf Hjalmars          E2   SWE   1:02.40   +12.300            
15    Erik Hansson          E2   SWE   1:04.40   +14.300            
16    Sven Engström         E2   SWE   1:05.30   +15.200            



300 meter (Men), 07.02.1960

POS   NAME                   AG   NAT   TIME    DIFF     RECORD   
1     Björn.51 Larsson       F2   SWE   47.00            PB       
2     Lennart Bäckström      F2   SWE   48.00   +1.000            
3     Karl-Gustav Eriksson   F2   SWE   48.60   +1.600            
4     Robert Mikaelsson      F2   SWE   51.80   +4.800   PB       



1000 meter (Women), 07.02.1960

POS   NAME                AG       NAT   TIME      DIFF      RECORD   
1     Guj Brorsdotter     Neo      SWE   2:11.50                      
2     Karin.45 Eriksson   C2       SWE   2:41.10   +29.600   PB       
3     Kerstin Eriksson    Senior   SWE   2:51.50   +40.000            
4     Barbro Ehrs         Senior   SWE   3:02.30   +50.800   PB       



500 meter (Women), 07.02.1960

POS   NAME                  AG   NAT   TIME      DIFF      RECORD   
1     Elsa Einarsson        A1   SWE   50.40                        
2     Maud Waldemarsson     B2   SWE   56.40     +6.000             
3     Gunhild.43 Eriksson   B2   SWE   1:01.40   +11.000            
      Ingrid Persson        C2   SWE   1:01.40   +11.000            
5     Solveig Blomqvist     C2   SWE   1:03.30   +12.900            
6     Marianne Stenström    B2   SWE   1:14.50   +24.100            
7     Annette Eriksson      C2   SWE   1:27.50   +37.100   PB       
8     Gull Eriksson         A2   SWE   1:30.50   +40.100            



400 meter (Women), 07.02.1960

POS   NAME                     AG   NAT   TIME      DIFF      RECORD   
1     Ingrid Sundberg          C1   SWE   49.80                        
2     Anna-Märta Mikaelsson    D2   SWE   53.50     +3.700             
3     Kerstin Sundberg         D2   SWE   54.10     +4.300             
4     Bodil Grahn              C2   SWE   54.60     +4.800             
      Inga-Lill Stenström      D2   SWE   54.60     +4.800             
6     Evy Andersson            D2   SWE   58.30     +8.500             
7     Karin Ehrs               D2   SWE   1:01.90   +12.100            
8     Siv Göransson            D2   SWE   1:03.20   +13.400            
9     Bodil Nordgren           D1   SWE   1:04.20   +14.400            
10    Karin Kärnlund           D2   SWE   1:10.00   +20.200            
11    Eva-Charlotte Edin       D2   SWE   1:29.30   +39.500            



300 meter (Women), 07.02.1960

POS   NAME                   AG   NAT   TIME    DIFF      RECORD   
1     Yvonne Persson         D1   SWE   37.60             PB       
2     Margareta Pedersen     D1   SWE   41.40   +3.800    PB       
3     Marianne.49 Eriksson   E2   SWE   42.30   +4.700             
4     Märta Berglund         E2   SWE   42.60   +5.000    PB       
5     Iris Löwenring         E2   SWE   45.20   +7.600             
6     Ann-Mari Hillheim      E1   SWE   52.60   +15.000   PB       
7     Ingrid Eriksson        F2   SWE   53.40   +15.800            
8     Ann-Mari Eriksson      E1   SWE   55.90   +18.300   PB       
9     Eva Bergqvist          F2   SWE   57.30   +19.700   PB       



Distriktstävling
07.02.1960
Ströms Vattudal (SWE)

NAME                    AG       300M          400M             500M             1000M           
Björn.51 Larsson        F2       47.00   (1)                                                     
Lennart Bäckström       F2       48.00   (2)                                                     
Karl-Gustav Eriksson    F2       48.60   (3)                                                     
Robert Mikaelsson       F2       51.80   (4)                                                     
Roland Allberg          D1                     50.10     (1)                                     
Sture Forsberg          F2                     58.80     (9)                                     
Lars-Åke Persson        E1                     1:01.80   (13)                                    
Staffan Lindgren        E2                     53.00     (5)                                     
Jim.48 Larsson          D1                     56.40     (6)                                     
Christer Bergman        D1                     51.60     (3)                                     
Kjell-Åke Elverum       F2                     57.30     (7)                                     
Erik Hansson            E2                     1:04.40   (15)                                    
Hugo Kristoffersson     E2                     52.20     (4)                                     
Jan-Uno Lange           E1                     1:00.60   (11)                                    
Ulf Hjalmars            E2                     1:02.40   (14)                                    
Ivar Goetzinger         E2                     1:01.30   (12)                                    
Sven Engström           E2                     1:05.30   (16)                                    
Bo Strömlund            D1                     51.30     (2)                                     
Torbjörn Mikaelsson     E1                     57.60     (8)                                     
Göran Espmark           E2                     59.60     (10)                                    
Bo Ollander             B1                                      46.90     (1)                    
Göte Mårtensson         C1                                      58.80     (9)                    
Lars-Olof Hjeltman      D2                                      1:02.80   (14)                   
Karl-Håkan Jönsson      C2                                      55.30     (4)                    
Ulf Larsson.1945        C2                                      1:00.00   (10)                   
Tord Mikaelsson         C2                                      58.40     (8)                    
Urban Jönsson           D2                                      1:08.20   (26)                   
Börje.46 Forsberg       C1                                      1:03.10   (15)                   
Clas-Olof Olofsson      C1                                      1:11.50   (30)                   
Rolf Elverum            D2                                      1:08.20   (26)                   
Gunnar Geijer           D2                                      1:08.00   (24)                   
Rubert Mattsson         C1                                      1:02.00   (11)                   
Bo Månsson              D2                                      1:04.50   (19)                   
Tommy Sundberg          D2                                      1:09.80   (29)                   
Lars-Erik.47 Eriksson   D2                                      1:13.30   (31)                   
Åke.45 Persson          C2                                      51.10     (2)                    
Östen Modin             C2                                      58.30     (7)                    
Bengt-Olof Eriksson     B2                                      53.80     (3)                    
Kjell.43 Gustafsson     B1                                      57.90     (6)                    
Mats.47 Larsson         D2                                      1:14.40   (32)                   
Staffan Persson         C2                                      1:02.00   (11)                   
Jim Persson             B1                                      57.00     (5)                    
Kurt.44 Sandberg        B1                                      1:02.20   (13)                   
Kurt.44 Ericsson        B1                                      1:04.00   (17)                   
Per-Erik Enarsson       B1                                      1:04.20   (18)                   
Sune Gustafsson         B1                                      1:07.70   (23)                   
Nils Örnsson            B1                                      1:15.10   (33)                   
Staffan Alvebo          C2                                      1:03.50   (16)                   
Leif Sandström          C2                                      1:04.60   (20)                   
Örjan Blomberg          C2                                      1:06.60   (21)                   
Leif-Erik Larsson       C2                                      1:06.60   (21)                   
Sören Sandström         C2                                      1:08.10   (25)                   
Nils-Åke Hillheim       C2                                      1:31.10   (36)                   
Lars-Erik Nilsson       C1                                      1:08.80   (28)                   
Sven-Ivar Olofsson      C1                                      1:20.30   (34)                   
Sten-Olof Enevåg        C1                                      1:26.30   (35)                   
Örjan Mikaelsson        C2                                                       2:07.00   (3)   
John Jönsson            A2                                                       1:53.40   (1)   
Gunnar.2 Eriksson       Senior                                                   1:58.00   (2)   
Putte Blomberg          Senior                                                   2:27.10   (4)   
Sören Lundgren          Senior                                                   2:33.40   (5)   
Birger.1 Persson        Senior                                                   2:35.30   (6)   

NAME                     AG       300M          400M             500M            1000M           
Margareta Pedersen       D1       41.40   (2)                                                    
Yvonne Persson           D1       37.60   (1)                                                    
Märta Berglund           E2       42.60   (4)                                                    
Iris Löwenring           E2       45.20   (5)                                                    
Ann-Mari Hillheim        E1       52.60   (6)                                                    
Ann-Mari Eriksson        E1       55.90   (8)                                                    
Ingrid Eriksson          F2       53.40   (7)                                                    
Eva Bergqvist            F2       57.30   (9)                                                    
Marianne.49 Eriksson     E2       42.30   (3)                                                    
Ingrid Sundberg          C1                     49.80     (1)                                    
Kerstin Sundberg         D2                     54.10     (3)                                    
Bodil Grahn              C2                     54.60     (4)                                    
Bodil Nordgren           D1                     1:04.20   (9)                                    
Anna-Märta Mikaelsson    D2                     53.50     (2)                                    
Inga-Lill Stenström      D2                     54.60     (4)                                    
Evy Andersson            D2                     58.30     (6)                                    
Karin Ehrs               D2                     1:01.90   (7)                                    
Siv Göransson            D2                     1:03.20   (8)                                    
Karin Kärnlund           D2                     1:10.00   (10)                                   
Eva-Charlotte Edin       D2                     1:29.30   (11)                                   
Elsa Einarsson           A1                                      50.40     (1)                   
Gunhild.43 Eriksson      B2                                      1:01.40   (3)                   
Maud Waldemarsson        B2                                      56.40     (2)                   
Ingrid Persson           C2                                      1:01.40   (3)                   
Solveig Blomqvist        C2                                      1:03.30   (5)                   
Gull Eriksson            A2                                      1:30.50   (8)                   
Marianne Stenström       B2                                      1:14.50   (6)                   
Annette Eriksson         C2                                      1:27.50   (7)                   
Guj Brorsdotter          Neo                                                     2:11.50   (1)   
Karin.45 Eriksson        C2                                                      2:41.10   (2)   
Kerstin Eriksson         Senior                                                  2:51.50   (3)   
Barbro Ehrs              Senior                                                  3:02.30   (4)